Nejsi moje máma

(festivalový názov)
  • Írsko You Are Not My Mother (viac)

Po zmiznutí a následnom záhadnom návrate svojej matky je Char (Hazel Doupe) presvedčená, že s ňou niečo nie je v poriadku. Jej správanie sa totiž úplne zmení. Char bude musieť odkryť dávne rodinné tajomstvá, aby zistila, čo stojí za zmenami v správaní jej matky. (Marceloo)

BoPo

Ide o horor, ktorý Vás baví pochmúrnym prostredím, prekvapivo zaujímavými hereckými výkonmi a predovšetkým výbornou atmosférou. Problémom je, že príbeh má najzaujímavejšie časti zápletky len načrtnuté, bez nejakej väčšej premyslenosti. Pripomínalo mi to film Nepřítomnost (2011) od Flanagana. Aj tam sa hralo s podobnými kartami. A tu treba dodať, že Nejsi moje máma je po všetkých stránkach o triedu lepším filmom. Aktuálnych 48% mi príde ako naozaj nezaslúžený zárez. Ano, veľmi jednoduchá, ale pôsobivá záležitosť. ()

J.Mayen

Občas se opravdu stane, a podaří, natočit horor bez nějakých extra efektů, který je pěkný a umí zapůsobit. Takových hororu je ale opravdu velmi málo. Tento se mi zdálo že mě opravdu ten minimální Budget, zkoušelo se tak trochu sázet na atmosféru, ale že to opravdu nefungovalo. Kromě pár hysterických záchvatů té matky, Které mě už ke konci opravdu i začaly srát, tu není opravdu nic co by stálo za pozornost. Divná rodina, vyšinutá matka, vyšinutá babička a dcera, kterou pro kterou je šikana ve škole denním chlebem. Závěr filmu je předvídatelný, a když Zmíním jeden spojler, to opravdu ty spolužačky chtěly tu Jeblou holku zapálit? ()

SpicyNugget

Char bydlí se svou matkou, babičkou a strýcem. Když její matka jednoho dne zmizí, je zdrcená. Horší to ale bude, když se máma vrátí domů. Char ji nepoznává, chová se jinak. Má pocit, že toto není její matka… Námět super, mám ráda taková témata o zmizení a následném znovuobjevení. Gradace postavy matky byla skvělá, děsivá. Příběh okolo Char a spolužáků mě taky bavil. Relativně dobrý hororek, ráda kouknu znovu. ()

JASON_X

Asi ještě v polovině filmu jsem se musel ujistit, že jsem si nepustil nějaké irské sociální drama, ale opravdu horror. A i když se ve druhém poločase začnou konečně nějaké ty horrorové prvky postupně objevovat, jde o úplně jiný typ horroru, než na jaký je obecný divák uvyklý. Je to v první řadě horror těžce nekomerční a nepodbízivý (už hodně dlouho jsem ve filmu neviděl tak nevzhledné, neestetické, =přirozené a nevystajlované herce). Je to horror netradiční/alternativní (s nepřímočarou zápletkou a rozuzlením), horror nízkorozpočtový a vizuálně poloamatérský, zkrátka ideální materiál pro nějakou okrajovou sekci nějakého menšinového filmového fesťáku. Nic proti, naopak, podobným nestandardním kouskům fandím. Jen by mě bývalo třeba zajímalo, v "co" by se bývala matka proměnila, kdyby jí to její nezvedená dcera nepřekazila tou hranicí. ()

darkrobyk

Temný snímek s dlouhým pomalým rozjezdem předkládá drama tří žen - dcery, matky a babičky. Trošku mi vadilo, že poslední dobou je hlavní postavou vždy nějaký outsider nejlépe ještě šikanovaný. Chápu ale, že svět není jen veselým místem, ovšem takhle z toho bude za chvilku klišé. Každopádně ačkoli jsou všechny tři ženy divné, tak nejpodivnější je matka. Zlom nastane, když se ztratí a pak se opět objeví. Babička sice ví, co se s ní stalo, jenže nedůvěřivá dcera jí odmítá naslouchat. Za chyby se ovšem tvrdě platí. Štěstí, že dcera si alespoň tu nejdůležitější radu zapamatuje. V poslední třetině nabude snímek hororových rysů a divák už ví, o co bude nutné bojovat. Irové mají ve svých legendách lesní bytosti, co se snaží vyměňovat lidem děti - v tomhle není film originální, což nevadí. Hororový našinec by však rád přitlačil na pilu, jenomže tvůrci zůstávají u komornějšího ladění a náznaků. Zklamán nejsem, na jedno podívání to dostačuje. Ty irské držky byly fakt k pohledání. Spíše pro okrajové publikum. ()

• Char (Hazel Doupe) jde ve filmu vyzvednout lék Lithium. Jde o lék, který se předepisuje na bipolární afektivní poruchu (dříve označovanou jako maniodepresivní), která způsobuje, že se člověku bezdůvodně mění nálada. (pornogrind)