Záchrana v jaskyni Tham Luang

(festivalový názov)
  • Česko Záchrana (viac)

The Rescue rozpráva príbeh, ktorý šokoval svet v roku 2018: zdanlivo nemožná a odvážna záchrana dvanástich chlapcov a ich trénera uväznených hlboko v zatopenej jaskyni na severe Thajska. The Rescue odhaľuje riskantný svet jaskynného potápania, ohromnú odvahu a súcit záchranárov a vzájomnú ľudskosť medzinárodnej komunity, ktorá vznikla, aby chlapcov zachránila. (Disney+)

M.E.K.Y

Stejně dobré, v některých ohledech i lepší než výborné hrané drama Rona Howarda a to bylo bez debat pěti-hvězdičkové. Toto téma se opravdu povedlo 2x zpracovat na špičkové úrovni. A obě verze mají spoustu společného. Je to vyprávěno z pohledu jeskynních potápěčů, amatérských bláznů, kteří se potřebují pohybovat ve stísněných prostorách, bez přístupu vzduchu, s obrovským adrenalínem, bez kterého si připadají jako kdyby nežili. Po shlédnutí obou filmů krásně vyzní porovnání reálné postavy s hlavní rolí obsazenou Viggo Mortensenem, jenž přesně zahrál introvertního solitéra. Emoce jsou tady ještě intenzivnější než ve filmu, skvělé záběry, úzkost, beznaděj. ()

Kofolacik

Jimmy a Liz opat on top of their game... nema to uplne ten punch ako Free Solo, ale je to stale fantasticky skorigovany pribeh o absolutnych outsideroch, z ktorych sa v priebehu par tyzdnov stali unlikely heroes celeho sveta. Velmi sa tesim na ich dalsi projekt. ()

mystrdat

Dokument bezvýhradně zodpovídá jednu z nejpalčivějších otázek moderní sociologie - je asociál nadčlověk? Zjevně ano, takže si hledejme více přátel mezi podivíny. ()

araBaraB

Neuvěřitelné! Tento dokument je mnohem lepší než film Třináct životů. Už jen tím, že je autentický s prostřihy na reálné hrdiny, kteří vysvětlují jejich pocity a vzpomínky. To co pánové z UK zvládli, to je až dechberoucí. Všechna čest. Ten tlak, morální, časový a jejich klid, to je až nepochopitelné. Tito pánové musí mít v mozku posunuté hranice, neuvěřitelnou disciplínu a moře zkušeností. Když to člověk sledoval v roce 2018 v televizi z gauče, nedokázal si ani představit, co a hlavně kdo stojí za úspěchem celé akce. Kloubouk dolů a tento dokument jednoznačně doporučuji. ()

mata77

Príbeh, ktorý sa stal, v tomto dokumente prerozprávala skupinka chlapíkov, ktorí majú zvláštny a ojedinelý koníček. Preto, že svoje schopnosti rokmi skúseností priviedli k dokonalosti, sa stali jedinou iskrou nádeje na záchranu chlapcov a ich trénera zo zatopenej jaskyne niekde na opačnom konci sveta... Spôsob, akým dokument nazerá na ich pohľad na prežité udalosti, odhalil hlavne ich nesmiernu pokoru voči prírodným silám a k svojim vlastným schopnostiam. Napínavé a dojemné, neuveriteľné a ohromujúce. ()

tomino28

Sledování tohoto dokumentu je fascinující záležitostí od začátku do konce a to minimálně ze dvou důvodů. Za prvé je důležité si připomínat, že člověk se všemi svými vymoženostmi je častokrát proti přírodě bezmocný. A to i když nasadíte do akce tisíce vycvičených vojáků s jediným cílem. I přes to leží úspěch celé mise na bedrech amatérů, kteří mají potápění v jeskyních jako svůj koníček. A nutno dodat, že kvůli této zálibě se na potápěče jejich okolí často dívalo s despektem a nepochopením. No a za druhé je příjemné a povzbuzující vidět, že i v dnešní době je pořád možné, aby spolu několik různorodých a odlišných lidí a národností táhlo za jeden provaz. Silný zážitek. ()

PanJelen

Když v roce 2018 běželi zprávy, kde právě probíhala záchranná operace kdesi v Thajsku, nevěnoval jsem tomu příliš pozornosti. Bylo to daleko a mohla to být jen další z katastrof, nebýt obrovské obětavosti stovek lidí, kteří aktivně nasazovali své životy a i přes minimální šance pokračovali v boji s mocnými přírodními živly. Jeskynní potápěči John Volanthen a Rick Stanton, do té doby braní jako podivíni, co mají zálibu dostávat se do míst, kam by ostatní nikdy nevkročili, vedli jeden z největších zázraků v dějinách záchranných operací. Sledovat nelítostný boj člověka proti přírodě bylo napínavé a emotivní. Dokument doplněn o reálné záběry umí zasáhnout přímo na komoru srdeční. ()

bonovox

Zázrak z Thajska pretavený do dokonalého dokumentu. Skvelé doplnenie už aj tak kvalitného filmového spracovania od Rona Howard. Zážitok... ()

swenyx

Příběh 12. kluků a jejich trenéra kteří se ocitli uvězněni v zatopené jeskyni zná snad každý, ale tenhle dokument mi pomohl nahlédnout pod vše co z toho média udělala, moc dojemný námět a krásně zpracovaný vypravování. Respekt všem potápěčům. Nechápu jak to kluci dokázali přežít, do té doby než dostali první příděly to bylo snad 12 dnů, já kdybych vynechal oběd, tak se večera nedožiju :D ()

Polux

9/10 | Tak dohnán další z mnoha mých restů a po vynikajícím Howardově filmu konečně zhlédnut i zmíněný dokument na totéž téma od NatGeo a musím radostně konstatovat, že je (taktéž) naprosto parádní. Mix mluvících hlav, autentických záběrů z události (objevení strádající, ale stále živé, skupinky je fakt silný zážitek:-)) a hraných "rekonstrukčních" sekvencí pro dokreslení vyprávění účastníků je skvěle vybalancován a tvůrci zamýšlená emoční křivka napětí, strachu, úlevy a závěrečné radosti pro diváka funguje v celém průběhu filmu ukázkově. Přičemž ale i s tímto dokumentem na paměti se můj pohled na Howardovo dramatické zpracování vůbec nijak nezměnil, možná spíše naopak, protože jsem až zpětně mohl docenit, jak přesně se mu podařilo uvedenou událost přetavit ve film (který má úplně jiná pravidla, než dokumentární zaznamenání skutečnosti a co může fungovat v jednom útvaru, nemusí fungovat ve druhém a naopak). V každém případě vážně stojí za to vidět jak film, tak dokument. | PeZet ()

DynamiteDawe

Skvěle zpracovaný dokument, který ukazuje, že naděje umírá poslední. Byl jsem z toho skutečně dojatý. Obětavost všech, kteří se záchranné akce účastnili a ukázka neskutečné profesionality a houževnatosti všech zúčastněných. Kromě samotné události to krásně vykresluje i to, co obnáší práce jeskynního potápěče a jakou tyto lidé musí mít povahu a odvahu. I když jsem si říkal, že skoro dvě hodiny o jedné záchranné akci bude až dost, ani chvíli jsem nepřemýšlel o tom, že to je zbytečně dlouhé. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD