Dave Chappelle: Konečná

Scenár:

Dave Chappelle

Účinkujú:

Dave Chappelle

Na závěr svojí série komediálních speciálů by Dave chtěl něco uvést na pravou míru. A ještě má pár věcí na srdci. (Netflix)

filmfanouch

Fenomenální. Závěrečný stand-up speciál Davea Chappellea, který se nebojí vtipkovat o HIV, LGBTQ+, MeToo, bojovat proti Cancel Culture a měl by za to urážení všeho a všech dle mnohých být adekvátně potrestán a být zrušen. Právě vnímání veřejnosti ukazuje sílu, kterou tenhle speciál má. A ukazuje, jak jsou všichni ti pohoršení uražení úplně zbytečně a nechápou základní pravidla stand-upu a především přesně to, co chce Chappelle svými výroky říct světu. Chappelleova odvaha, politicky nekorektní humor na vážná témata a finální dojemné vyprávění o Daphne Dorman tenhle stand-up posouvají na úroveň ryzího umění, Chappelle nemá v oblasti stand-upu konkurenci. Ten, kdo po zhlédnutí Chappellea začne vnímat jako homofoba, transfoba a nevkusné hovado by si zasloužil odpověď přesně ve stylu Chappellea:  ´´ Jděte do prdele ! ´´ "If this is what being canceled is, I love it´- Dave Chappelle ()

zdepapepa odpad!

Pro mě hodně nešťastný úvod do tvorby komika jménem Dave Chappelle. Jestli je toto jeho standardní smysl pro humor tak to je pro mě kromě úvodu i Konečná™. Na tento název bych se rád na chvilku zaměřil - Closer/Konečná evokuje lehce dětinský způsob "chci mít poslední slovo". Mně to pro změnu evokuje Closer ve stylu "blíže k sobě", které se po zhlédnutí proměnilo na Further Apart neboli "dále od sebe". Pan Chappelle je ve svých názorech v mých očích zastaralý a často tzv. "tone deaf". Říká, že preferuje "Stonewall" gays, ale pak je naštvaný, když skutečně dorazí a říkají mu do očí, co si myslí o jeho speciálech. U tohoto speciálu jsem se zasmál dohromady jednou (setup věta "Careful Dave, they after you."). K zamyšlení rozhodně ale byl. Třeba k zamyšlení nad tím, jak je škoda, že někteří lidé stále vnímají útlak jako olympiádu, kde kdo zažil větší útlak, je relevantnější a utrpení ostatních (menší nebo pouze jiné) nebere v úvahu. Případně zcela ignoruje, že mohou existovat i skupiny lidí, kteří spadají do několika kategorií pro útlak. To vše je také hezky vidět na zvláštní paralele ke klasické větě typu "nejsem rasista (v tomto případě transfob), mám kamaráda černé pleti (v tomto případě slečna/paní Daphne)", u které bych zrovna vzhledem k obsahu speciálu čekal, že si jí pan Chapelle všimne. Sice si pan Chappelle vyhledal ve slovníku různá slova, ale někdo mu prosím pořiďte slovník, který obsahuje i jím zmiňovanou frázi "to punch down". Protože dokud bude mít tak velkou platformu a velký rozpočet pro prezentování svých názorů a velké promo na úkor jiných, tak to stále bude punching down. Stačí se podívat na jeho komentáře o Hanně Gadsby. A pokud by někdo namítal, že "je to jen stand-up", tak se stačí podívat na špičku ledovce v podobě toho, jaký typ komentářů jeho fanoušci zanechávají u videí Hanny Gadsby. ()

OG_Swifty

Closer nemel kdovijak wow effect jak by se doufalo, jedna vec vsak presto vynikla - zatimco Chappelle otevrene priznal, ze ma problem s belochama, tak se zaroven snazil vykoupit z toho anti-lgbtqwhatnot stereotypu svym pribehem o jeho udajny kamaradce, ktera se pravdepodobne i pod natlakem gay/trans komunity zabila. Kazdy na to muze mit svuj nazor, ale ja mu tu historku a jeho uprimnost veril. ()

raimi

"Organizace GLAAD uvedla, že Chappelle se stal „synonymem pro zesměšňování translidí a dalších marginalizovaných skupin obyvatel“. Také spolek NBJC, The National Black Justice Coalition, odsoudil hercův humor a dokonce žádá Netflix, aby celý pořad smazal. Podle jejich názoru vtipy souvisí i s násilím. „Podpora transfobie podporuje násilí. Netflix by měl okamžitě stáhnout pořad The Closer a omluvit se přímo transgender komunitě,“ tvrdí aktivisté." Nasírat podobný dementy je posláním každého dobrého umělce. ()

Nin

Prvních 10 minut jsem se dost zhrozil. Publikum vítalo Davea jako boha a u každého jeho slova nahlas řvalo smíchy, i když to nejen že nebylo nijak zvlášť vtipný, ale dokonce bych řekl, že to ani vtipné být nemělo. Naštěstí se pak publikum zklidní (unaví?) a můžeme si v klidu Chappella poslechnout. A že má co říct. Chappelle má řemeslo stand-upu už dost zmáknuté. Jeho načasování vtipů je naprosto perfektní a umí působivě střídat vážné i ulítlé věci. Z velké části je tenhle stand-up jakousi Chappelovou obranou, v níž reaguje na to, co si o sobě musel vyposlechnout na internetu, ale i v realitě - především mluví o tom, jak dostal nálepku transfobního člověka. Působí to možná defenzivně, ale dobře se to poslouchá a hlavně je to vtipné. Rozhodně to nejsou nějaký pitomý kecičky, co chrlí internetoví hrdinové na druhé straně barikády proti levičákům (a koukám, že se některé dají najít i ve zdejších komentářích, au). Dave je taky vynikající vypravěč a často na svých příbězích ze života prezentuje svoje názory. Na závěr si pak šetří příběh nejpůsobivější, který je silný a dojemný. Výborný stand-up zkušeného komika. (8/10) ()