Shepherd

ricci.s

Opustený ostrov, maják a jeden úbožiak, ktorého prenasledujú duchovia minulosti (prípadne jeho svedomie). Začína to podivným chovaním psa, vďaka ktorému sa treba obzerať do každého kúta, potom búrka, hmla, neustále vŕzganie dverí, detský plač a tajomné zvuky, a okrem toho desivé vízie a tajomná postava v čiernom. Mne bolo jedno, či je to skutočné, alebo či hlavnému hrdinovi len "špliecha na maják". Za atmosféru by som dal jasných 5/5, tu nie je o čom, pretože niečo tak atmosférické tu už pekne dlho nebolo. Síce  obsah celého filmu sa dá zhrnúť do jednej vety, scenár je naivný až prihlúply a pointa asi sotva niekoho prekvapí, ja som si to po celú dobu užíval. A to sa Britom podarí raz za uhorský rok. ()

EvilPhoEniX

Docela slušná komorní atmosférická hororová novinka o skotském pastýři, který jde za prací na izolovaný ostrov ( Zdravím Maják) a tam brzy začne propadat šílenství a začnou jej dohánět stíny z minulosti.Je to trochu pomalejší a udržet si divákovou pozornost v první půli má film těžší, ale později dojde na pár slušných vizí, které stojí za to ( ovce stáhnuté z kůže vedou, ale i scéna s matkou je značně znepokojivá či jeden malý dějový zvrat hodnotím taktéž pozitivně).Tématicky nic objevného, ale kdo má slabost pro isolated Island horory, tak nejspíš neprohloupí. Za malý peníz bych řekl snaživé.Příběh 3/5, Akce 0/5, Humor 0/5, Násilí 2/5, Zábavnost 3/5 Hudba 3/5, Vizuál 3/5, Atmosféra 3/5, Napětí 2/5, Emoce 2/5, Herci 3/5. 6/10. ()

honajz

Atmosféra velmi hutná, kamera velmi solidní, lokace dokonalé, strašidelné zvuky fungují, napětí pomaličku houstne jednotlivými detaily a dlouhou dobu jsem tomu chtěl dát 4*, ale nakonec to nejde. Divák, který nečetla Danteho Peklo a netuší toho nijak moc o řece Styx, přijde film bez pointy a divný, jenže i divák, který ví, oč jde, tak bude zklamaný, protože za a) je to nakonec hodně jednoduché a laciné, za b) by tam v tom případě měl být i jeho otec, že? Všechny scény se psem pak z tohoto zpětného pohledu nedávají smysl. A maják teda šel vytěžit taky daleko víc. Takže vizuálně orgie, postupné houstnutí napětí super, a pak ledová sprcha, že pan autor použil nejlacinější trik, jaký mohl, který ani nedokázal dotáhnout do detailů a do konce. Blbec jeden. ()

*CARNIFEX*

Vyskladané takmer komplet na atmosfére bez iných mimoriadne výrazných hororo vsuviek, i keď občas sa ich pár pekných objaví. Kto neprecíti, nemá šancu, pre neho bude "Shepherd" nudou v priamom prenose. Na toto treba náladu, pričom šušťanie s pukancami je vyslovene prekážkou. Tých 48% je solídnou krivdou .. ()

Omnibus

"Pastevci hrabe... Přiznej to, srabe!" Počasí imrvére pod psa (Baxter promine), mlha tak zlověstná, že vám vleze až do ponožek a šutrákovitá krajina kolem depresivně zvlněná a tak pustá, že evokuje mysteriózní bajku o Adě. Jenže ouha. Ačkoli z Islandu do Anglie je to jen co by ovcí dohodil, a navíc se oba filmy narodily za divoké bouře léta Páně 2021, rozdíl je propastný. Ada je čtyřhvězdičkové hospodářské drama o biologických hodinách tikajících nejen ve stáji, s drsně ubečeným happy endem. Shepherd je bohužel film nové hororové vlny, artově rezignující na povinnosti vůči divákům i ovcím. Vlnu nikdo nestříhá, ovce nikdo nedojí a bryndzu nevyrábí, ani pes stádo neshání, jen tiše visí vykuchán. Smysl příběhu je pohřben spolu s prázdnou rakví. Něco se zdá, něco ne, někdo furt leze do majáku, ale nedozvíme se proč. Chápu, prý za to může šílenství. Škoda, vědět že se Russell Owen zbláznil, hodím na něj síť a filmu se vyhnu širokým obloukem! Jednu hvězdu za čůzu ze škuneru, zlověstně ošlehanou mořskou vlčici, jejíž potenciál zůstal hanebně nevyužit. A víte co? Stejně mám podezření, že se to všechno jen zdálo tomu psovi :-). ()