Cenzorka

• Česko 107 matek

Irina je oddanou dozorkyňou vo väznici č. 74 v Odese - v ženskom nápravnom ústave na Ukrajine, kde stráži viac ako sto väzenkýň. Lesja, odsúdená na sedem rokov za zločin z vášne, je jednou z nových žien, prichádzajúcich do basy. Je tehotná so svojim prvým dieťaťom. Kým si Lesja postupne zvyká na pravidlá väzenského života, zisťuje tiež, že viaceré jej spoluväzenkyne postihol podobný osud. Matky s malými deťmi majú povolenie ich raz za čas navštíviť v oddelenej časti väznice, kde sa o nich starajú benevolentné sestry a dozorkyne. Pokiaľ však väzenkyňa nenájde pre svoje dieťa domov po jeho tretích narodeninách, potomka umiestnia do ústavnej starostlivosti, čo je tragédia pre každú matku a dieťa, ako aj ťažká rutina pre Irinu, ktorá je zodpovedná za odovzdávanie detí do sociálnej starostlivosti. Pod zámkom a takmer s nikým, na koho by sa mohla obrátiť vo svete vonku, musí Lesja nájsť spôsob, ako zabrániť tomu, aby jej syn skončil v sirotinci. (Filmtopia)

heger

Keď sa Ulrich Seidl stane na staré kolená sentimentálny... (P.S. Ktorý *** vymyslel ten plagát? Vyzerá ako reklama na lacný erotický časopis z 90-tych rokov) ()

Saxos

Vše zazní jasně. "Lituješ?" - "Ne, nelituji. A kdyby bylo možné, udělám to znovu." A my vás máme litovat? Jen proto, že se vám korupčním zázrakem povedlo v base otěhotnět. Nebo těsně před trestem. Jo, úlevy jsou úlevy. Slza v oku prostě nebyla. Basy postsovětských republik jsou stejně, jako rusácké, plné kojících Nataš, které mají svého Sergeje taky v base, nebo na krchově s jejím nožem v zádech. Zbytek děcek po pasťácích, kde čekají na poslední přírůstek. Tam dostanou správnou výchovu, aby kolečko, děcák - basa, mohlo pokračovat. Natáši se zase těší, že se dostanou ven a příležitostně vezmou tyč a rozmašírujou další z milenek svého starého. Závěr: nedoporučuji - ani film, ani dokument. ()

Ovecka_Saki

Dlouhé, nudné, zbytečné. Ani nevím, za co přesně dávám tu jednu hvězdu, protože mi ty matky přišly ubohé a já si ani neumím představit, co za člověka by je litoval. ()

PTuranyi

Príbehy žien, ktoré spája prostredie ženského väzenia, v ktorom sú väčšinou matky s deťmi. Hlavné protagonistky však rozdeľuje ich postavenie. Iryna je dozorkyňa a Lesya je väzenkyňa Dni vo väzení sú monotónne, jediným svetlým bodom pre Lesyu je možnosť byť so synom aspoň pár hodín denne. Táto doba sa však kráti a hrozí že jej syn skončí v detskom domove. Iryna je naopak osamelá bezdetná žena a stará sa o kontrolu pošty a psychologickú prácu so zverenkyňami. Film zachytáva emocionálne vypäté situácie. Herečky však hrajú skôr apatické postavy a film v niektorých častiach skôr pripomína dokument a hoci emócie presakujú, celok pôsobí odťažito. 70% ()

rescu

Prvú polhodinu som sa pýtal sám seba, či vydržím do konca pozerať sa na hyperrealisticky natočený film, zobrazujúci všetko škaredé, negatívne, až odporné. Potom ma niektoré scény začali dojímať, napr. príprava torty pre trojročné deti väzenkýň a reakcia detí na tie torty, alebo bežná rutina pri starostlivosti o deti. Vravel som si, že deťmi sa ľahko získavajú divácke "body", to dojme skoro každého. Cynik vo mne stále vyhrával. Potom som asi v troch štvrtinách filmu pochopil, čo príde na konci a bral som to ako slabinu scenára prezrádzať rozuzlenie príliš skoro. Nakoniec som však z kina odchádzal nadšený. Niečo v tomto filme veľmi dobre funguje, a neviem zatiaľ povedať, čo. Žeby herecké výkony? Réžia? Áno. Aj to aj to. Film hovorí o súcite, ľudskosti, spolupatričnosti, akokoľvek sa zdá, že zobrazuje iba hrubé city, nevraživosť, drsnú realitu a beznádej. ()

ElessarSand

Režisér filmu Peter Kerekes bol zameraný na dokumentárnu tvorbu, no pri práci s novým projektom s témou na cenzúru (ku ktorej sa dostal vtipnou príhodou na letisku - vyggoglite si to, zasmejete sa) ho doviedol až k materskej, ženskej väznici na Ukrajine, kde spoznal cenzorku, ktorá kontrolovala korešpondenciu. A na tom mieste sa rozhodol urobiť príbeh o týchto ženách... až nakoniec vznikol z toho hraný film. Dúfam, že aj nabudúce sa pustí radšej do hraného filmu. Jeho záujem o danú tému vie prísť príbehu na krásne detaily, ktoré je vidno aj v tomto snímku. Konečne má Slovensko byť na čo hrdé vo svojej kinematografii, vskutku náš najlepší film roku 2021! ()