Cesta okolo sveta za 80 dní

• Česko Cesta kolem světa za 80 dní (viac)

Príbeh sa začína v Londýne, v roku 1872.  Phileas Fogg je muž, ktorý už dvadsať rokov rutinne trávi čas v džentlmenskom reformnom klube, kde debatuje s ďalšími aristokratmi, číta noviny a neprestajne konzumuje rovnaké jedlo. Jedného dňa ho zaujme novinový článok autorky Abigail Fix o vzrušujúcom pokroku v cestovaní. Píše sa v ňom o tom, že nová železnica v Indii uzatvára reťazec moderných dopravných spojení po celom svete, čo aspoň teoreticky umožňuje precestovať zemeguľu za 80 dní. Jeho starý antagonista a rival Nyle Bellamy, ktorý ho nikdy nevidel opustiť Londýn, ho vyprovokuje staviť sa o dvadsať tisíc libier, že túto cestu podnikne a vráti sa do Štedrého večera a Foggovi už netreba viac. Na túto cestu Fogg naverbuje bystrého francúzskeho komorníka Passepartouta a v pätách neustále majú aj  autorku článku, novinárku a dcéru majiteľa novín Daily Telegraph, Abigail Fix. Keď si Fogg uvedomí, že sa Abigail len tak ľahko nestrasie, prijme ju ako oficiálnu členku expedície a cesta okolo sveta môže začať. (RTVS)

Recenzie používateľa Pan.Antonin k tomuto seriálu (9)

Cesta okolo sveta za 80 dní (2021)

Už od první epizody musí být všem úplně jasné, že s předlohou to bude mít společnou pouze onu cestu okolo zeměkoule, ale řekl jsem si proč ne. Kvalitní a docela věrnou adaptaci už máme, komediální parodii taky, tak proč se na to nepodívat z nového úhlu. A tak Fogg dostal novou motivaci pro cestu, Passerpartout je úplně jiný (teď myslím jako postava, ne že je tmavé pleti), ze "záporné" postavy detektiva Fixe je tu kladná postava novinářky Fixové (mimochodem hodně dobrý výkon německé herečky), místo paní Audy tu máme Estellu a hlavní zápornou postavou tu je nečestný sázkař z reforemního klubu Bellamy, který se snaží Fogga zastavit. Dostaneme tu taky nová témata jako postavení žen ve společnosti, postavení černochů ve společnosti, či špatné stránky britského kolonialismu. Dost se tu také zaměřují na vztahy mezi hlavní trojicí. Bohužel seriál má překvapivě dost špatné tempo, epizody jsou roztahané, nudné, dialogy občas nejsou moc uvěřitelné. Komediální prvky vidíme jen občas a co je nejhorší, úplně se vytratil dobrodružný duch děl Julesa Verna. P.S. Zatímco na IMDB a Rotten Tomatoes to má velmi dobré hodnocení, tady spíš průměrné a po premiéře v České televizi to ještě o pár procent kleslo. ()

Episode 1 (2021) (S01E01)

Zatím to vypadá, že to bude velmi volná adaptace. Tentokrát mi to ani tolik nevadí, Cesta kolem světa za 80 dní byla zfilmována již několikrát, včetně docela přesné verze z roku 89. Fogg i Passerpartout se tu chovají trochu jinak než obvykle, největší změnou je zde absence detektiva Fixe, jehož nahrazuje mladá novinářka Fixová. Což by mohla být škoda, neboť Foggovi asi zůstane jediný protivník a to čas. Na tomto seriálu jde vidět, v jaké době se natáčí, Passerpartouta hraje černoch, máme tu mladou sebevědomou nezávislou ženu (novinářku Fixovou), bojující s předsudky okolního světa. - - - - - SPOILER Po svižném začátku v Londýně se přesuneme do Paříže, kde se naše hlavní trio zaplete do místní politické krize a atentátu na prezidenta, poté odlétá v balónu do Itálie - - -. Pochválit musím hudbu. Akce s dobrodružstvím tam byla, nicméně kupodivu nějak moc mě nebavila, tedy dávám pouze dvě hvězdy. ()

Episode 2 (2021) (S01E02)

Varování, komentář obsahuje SPOILERY ---. Druhý díl se mi vůbec nelíbil, jelikož po odletu z Paříže jsme se přesunuli do vlaku do Brindisi, kde jsme se sekli a zůstali v něm celou epizodu. Řešili jsme vztahové věci mezi italskou rodinkou, až jsme se dostali k polorozpadlému mostu, přes který nešlo přejet. Fogg dostal nápad, matematicky to spočítal, i ten však málem krachl. Naštěstí neohrožená mladá silná nezávislá sebevědomá nezastavitelná Fixová zachránila situace, a tak můžeme pokračovat v cestě, která už doufám bude zábavnější. --- V epizodě se objevila kniha Julesa Verna Ze Země na Měsíc, děj se odehrává koncem roku 1872, Cesta kolem světa za 80 dní vyšla právě v prosinci 1872, uvidíme, jestli to tvůrci nějak rozvedou. ()

Episode 3 (2021) (S01E03)

Pozor SPOILERY - - - Přes moře to nešlo, tak se Fogg s Passerpartoutem vydali přes poušť a slečnu Fixovou s sebou nevzali, protože to je nebezpečné. Ona jako silná nezávislá žena je samozřejmě zachrání, přičemž se dozvíme, že pan novinář byl hajzl. Pokračujeme pouští, kde je napadne místní kmen a naopak situace zachrání Fogg sirkami a Passerpartout střelbou. Zatímco však v prvním díle si nijak moc nestěžoval kvůli atentátu na prezidenta, tady mu docela dost vadí zabití v sebeobraně. Na konci pak asi vidíme náhradu za "brzdu detektiva Fixe", muž, který se výpravu intrikami pokusí zdržet, aby prohráli sázku. - - - Třetí epizoda byla lepší než ta předchozí, noční scéna v poušti byla napínavá, nicméně stejně bych si to představoval daleko živější a zábavnější. Pochválit musím hudbu, ta je opravdu povedená, avšak doufám, že se to jako celek zlepší. Jestli měl být podle hodnocení tohle nejlepší díl seriálu, tak to pomáhej pán Bůh. :-D ()

Episode 4 (2021) (S01E04)

Pozor SPOILERY --- Chudák Fogg to v této epizodě celkem schytal. Na cestu se vydal, protože si přečetl, že je dokončená železnice, ale ona dokončená nebyla. Tak se zdrží ve vesničce, kde se slaví svatba, a snaží se najít průvodce. Jenže svatbu přeruší armáda a ženicha-dezertéra odvedou k válečnému soudu. Fogg se tedy chystal odjet, ale je vydírán, že průvodce nedostane, pokud situace nezachrání. Když už svolí a jde na to, tak jej otráví Passepartout, který je v této epizodě pořádnej hajzl. - - -  Není to úplně špatné, bohužel postavy jsou úplně mimo charaktery z předlohy, a hlavně tomu chybí příjemný závan dobrodružství, který bych od toho jako od Verneovky očekával. ()

Episode 5 (2021) (S01E05)

--- Tak jestli jsem u předešlé epizody psal, že Fogg to pěkně schytal, tak tady je na tom podobně a opět je v tom totálně nevinně. Mladá paní novinářka totiž na konci předešlé epizody neeticky o něm vydala dosti osobní článek a ještě se pak Phil dostane kvůli chybě Passerpartouta do vězení a k trestu bičování. A když už se zdálo, že si bude moc odpočinout v kajutě, přijde na konci pořádný zvrat.--- Pořád to má do dokonalosti hodně daleko, řešení hlavního problému epizody bylo dosti klišovité a představoval bych si to daleko živější, zábavnější a dobrodružnější. Ale asi zatím nejlepší epizoda, tak tam tu těsnou třetí hvězdičku dám. P.S. Během scény u guvernéra v pozadí hrála skladba Edvarda Griega In the hall of Mountain King. ()

