Hodnocení panovníků sestává z mnoha důležitých kritérií, jako jsou například: kolik má vládce ve své družině významných rytířů, kolik má loajálních poddaných, jak vzkvétají jeho města a především jak moc je samotný vladař silný. Podle těchto aspektů jsou hodnoceni všichni králové a určují, jak moc bude panovník úspěšný a jaký bude mít u lidí respekt.
Boddži je hluchoněmý mladý princ, který nepobral příliš síly a je zbytku království většinou jen pro smích. Přesto jako prvorozený syn má být budoucím králem a on sám sní o tom, že bude tím nejlepším panovníkem ze všech. Je to však pro takovéhoto chlapce vůbec možné?
Jeho život se změní, když potká tajemný stín, který mu jako jediný dokáže plně porozumět bez jakékoli znakové řeči. Spolu s tímto svým partnerem Boddži potkává další nové lidi, kteří formují jeho charakter, a tak chlapec zjišťuje, na čem doopravdy záleží a co je pro panovníka opravdu důležité… (Jeoffrey)

gumbo

Zajímavá kombinace klasické ručně malované pohádky a dark fantasy, kdy to zajímavě kombinovalo vlastnosti obou směrů, aby mírně převažovala ta pohádková část. Také to je asi neuplakanější věc co kdy vznikla, postavy tu uroní tolik slz, že by s nimi v klidu zaplnili třeba Lipno. Ale všechny ty emoční situace jsou výtečně pointované a ty emoce nejsou nikdy vycucané z prstu. Má to spoustu skvělých myšlenek a témat. Animace je velmi zajímavá. Není to úplná extratřída, ale je to celkem originální a ke konceptu to sedí. Co to malinko sráží je trochu děravější scénář, kdy se malinko točíme v kruhu, přesouváme se tam a zpátky, všichni bojují se všemi, smrt se vždy nějak obejde (často vyléčením na poslední chvíli), tudíž pak ty bitky i ztrácejí na zajímavosti. Ale odhalování příběhové pozadí a minulosti postav je jedno z nejzajímavějších, které jsme tu za poslední roky měli. 80 % ()

Kaqes88

Pre mňa osobne asi najpreceňovanejšie anime vôbec. Prvé epizódy sú ešte celkom pútavé, sám som sa pristihol, ako som ústrednej dvojici fandil. S pribúdajúcimi epizódami ma však citové vydieranie tvorcov nechávalo stále chladnejším. Na tomto anime nevidím nič výnimočné, čo sa týka animácie, hudby či postáv (tie ma občas vedeli kvalitne vytáčať). Jedným z mála pozitív je u mňa postava macochy, ktorá si ma postupne získala, až som si prial, aby bola práve ona hlavnou protagonistkou. Možno  by z toho bolo niečo zaujímavejšie... ()

