Hraný seriál o muži, který tvrdil, že byl svědkem vraždy švédského premiéra Olofa Palmeho. Co když ho ale zabil právě on? (Netflix)

Trajektt

Tak i Švédsko má své nevyřešené záhadné úmrtí politického činitele, které se narozdíl od Kennedyho smrti nepodařilo vyjasnit a tak tato záležitost do dnešních dní nebyla vyřešena a byla takzvaně spláchnuta do záchodu. I když by se mnou asi nesouhlasili někteří konspirační teoretici typu Olivera Stonea, který ve svém snímku JFK vykresluje alternativní řešení nešťastné události okolo smrti milovaného prezdenta Spojených států anebo Hoši z Trpaslíka, kteří vše podstatné vysvětlili v epizodě s názvem Nachystejte květináče. Kennedyho úmrtí bylo vysvětleno a vyšetřování uzavřeno, zatímco smrt ministerského předsedy Olofa Palmeho uvízlo na mrtvém bodě a v roce 2020 bylo dokonce zastaveno. Takže bezmála po pětatřiceti letech se tvůrci tohoto televizního počinu snažili zrekonstruovat přibližné okolnosti úmrtí ministerského předsedy, který se jako frajer vracel se svou manželkou z kina a to bez ochranky a světě div se„Někdo na něj vytáhl bouchačku a udělal z něj doslova rudou kaši na čerstvě napadaném sněhu". Policie to začala vyšetřovat a my jako diváci jen nevěřícně kroutíme hlavami nad neschopností a přešlapech, které se v tomto díle objevují a i když zde vidíme doslova mravenčí práci místní policie, která měla rozpolcenost v podobě dvou na sobě nezávislých vyšetřovacích týmů, tak i přesto nedosáhli uspokojivého výsledku. Samozřejmě je to vše inspirováno investignativní knihou, kterou sesmolili dva švédští spisovatelé Lars Larsson a Thomas Petersson, kteří mají o vrahovi jasno a potažmo díky jejich knize, která je takovým tím spekulativním způsobem sesbírana  a později vydedukována různými svědectvími z druhé ruky nesouvislých na sobě bylo toto vše natočeno. Od začátku do konce vidíme v pozadí příběh Stiga Engstroma, který je jedním ze svědků této nešťastné události a kterého nikdo na místě činu neviděl. Tento troubelín si stojí za svým a neustále mění svoji výpověď, čímž na sebe připoutá nechtěnou pozornost. Sledujeme jeho příběh, který je propleten s opravdovým vyšetřováním a mísí se s archivními záběry z té doby. Popravdě jsem byl vcelku zklamán s vyobrazením této události, ve které mi pointa přišla tak trochu přitažená za vlasy, ale herecké výkony zejména Roberta Gustafssona mě vcelku pobavili i když néé tak jako v jeho předchozím televizním kriminálním seriálu Det som göms i snö, který byl o krapet lepší. Za neschopnost švédské policie vypátrat do dnešních dnů vraha a za alternativní vyšetřování švédských spisovatelů, kteří se nám svým pohledem snažili vnutit, co se vlastně stalo dávám něco přes 70%. ()

warrenur

Velmi slusny "hrany dokument" z priebehu a vysetrovania znamej vrazdy svedskeho premiera. Clovek to sleduje takmer uplne nezucastnene. Pocit pri sledovani je nic moc. Hlavny dovod je vizualne i emocne odpudivo zahrany chameleon a nahananie sa vsetkych zloziek za vlastnym chvostom pocas mnohych rokov. V tom pomalsom tempe v hudbe v uzadi si toto velmi sugestivne a dlho mozete nechat na seba posobit. :) Divacky ma to vsak moc nezabavilo. Skor pre fajnsmekrov, hlbavych a ludi ocenujucich technicke kvality filmoveho diela. ()

jedna_vrana

Vražda Olofa Palmera otriasla svetom a rovnako aj to, že vraha nedokázali vypátrať. Hraný dokument „The Unlikely Murderer“ nám ukazuje túto udalosť vo všetkých možných dejových líniách, zodpovedne, poctivo a do najmenších detailov. Či bol vrahom naozaj Stig Engström, sa už na sto percent nedozvieme. Ale áno, autori diváka dokážu presvedčiť, že takto to naozaj mohlo byť. Klobúk dole pred výkonom Roberta Gustafssona. Opäť nám predviedol, že je muž mnohých tvárí a Stiga zahral presvedčivo. Tento film ma aspoň prinútil prečítať si viac o udalosti z 28. februára 1986. ()

Tosim

Marně hledám v komentářích všechny ty "fikční světáky" a fanoušky, co do mrtě rozebírají narativní linie, protože tohle je, dámy a pánové, přesně případ seriálu, kde by tohle všechno bylo na místě. Známý případ, zpracovaný zajímavým způsobem, kde se doplňují dějové linky osudného únorového večera s dalšími střípky z Engströmova života (vynikající Robert Gustafsson!) a linkou po roce 2000, kdy o vraždě premiéra Palmeho píše knihu novinář, podle které je i tento seriál. Je jasné, že se hodně fabuluje, ale s takovým přehledem, že si nemůžu pomoct. Lehce nadsazuji a zároveň se divím, jak to, že Nečekaný vrah nemá o dvacet procent víc. 90%. ()

Zmiu

Trochu rozvleklé a někdy se až zbytečně střídaly časové linie. S hereckými výkony jsem spokojená, ale zaráží mě, že vůbec nejsou zmíněni ti další, co se zabývali Palmeho vraždou. Přece se Pettersson musel taky seznámit s tím, co vypátrali Stieg Larsson a po něm Jan Stocklassa. Ten měl taky nějakého jasného favorita, tak by mě zajímalo, proč se policie nakonec přiklonila k Petterssonovi. V seriálu je to dost zahrané do autu. Takže po shlédnutí mám spíše více otázek, než abych byla spokojená s odpovědí. ()