Město andělů, město smrti

• USA City of Angels, City of Death
USA, 2021, 4 h 27 min (Minutáž: 41–47 min)

Město andělů, město smrti je nový šestidílný dokumentární seriál od ABC News a vypráví neuvěřitelné příběhy skutečných zločinů v zajímavém období. Od poloviny 70. let do poloviny 80. let terorizovalo Los Angeles více než 20 sériových vrahů. A skupina zapálených detektivů z oddělení loupeží a vražd losangeleského policejního sboru je dokázala dopadnout. (Disney+)

*CARNIFEX*

Nielen o škrtičovi z Hillside, ktorý pomerne úspešne vraždil mladé ženy v oblasti L.A., ale aj ďalších sériových vrahoch, ktorí vyčíňali v rovnakom čase, na takmer rovnakých miestach. Pokiaľ niekto očakáva nejakú mimoriadnu autenticitu priamo z miest činov, tak na tú príliš nenarazí, i keď materiálu sa za 6 epizód objaví viac než dostatok. Táto mini séria je totiž zameraná najmä na tých, čo samotné prípady vyšetrovali, pričom v tých časoch, ani z ďaleka nedisponovali možnosťami, ktoré majú terajší vyšetrovatelia závažných TČ. ()

Vyrida

Skvělý moderní dokument, který hezky odsýpá a má opravu minimum hluchých míst. I po stránce dobových záběrů a fotek z místa činu i výpovědí lidí do těch případů namočených nadstandardní kriminální počin. ()

Skeksis

V L. A. počas sedemdesiatych - osemdesiatych rokov pobehovali sérioví vrahovia ako opice v továrni na banány.  Baví ma pozerať sa, ako vyšetrovatelia v tej dobe skúmali zločiny - bez techniky, ktorú máme teraz. To je síce všetko fajn, ale pardon: keď zavolá na políciu zdravotná sestra vyzerajúca ako zaostalá teta Anča z potravín pod panelákom, že či chcú konečne nájsť toho sériového vraha, lebo je to jej partner, ktorý zabil okolo 50. ľudí, a vraj s ním aj niekoľko vrážd spáchala ona, ale že už toho má dosť a celkovo ju to už akože nebaví, aj keď inak je to celkom zábava, ale že jej poslaním ako zdravotnej sestry je ľudí zachraňovať, nie zabíjať... tak to je poľutovania hodné. Toho arogantného egoistického zmrda by inak asi nikdy nechytili. Áno, mnohí mali výborné vyšetrovacie postupy a všetko, ale na tú dobu sa mohli aj pretrhnúť, aj tak to bolo málo. Dokument veľmi dobrý, ale o sériových vrahoch už toho bolo natočené dosť. Ale vždy iba o jednom - dvoch, nikdy nie celkovo o takmer všetkých z danej oblasti za istú dobu. Prekážalo mi preskakovanie od jedného k druhému, až som strácala prehľad. ()

Warhorr

Naprostá pecka a smršť ! Já žít v 70. a 80. letech v LA a přilehlém okolí, tak raději nevylejzám z baráku. Totální továrna na mrtvoly a sériové vrahy. Takovou produkci zavražděných snad nemělo nikdy žádné jiné město na svétě v tak krátké době. Zabitýma se to tu jen hemží a je úplně jedno, jestli jste v centru města nebo na předměstí. Podíváme se na jedny z nejznámějších případů sériových vrahů. Máme tu škrtiče z Hillside, bodače ze Skid Row, dálničního vraha, vraha ze Sunset Strip a jsou tu i ''kutilové''. Po celou dobu nás budou provázet detektivové, kteří tyto případy měli na starost, taky spisovatelé, sociální historička, bývalí prokurátoři atd. Je tu i pár přeživších, co se rozhodnou promluvit. No je to celé fakt síla. Cenzura je dost na hraně, téměř o každé vraždě, o které se mluví, tu máme policejní záběry z míst činu, jak foto tak video. A jsou toho vážně tuny, včetně lebky 12 leté holčičky. Tím, jak se tu vraždy hrnou jak na běžícím pásu, tak člověk musí být trochu ostražitý a dávat pozor, docela se to míchá. Seriál má svou časovou posloupnost a je sestaven chronologicky tak, aby časová osa dávala smysl, byť se to může zdát komplikovanější. Případ škrtiče z Hillside nás třeba provází v každém díle. Od začátku vraždění k dopadení vrahů až po následný proces. Může se tak zdát, že zrovna jemu se tu věnuje nejvíce pozornosti, což vlastně i odpovídá, ale případ se táhne několik let, během kterých se dostaví na světlo další a další sérioví vrazi. Není to tak klasický koncept 1 díl = 1 vrah. Tohle mi ale nedělalo vůbec žádný problém. Trochu jsem se bál, jak tvůrci vměstnají tolik sériových vrahů do šesti dílů ale dopadlo to excelentně a předčilo má veškerá očekávání. Přesně takhle si představuji dokonalou minisérii se sériovými vrahy a jejich oběti. Není tu nic navíc, všeho je akorát. Moje jediná výtka je snad k tomu, že to nemělo ještě více dílů. Co dodat, snad jen doufat v druhou řadu. Tohle hodnotím jako jeden z nejlepších true crime seriálů, co jsem společně s Rozparovačem a Nightstalkerem viděl. Skrytý poklad na Disney+. ()