Emil Dreesen sa v roku 1918 vracia domov do rodinného hotela na brehu Rýna. Traumu z vojny chce prekonať odvážnymi víziami budúcnosti rodinného podniku, dostáva sa však do konfliktu so svojím konzervatívnym otcom, ktorý má úplne iné predstavy. Napriek tomu sa však rodinný hotel stáva pulzujúcim miestom, kde sa stretávajú prominentní, ale i kontroverzní hostia. Boli medzi nimi napríklad Charlie Chaplin, Greta Garbo, Marlene Dietrich... Jedného dňa Emilov otec do hotela pozve i Adolfa Hitlera... (RTVS)

Arsenal83

Mohlo byť aj lepšie. Lebo tvorcovia si vybrali naozaj zaujímavé obdobie. Obdobie medzi dvomi svetovými, kde si Nemci môžu sypať popol na hlavu. Hotel v tomto prípade funguje ako zrkadlo spoločnosti a stelesnenia jej vývoja. Otázka hlavne toho, aké obete som ochotný v ťažkej situácii podstúpiť? Zo začiatku to môže byť trochu nuda, s nástupom hakenkreuzov a pána s podivne krátkym fúzom to začína byť v druhej časti zaujímavejšie. ()

slunicko2

Téma nabízelo víc, 1)  zejména ve druhé části po nástupu fašistů k moci. Byl bych uvítal, kdyby šli tvůrci více do detailů a různé zápletky podrobněji rozpracovali._____ 2)  Spoiler. Vyřešit vše útěkem bylo možná z hlediska postav příběhu lidsky přirozené a pochopitelné, ale jako divák se cítím poněkud zklamán._____ 3)  Zajímavý byl vztah Němců k francouzským "okupantům", tohle téma jsem ještě ve filmu neviděl._____ 4)  Zaujal mě 28letý Jonathan Berlin (Emil Dreesen). ()

ostravak30

Pravdou je, že režisér i scénárista mají za sebou samé kriminálky, alespoň co se seriálů týče. Hotel Evropa zrovna popisuje léta mezi koncem 1. světové války a nástupem Hitlera k moci. Samotné zápletky možná nejsou až tak zajímavé, ale dvoudílný film má jeden velký potenciál. Odhaluje totiž situaci po první válce. Možná díky tomu mnozí pochopí, proč se tak dařilo komunistům nejen u nás. Situace v Německu, a po druhé světové i u nás, doslova hnala tisíce lidí do jejich náručí. Před druhou válkou se pak u Němců jednalo hlavně o to, proč se tolik lidí dalo do řad fašistů. Jaké křivdy jim spojenci po válce způsobili, v tomto případě hlavně Francouzi. Nakonec i hoteliéři jsou vlastně obětmi. Nejprve právě s nenáviděnými francouzskými vojáky musí spolupracovat, následně jim nezbývá nic jiného než jít v ústrety nacistům a jsem si jistý, že po druhé světové válce by děj pokračoval tak, že by to odskákali právě za spolupráci s nácky. Možná by po shlédnutí řada lidí pochopila, jak snadno se komunisté mohli dostat k moci a proč. Lze to převést i na řadu států dnes. Nakonec co se děje u nás může také jednou stvořit vůdce nějaké nové politické strany a lidé za ním půjdou. Hotel Evropa poodhaluje roušky toho, jak složité situace čelili všichni a vysvětluje jejich následné postoje. To je dobré pro pochopení mnoha situací i dnes. ()

Amonasr

Složitost německých dějin po 1. světové válce až  do mocenského vzestupu Hitlera zobrazená na příběhu rodiny majitelů luxusního hotelu na břehu Rýna. Z tohoto snímku je možné udělat si docela dobrý obrázek, jak se v tomto relativně krátkém úseku vyvíjela německá společnost, která tehdy ještě byla tvořena nejrůznějšími skupinami s protichůdnými zájmy, než ji Hitler brutálně "sjednotil" a "zblbnul" až k fanatismu s hořkým koncem pro Němce i hořkými následky pro celou Evropu, což už zůstalo za hranicemi tohoto snímku. Osud různých postav zde má ryze ilustrativní charakter a otevřený konec filmu je proto vcelku logický - nejde o to,  jak kdo po válce nakonec dopadl, ale o pochopení motivace jednání jednotlivců v době, kdy se rodil nacismus. Film se proto neubránil určité schematičnosti, pokud chtěl zobrazit co nejpestřejší mozaiku tehdejší společenské reality. ()

• Fasáda hotela na strane Rýna nesie dnešný nápis „Bad Godesberg“. Mesto Godesberg bolo premenované na "Bad Godesberg" až v roku 1925. (Arsenal83)
  • Nakrútené podľa rovnomenného románu Helene Winter - "Das Weiße Haus am Rhein". (Arsenal83)
  • Seriál sa natáčala v Jelcz-Laskowiciach, Szczawno-Zdróji (Poľsko) a v Bonne, Kolíne nad Rýnom, Euskirchene, Norimbergu a Wörthsee (Nemecko) od 21. septembra do 3. decembra 2020. (Arsenal83)