Det som göms i snö

• angličtina The Truth Will Out
Švédsko, (2018–2021), 9 h 8 min (Minutáž: 41–43 min)

Hudba:

Kåre Bjerkø

Robert Gustafsson, Maria Sundbom Lörelius, Johan Ulveson, Louise Peterhoff, Christopher Wagelin, Ia Langhammer, Ingela Olsson, Erik Johansson (viac)

Svojský, miestami psychicky nevyrovnaný detektív Peter Wendel (Robert Gustafsson) je po návrate do výkonu služby požiadaný, aby zložil nový tím vyšetrovateľov, ktorý sa bude zaoberať prípadmi nevyriešených vrážd. Novozaložený kolektív však hneď od úvodu vykazuje narušené vzťahy na pracovisku, no a aby toho nebolo málo, v kombinácii s čerstvou vraždou, sa v médiách objavuje informácia, v ktorej sériový vrah Klas Levén () tvrdí, že je neprávom odsúdený za dávne zločiny, ku ktorým sa pôvodne sám doznal. Na ramenách Petra Wendela je teraz všetká zodpovednosť, aby potvrdil, respektíve vyvrátil Levénove tvrdenia... (*CARNIFEX*)

Arsenal83

Spočiatku má tá pomalá atmosféra nechytila, ale potom už áno. Škandinávci zase stavili na osvedčený formát "vyšetrovateľ s problémami" plus partia ešte čudesnejších sparring partnerov a ide sa na to. No a príbeh je založený dokonca na skutočných udalostiach, takže vôbec nie je od veci. Stretávame sa tu tiež so škandinávskou klasikou, že veľkú časť scenára je vyplnená osobnými peripetiami hlavných postáv. Herecky Peter Gustaffson výborný, ale páčila sa mi aj Louise Peterhoff, ktorá veľmi dobre zhrala nepravdepodobnú detektívku. ()

Chrustyn

Upřímně čekal jsem klasickou detektivku a už první díl mi ukázal, že to s tímhle seriálem nebudu mít lehké. Nesympatický hlavní hrdina, nepřehledný příběh a celkově táhlé, nikam směřující tempo. Vzdal jsem to v půlce první série, tak se seriálu omlouvám, zda se nakonec dostal do nějakého zajímavého vyvrcholení, ale já už čekat nechtěl. ()

Trajektt

Název seriálu Det som göms i snö by se dal volně přeložit jako „Co se skrývá ve sněhu" a podíváme se v něm do švédského Stockholmu, kde policejní detektiv Peter Wendel, kterého zde skvěle hraje švédský komik Robert Gustafsson sesmolí policejní jednotku, která se bude zabývat nevyřešenými a zapomenutými případy. Do této jednotky přibere bandu nesourodých podivínů, který už mají za sebou nějaký ten škraloup. Jeden z nich je neúspěšný realitní agent, druhá je zlodějka, kterou v minulosti prásknul již zmiňovaný realitní agent, třetí je stará švihlá ženská, co snad ani není policajtka a čtvrtej je náš již zmiňovaný vedoucí Peter Wendel, který by se dal také z psychologického hlediska nazvat jako pacient. V první sérii uvidíme tuto nově vzniklou skupinu, jak se zabývá novodobou vraždou, která sahá hluboko do minulosti a ktera se nechala volně inspirovat skutečným kriminálním případem sériového vraha Thomase Quicka, který se přiznal k více než třiceti vraždám a dalším úchylnostem, aby je posléze mohl postupně začít odvolávat. Důvod jeho lhaní byl ten, aby měl snadnější přístup ke svým lékům. Zde v této sérii se zabýváme jen jedním z těchto případů a tvůrci samozřejmě pozměnili jména, takže místo Thomase Quicka se zde setkáváme s Klasem Lewenem a dalšími pozměněnými jmény a taktéž je zde úplně vynechána postava novináře, který hrál ve skutečnosti v těchto případech velice důležitou roli, jak jsme se mohli přesvědčit ve švédském kriminálním snímku s názvem Dokonalý pacient (2019). Vidíme zde i zákulisní spory a pletichy, které vedou až do nejvyšších pater švédské politiky. V druhé sérii se opět setkáme s naší partičkou vyšetřujících podivínů z nichž jedné z nich narostl v mezičase hezký buben a my se samozřejmě dozvíme, kdo je otcem této budoucí ratolesti. Případ je rovněž inspirován skutečnými událostmi a tvůrci do něj zakomponovali i rodinu vrchního vyšetřovatele této skupiny, která se od první série neliší. Podíváme se zde na případy sexuálních deliktů, které se někdy zvrhli a oběti těchto hrátek za to zaplatili tou nejvyšší cenou a to cenou svého lidského života. Podezření zde padne i mezi vysoké důstojníky policejního sboru, ale více nebudu prozrazovat, abych nespoileroval. V obou sériích se nenásilnou formou rozvíjejí kriminální příběhy, které jsou protkány mírným a svěžím skandinávským suchým humorem a které nás pomalým, ale účinným policejním postupem dovedou až k jádru pudla. Pro diváky, kteří jsou rozmlsaní akčními seriály typu Most ad. bude tento seriál asi zklamáním, protože se zde více přemýšlí než jedná, ale mně to takhle vyhovuje a těším se na další sérii, tedy jestli nějaká ještě bude. A málem bych zapomněl připomenout přítomnost finského herce Villa Virtanena, kterého jsem si oblíbil ve finském kriminálním seriálu Sorjonen, kde si zahrál titulní roli vyšetřovatele Kariho Sorjonena. Za skvělou zábavu na sobotní podvečer dávám prozatímních, ale zasloužených 90%. ()

Krystalion

Poslední dobou jsem přišel na kouzlo skandinávských kriminálních seriálů ve kterých se většinou řeší zločiny trošku jinak než v těch amerických. Tento seriál má i svůj specifický humor i když je založen na skutečných sériových vraždách ke kterým se přiznal jeden závislák jenom proto, aby měl lepší přístup k lékům. No není to sranda, kdo to kdy viděl. Ale postupně z původních třiceti vražd ubylo pět, které průkazně neudělal a to je to teprve první série. Celkem netypický krimiseriál se kterým se zaručeně nebudete nudit. ()

warrenur

1.seria: Velmi dobra, nenapadna a rydzo "severska" zalezitost, so vsetkym, co si pod tym predstavite. Zaujimave osobnosti vo vysetrovacom tyme, ziadny "Scherlock-ovia" zato vsak charaktery, ku ktorym sa da zaujat divacke sympatie a stotoznenie, urcite odporucam. Zaujimavy kriminalny pripad. 85% Druha seria je este o cosi temnejsia a bez toho, aby som ju vyspoiloval radsej vysetrovane pripady nespomeniem ani "zo siroka". Sprevadza nas nou rovnaka znama, "zvlastna" policajna zostava. A hoci su obcas "zasnene" stavy hlavneho vysetrovatela trochu otravne, pribeh, atmosfera i napatie to polahky prekonaju. Rozhodne odporucam. Sem-tam su sposoby zucastnenych trochu naivne, ale nebiju moc do oci. Silne stvorhviezdie. 85% ()

• Seriál se natáčel převážně ve Stockholmu a v satelitních městech poblíž Stockholmu (Sundbyberg, Solna). Lokace policejního velitelství se nachází v Tomtebodě. (Trajektt)