Jeoffrey

Ousama ranking je seriál, který mě dokázal neustále překvapovat, který umí výborně pracovat s postavami a celkově k němu mám jen dvě drobné výtky, které ale ve výsledku příliš nekazí vynikající dojem, který jsem měl během jeho sledování. Celý seriál je solidním testem empatie a pokud touto vlastností oplýváte, nebudete mít problém se do motivací postav vcítit, rychle si oblíbit jeho hrdinu a nepokrytě mu fandit. Stejně tak tu potkáte mnoho zajímavých osobností, na které jen tak nezapomenete. Nikdy bych nečekal, že mě dokáže takhle silně zasáhnout backstory něčeho, co vypadá jako černý blob s dvěma očima, nebo že budu považovat za nejlepší postavu celé první série hrdinovu macechu. Překvapení jsou tu na každém rohu, a to čím seriál opravdu vyniká nad ostatními je způsob, jakým dokáže dekonstruovat klasická příběhová klišé. Když vám totiž autor někoho představuje, dělá to způsobem, že nepochybujete o tom, jaký dotyčný je a rychle si o něm uděláte nějaký obrázek. Ovšem přesně ve stejnou chvíli, kdy si myslíte, že máte jasno, dokáže příběh zapracovat naprosto přirozeně a ve výsledku logicky a vaši představu o tomto charakteru úspěšně otočí o 180 stupňů. A vy jste překvapení nejen samotným twistem, ale hlavně tím, že to všechno dává dokonalý smysl. Seriál prostě umí naprosto skvěle vybarvovat jednotlivé postavy, jejich sílu i slabost a z toho pramenící chování. Snad každá důležitá osoba je tu vykreslena velice komplexně, a tak dokážete o každém říct dostatek podrobností a skoro u všech si budete pamatovat nějaký důležitý moment, kdy vás něčím překvapili a vy jste se o nich tak dozvěděli ještě víc. A takovéto charaktery se opravdu těžko zapomínají. Příběh je logicky také plný překvapení a není to jen nějaká prostá pohádka, jak se může někomu na první pohled zdát. Přeci jen v pohádkách se nesekají končetiny, umírají jen záporáci a neřeší se tam složitější témata, jako jsou třeba předsudky, nejistota – zkrátka na pohádku je to moc hluboké, nečekané a někdy i krvavé. Prostředí je velmi zajímavé a díky drobným náznakům, ale i obsáhlejšímu vyprávění, dostáváme docela slušný přehled o jeho historii, rozmanitosti i podivnostech. Ovšem tady přichází první drobná výtka (jedna z těch dvou zmíněných), přijde mi, že v první sérii byla spousta věcí nedostatečně využitá a u mnohých z nich, kde jsem si přál vědět víc, jsem nic dalšího nedostal. Ten potenciál zdejšího světa je obrovský, jeho kouzlo může být hodně silné, ale přijde mi, že jsem z toho všeho zatím viděl a slyšel míň, než bych si přál. Na druhou stranu poslední díl mi dává naději, že právě objevování světa by mohlo být věnované případné pokračování a že třeba znova potkám postavy, které se v příběhu jen mihly, ale i tak dokázaly zaujmout, že o nich chci vědět víc (zde myslím hlavně jistou dívenku z druhého dílu a pak třeba i jednoho divného krále z epizody 4). No a když jsem nahodil první výtku, tak rovnou přidám i tu druhou, a to je celkové tempo vyprávění. Prvních několik dílů funguje dobře, pak mi ale přijdou některé události příliš uspěchané (třeba jak se Boddži vypracuje z 0 na 100) a v druhé polovině mi zase přišly všechny ty boje takové zbytečně roztahané. Naštěstí tohle nevyváženě tempo nemá dle mého zásadní vliv na vyprávění příběhu, pořád vše působí přirozeně a logicky, příběh nepřestává překvapovat, obzvláště v závěrečných dílech a vše vede k uspokojivému finále (za což by se dal označit předposlední díl) a to i s výrazným náznakem budoucího pokračování (poslední díl) na které se už teď těším. Ousama Rankingchytil, okouzlil a přesvědčil o svých kvalitách ať už produkčních (animace i hudba jsou nádherné) nebo příběhových, užil jsem si většinu dílů, těšil se na další a chci pokračování. Proto si Boddži a spol. vysloužili v mém vlastním rankingu 9/10. () (menej) (viac)

Starletka

První půlka je skvělá a za tím si stojím. Krásná animace, pohádková atmosféra, převracení zajetých klišé (např. ti na první pohled zlí jsou vlastně hodní a obráceně), prokreslené postavy, fungující emoce a naprosté vtáhnutí do děje, kdy každá epizoda uteče tak rychle, jako by měla 5 minut. Ale pak bohužel musí přijít půlka druhá, která všechno to dobré úspěšně posílá úplně, ale ÚPLNĚ do prdele. Bojji je najednou zničehonic OP jako prase (až čekáte kdy zazní známé ONE PUUUUUUUUUNCH!), pořád se jenom řve a brečí, řve a brečí, monologuje a flashbackuje a pak zase pro změnu řve a brečí, ale přitom se vlastně neděje zhola nic. Ani napínaní v soubojích nemůže už z principu fungovat, protože jednak je předem jasné, jak to dopadne, a jednak víme, že nikdy nikdo neumře ani mu nezůstanou trvalé následky. (Přijdeš o ruku? Na, tady máš novou. Přijdeš o nohu? Na, tady máš novou ještě než vůbec stihneš opustit bojiště.) Plus samozřejmě je tu vždycky (kdyby náhodou) deus ex machina healing. No a konec - bože, ty poslední tři epizody - je pak kapitola sama o sobě a ode mě si zaslouží leda tak strhnutí další hvězdičky. 6,5/10 a nepamatuju si, kdy mě něco naposledy takovýmto způsobem zklamalo ()

yenn

Takový potenciál! Zajímavě načrtnutý svět a rozehraný příběh (druhá úvodní znělka budila dojem, že nás čeká nabitý děj), často vícevrstevné a nečernobílé postavy. Co by se tak mohlo zvrtnout? Třeba když zkoušíte laciné triky na diváka – zprvu účelové zadržování informací (střih těsně před završením důležité události), později zranění neslučitelná se životem, která v případě důležitých postav vždy někdo vyléčí. Nebo když se příběh z velké části zvrhne v příšerně natahované souboje. Nebo když ty zdánlivě nečernobílé postavy ze tklivou hudbou podbarveného závěru vyjdou všechny kladně. Takový promarněný potenciál. 5/10 ()