Velkolepý vesmír

• Veľká Británia Universe
Veľká Británia, 2021, 4 h 51 min (Minutáž: 58–59 min)

Nový pohled na vesmír podle nejnovějších poznatků vědy odpovídá na otázky o minulosti, současnosti i budoucnosti našeho vesmíru, hvězd, planety Země i nás samotných... Profesor Brian Cox se vypravil na cestu napříč nekonečným časem a prostorem, aby odhalil neuvěřitelné momenty dějin, které jsou stejně epické jako dramatické a které navždy změnily celý vesmír. Jeho výprava za objevováním kosmu začíná oslavou hvězd, obřích zářících těles, která poskytují světlo a teplo. Pokračuje pátráním po další planetě, jež by mohla být obyvatelná stejně jako naše Země, a bližším pohledem na galaxii Mléčná dráha. Nechybí ani pohled do srdce temnoty, v níž se usadily černé díry, nebo to, jak nás nejmodernější technologie mohou dostat o 13,8 miliard let zpátky do minulosti. Nenechte si ujít tento fascinující pětidílný dokumentární seriál z produkce BBC. (TV Prima)

Matty

Tento způsob popularizace (astro)fyziky zdá se mi poněkud nešťastným. Cca čtvrtinu stopáže každé epizody zabírá CGI a spektakulární záběry liduprázdné krajiny s bombastickým soundtrackem (náklady na samoúčelné cestování po celém světě – je to seriál o vzdálených planetách a galaxiích!, takže povídání mohlo být nahráno na dvorku televizního studia – musely spolknout víc než všechny ty vesmírné omalovánky). Spolu s Coxovými načechranými souvětími, v nichž básní o kráse hvězd a spekuluje o existenci mimozemšťanů, by to nejspíš mělo budit stejný úžas jako hollywoodský velkofilm. Pro člověka, který přišel, aby se poučil, je to hlavně otrava a marnění času. Věcná vědecká fakta by šlo v každém díle zhustit do třiceti minut max. Zbytek je okázalá vata. Kopa metafor, adjektiv a dramatických pauz, které dohromady nic nesdělují. S podobně charismatickým, erudovaným a rétorickým zdatným moderátorem to zamrzí dvojnásob. Chápu ale, že BBC chce držet tempo s dobou (resp. s Netflixem) a přizpůsobuje se trendům v dokumentární tvorbě. Kvůli stravitelnosti pro co nejširší vrstvy se zůstává na povrchu, „filmová“ podívaná ustupuje informační hodnotě, styl vítězí nad obsahem (který vesměs jen recykluje to, co zaznělo v jiných dokusériích od BBC). ()

Marze

Dokumenty o vesmíru jsou vizuálně čím dál tím lepší. Třetí díl je o mléčné dráze a jejím digitálním zmapováním. Druhý díl o hledání obyvatelných planet. Asi aby lidstvu někdo zvnějšku pomohl se zastavením rabování planety a vyřešení překročení únosné kapacity prostředí. ()

JohnCZ

Obsahově a především vizuálně úchvatný dokument, který tradičně kombinuje CGI sekvence a povídání Briana Coxe, který se prochází po různých koutech naší planety. Rozdílem oproti starším dokumentům z této volné série jsou především produkční kvality, kdy jakékoli záběry - ať už digitální (ty tentokrát výrazně převažují) nebo ty reálné z povrchu Země - jsou obrazově naprosto dokonalé. Z hlediska informací nejde o nic vyloženě světoborného, pohybujeme se stále v instanci populárně-naučného dokumentu, ale Universe vychází z posledních vědeckých poznatků a nelze souhlasit s uživatelem pushover v tom, že by se jednalo pouze o teorie a domněnky. Sám Brian Cox říká, že i když se s novými technologiemi tyto poznatky neustále vyvíjejí a aktualizují, tak - a jedná se skutečně o data založená na pozorování a matematicko-fyzikálním měření - mnohé věci známe s daleko větší jistotou, než by se na první pohled mohlo zdát. Tedy, víme kdy se to stalo, za jakých podmínek se to děje, můžeme i mnoho věcí predikovat dlouho dopředu. Jediný problém je, že většinou nevíme odpověď na otázku: proč? ()