Episode 6 (2021) (S01E06)

Šestá epizoda chvíli vypadala nadějně, bohužel opět to sklouzlo k nepříliš zábavné podívané v jedné lokaci postavené na dialozích. Alespoň se nám už snad rozmotal vztahový uzel hlavní trojice. Ze začátku mne zklamala horší úroveň některých dialogů a hlavně jak střihem musí schovat každou sebenáročnější scénu. Naopak hudba v seriálu je na vysoké úrovni. Bohužel seriál se ne a ne trefit do dobrodružné "atmosféry" Julesa Verna. Následující část obsahuje spoilery --- Po cliffhangeru na konci minulé epizody se dostanou nejprve na moře a pak okamžitě na pustý ostrov, kde se po postavení přístřešku a nalezení pitné vody a hnusného místního ovoce postavy dostanou do sporu, protože Fogg nenese vůbec dobře, že ho Passerpartout otrávil. Po stavbě, rozebrání a spálení voru a usmíření se je ale na konci zachrání projíždějící loď a tak můžem vesele cestovat dál. A ani časová ztráta není tak velká. ()

Episode 7 (2021) (S01E07)

Na sedmé epizodě je až příliš vidět, v jaké době vzniká a jaké myšlenky se nám mermomocí snaží sdělit (i v maličkostech). Je to nepřehlédnutelné a je to až otravné. Kvalitnější díla by to zvládla nenásilněji a lépe. Je to škoda, protože to tentokrát byla epizoda dějově bohatší, ale ve výsledku jsem si ji z tohoto a dalších důvodů tolik neužil. Ani ty dialogy nejsou nijak zvlášť kvalitní a chvílemi to nedává smysl. Následující pasáž obsahuje spoilery.--- Během cesty po Státech zastaví dostavník naší trojice zástupce šerifa (chlubící se, že je první černoch s odznakem) vedoucí nebezpečného zločince, kteří potřebují svézt. Dojedou do města, kde je ale dostihnout jeho kumpáni, převezmou kontrolu a chtějí donutit Fogga, aby uřízl Passerpartoutovy prst. Situace však zachrání slečna Fixová, která vjede na koni do salónku, zneškodní půlku nepřátel a o zbytek se postará Passerpartout se zástupcem a s pomocí Fogga. Vlak do New Yorku však stihnou a poslední část cesty může začít. ()

Episode 8 (2021) (S01E08)

Ani finále seriálu nebylo nijak zázračné, cením ale, že se docela povedlo, jak v seriálu ztvárnili Foggův příjezd do Anglie a následně příjezd do Londýna. Úvod epizody v New Yorku, neboli setkání s Estellou a poslední souboj s intrikářem Kneedlingem už se mi tolik nelíbily, Fogg v nich byl nejen mimo charakter z knihy, když se úplně přestal starat o čas, ale navíc zatímco dříve působil v akčních scénách nemotorně, tak tady z něj byl najednou neohrožený bitkař. S přimhouřením očí se to ale dá nějak vysvětlit. Samotné finále by se možná dalo udělat lépe, ale rozhodně bylo lepší než to ve verzi s Jackiem Chanem. Házím nejslabší možné tři hvězdy, Na konci se pak dozvíme jaký Verneův román bude adaptovat druhá série. To v sobě samozřejmě zahrnuje problém. Děj první série se odehrává v roce 1872. Ve druhém díle je zmíněna kniha Julesa Verna Ze Země na Měsíc (1865). Jules Verne tedy v tomto fikčním světě existuje. Jak je ale tedy možné, že druhá série chce adaptovat Dvacet tisíc mil pod mořem, které vyšly v roce 1869, tedy tři roky před dějem první série. To v tomto fikčním světě existují pouze některá Verneova díla? Nebo jak je to? No, nechme se překvapit.  P.S. To musel Passerpartout přerušovat kapelu během valčíku Na krásném modrém Dunaji? Mohl počkat, až dohrají. Navíc stejně chtěl tančit valčík. :-D ()