Fabelmanovci je film inšpirovaný detstvom a dospievaním Stevena Spielberga. Rozpráva príbeh pohľadom mladého začínajúceho filmára Sammyho Fabelmana, ktorého filmy neovládateľne uhranú po tom, čo s rodičmi navštívi svoje prvé filmové predstavenie. Vyzbrojený kamerou začne doma Sammy natáčať vlastné filmy, pričom ho jeho umelecky nadaná mama srdečne podporuje. Sammy na tejto životnej ceste odhaľuje kúzlo kinematografie ale aj rodinné tajmostvá. (Forum Film SK)

TheKleofa

Velmi dobře řemeslně zpracovaný, lehce poetický snímek. Maličko na mě pomrkává příměr s Postřižinami. Brilantní Michelle Williams. Nicméně jinak vlastně tak trochu nuda - žádná zápletka, žádná gradace, rozuzlení - I když to nebyl ten druh filmu, který by byl vystavěn na tomto klasickém schématu. Znovu vidět rozhodně nepotřebuji. ()

gogo77

6/10 ... pekny rodinny pribeh z diela Stevena Spielberga o detstve a dospievani Stevena Spielberga ... mozno keby sa jeho rodicia nerozviedli tak ani zapletka vo filme nebude     ... taky bezny mily pribeh trosku dlhy ale nie nezaujimavy o tom ako sa maly Stevko motkal s kamerou po dome a vsetko natacal ... v kine to ani nemusel hrat rovno to mohlo ist na DVD alebo stream a tam v domacom prostredi by to malo lepsiu atmosferu ()

Kritickej

7/10 Mr. Spielberg opět ve výborné formě. Nevím ani náhodou jak to dělá, ale každá scéna působí emocionálně jak má, takže tenhle docela obyčejný autobiografický příběh působí o několik levelů lépe než skoro od kohokoliv jiného. ()

VOjtalapunIK

Tento snímek nemá s režií a natáčením filmů společného nic. Těch pár scén, co by člověk na ruce prstech jedné ruky spočítal, kde se skutečně filmová tématika objevuje dává jakoby ochutnat, jak dobrý by mohl film být. Bohužel se ale snímek věnuje nemocné osobě, kterou divák začne po zhruba pár minutách bytostně nenávidět a až do konce filmu se to nezmění. Jelikož drtivá většina děje je právě o této osobě, slouží fiml jako nástroj jak se naštvat a to je celé. Za mě jedna hvězda z pěti, za hezkou kameru a věrně převedené emoce od herců až k divákovi. Zbytek stojí za starou bačkoru. ()

HarryCameron

Steven Spielberg sa už navždy zapísal do dejin kinematografie, jeho najlepšie diela pozná snáď každý a jeho prínos asi nikto nemôže spochybniť. Tento jeho autobiografický počin ma ale absolutne nebavil a úprimne, nerozumiem prečo je tento film tak ospevovaný a dokonca získal Zlatý Glóbus. Lebo Spielberg  ? ?  Vadili mi : tie priblížené zábery na tváre hercov v štýle markizáckych Rodinných prípadov - už som len čakal kedy začnú postavy priamo do kamery vysvetľovať prečo sa chovajú, tak ako sa chovajú - extrémne nesympatická postava matky, "prekvapujúca" zápletka s manželským trojuholníkom, ktorá snáď nikoho nešokovala a hlavne premrštená stopáž celeho filmu. Dlhé, nudné, nezaujímavé .  Hviezdička navyše snáď len za vtipnú scénku v ktorej sa Sammyho frajerka pomodlila predtým, než mu strčila jazyk do úst  :) ()

Pompeius

Více takových filmů do kin. O NĚČEM, ne s výbuchy a skákáním v místnosti se zeleným pozadím, ale s PŘÍBĚHEM. Film o lásce k filmu. Závěrečná scéna setkání s legendárním režisérem je boží. Ať žijí velcí vypravěči! Poznámka k technické stránce: Velmi divný obraz, podobně jako ve West Side Story. Nesedělo mi, jak je to celé nepřirozeně barevné a ostré, Michelle Williamsová pod make-upem vypadala jak vygenerovná AI. ()

Firga

Spielberg nás vyzýva, aby sme sa trochu zabavili a zaspomínali si na našu detskú lásku k filmom. Zároveň ale vypovedá aj o tom, ako prostredníctvom svojej filmovej tvorby vidí druhých a v tomto procese aj o tom, ako sa vidí on sám. Nádherný metamemoár oslavujúci život, rodinu, umenie. Najlepší Spielberg za dlhé roky... 10/10 Pozn.: kedu...kokotska recenzia chlape ()

Muffin

Věděl jsem na co asi zhruba jdu i na to, že to není zrovna můj žánr a že to bude trvat 2,5h. Ale protože mám rád Spielbergovi filmy, šel jsem do toho. No a musím uznat, že film ve mě vyloudil dost emocí, dokonce i napětí. U filmu, kde se "až zas tak moc neděje" to považuji za známku skutečného umění. Protože ono se dělo. Režisér byl formován od dětství a já konečně pochopil proč ho tolik zajímá téma funkční rodiny. Doporučuji aspoň proto, aby bylo jasno co mnoha filmům a seriálům chybí. A to jsou uvěřitelné emoce i příběhy. A ještě jedna věc mě dost zaujala. I přes negativní chování některých postav bylo krásné vidět, že se dá točit i o hodných lidech a hezkých věcech. V době kdy se jak na objednávku točí jen temné filmy, to považuji za pohlazení na duši. ()

nudnik

Film, který velmi zjednodušeně řečeno vysvětluje, proč jsou ve Spilbergových filmech tak zdůrazňovány "family values" a od kterého jsem čekala, že z ní bude tryskat vášeň pro film. Bohužel vše je jinak, pro mě film bez šťávy, i dramatické okamžiky na mě nepůsobily, po dlouhé době jsem si 150 minutovou délku opravdu skoro vytrpěla, což se mi už dlouho nestalo i u delších záležitostí. A tak nejlepší zůstává závěrečná scéna s Davidem Lynchem coby Johnem Fordem. Nečekala jsem žádný zázrak, ale tohle také ne. ()

Mafiifam

Fabelmanovi nejsou obrovským životopisným snímkem o kariéře velkého režiséra, nefungují jako muzeum vystavující pozadí tvorby jeho snímků od Čelistí po Mnichov, nevidíme v nich velkého režiséra, jehož filmy se promítají v kinosálech a aplaudují jim davy diváků. Vidíme v nich úzkostlivého dospívajícího klučinu, který vzhledem k málem rozpočtu vytváří exploze pomocí dvojzvratné páky a písku při natáčení juniorské verze Zachraňte vojína Ryana, jehož filmy se promítají ve klubovnách a tělocvičnách a tleskají jim jeho kámoši a rodiče. A je to sakra zajímavější koncept. Obsazení je vrcholem filmu, Michelle Williams je jak kouzelná, tak dojemná a Paul Dano ve své poslední scéně opět ukazuje, že je jedním z nejlepších herců své generace. Gabriel LaBelle bude jednou velkej. Oba dva si určo půjdou pro Oscara. Nejlepšími částmi snímku jsou pak cokoliv s "Jesus, man" přítelkyní a takový John Ford, v jehož verzi Hroznů hněvu by určitě všichni mluvili dvojitě pozpátku, přecpávali by se třešňovým koláčem a nakonec by všechno vyřešili transcendentní meditací. Určitě doporučuju kouknout se i na dokument o Spielbergovi, kde se objeví i dobové záběry téměř identické s momenty ze života Sammyho Fabelmana (tancující maminka, kempování v přírodě...). Ve Fabelmanech poznáme, že Spielberg také jednou byl prostým snílkem, který svůj smysl života nacházel pouze ve výrobě filmů. Díky Fabelmanům Spielbergovi, nejúspěšnějšímu režisérovi všech dob, plně rozumí i ten, kdo zatím pouze vyrábí exploze pomocí páky. Přesně tohoto pocitu jsou filmy schopné. Tím myslím dobré filmy. A ty Steven "Shmuel" Spielberg dělat umí. ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům