Reklama

Reklama

História Červenej armády

(TV film)
  • Česko Historie Rudé armády (viac)
Francúzsko, 2021, 2x60 min

Réžia:

Michaël Prazan

Obsahy(1)

Mýtus o Červenej armáde bol jedným zo základných pilierov Sovietskeho zväzu - a to po celých 70 rokov jeho existencie. Bol to nástroj strachu i obdivu. I symbol oslobodenia - od nacizmu. Ako ďaleko však zašli vodcovia ZSSR pri udržiavaní imidžu tejto ozbrojenej sily? (RTVS)

Recenzie (9)

petikacka 

všetky recenzie používateľa

O druhé světové sbírám informace vlastně od dětství, aniž bych to chtěla. Až jsem si myslela, že už vím úplně všechno. Nicméně se mi pouze potvrdilo rčení, že "Čím více vím, tím víc si uvědomuji kolik toho nevím". A tento dokument mi to jenom potvrdil... Jeden se má pořád co učit z historie. Za mě 100% ()

Arsenal83 

všetky recenzie používateľa

Prvá časť lepšia ako druhá, predsa len ide o hlbšiu históriu, ale celkovo veľmi fajn, napriek tomu, že ide o západný dokument, až tak protiruský nie je, ak teda nepovažujete pravdu za protiruskú. To, že vojaci v druhej svetovej boli dosť nekultúrne hovadá a znásilňovači je známy fakt. Aj to, že ich "obeta" miliónov padlých nebola o hrdinskej obete, ale o tom, že istý boľševický krivák s tvárou doďobanou a prašivými fúzmi bol ochotný obetovať koľkokoľvek svojich ľudí, pretože ako sám povedal: "Smrť jedného človeka je tragédia, smrť miliónov ľudí je len štatistika." Takže nejakých 20 miliónov padlých, to je len záznam na špinavom papieri, ale dostal Sovietov k víťazom vojny a k ovládaniu veľkej časti sveta. Ako to ďalej dopadlo už vieme a žiadne tieto ideologické vojny nemôžeme podporovať, pretože aj tak najviac a vlastne skoro výlučne trpia nevinní. Avšak istí diskutéri zabudli na to, že nielen z východu zlo menom vojna pochádza, napriek tomu tu onanujú, ako keby im strýčko Joe hodil štvrťák na rohlík. Lebo po roku 1945 tu je aj iný svetový policajt, dokonca hlavný žandár, ktorého však niektorí pokrytecky adorujú, pochlebujú mu a keď by mu hodili na hlavu aj napalm, tak to neodsúdia a povedali by niečo ako náš poslanec ušoplesk Osuský o Srboch: "to je humanitárny napalm a ja blbec som si to vlastne zaslúžil." No ale od popieračov kritického myslenia a vlajočkárov ťažko očakávať niečo iné, keď za to isté, za čo hania napríklad Rusko, tak za to chvália Izrael. Morálnym kompasom im krúti ako keby sa nachádzali v poli priemyselného magnetu. ()

Reklama

fragre 

všetky recenzie používateľa

Působivý dokument ve dvou dílech o Rudé (Sovětské) armádě. V prvním díle je těžištěm Velká vlastenecká válka, ale není opomenut vznik RA, která se rychle zbavila ideálů demokracie a pod vedením Trockého se stala ozbrojenou účinnou silou bolševiků.  V druhém díle je těžištěm nasazení v Afghanistánů, ale opomenuty nejsou ani zásahy v Maďarsku a Československu. V dokumentu nejsou zamlčena ani válečná zvěrstva a ani morální rozklad zesílený právě Afghanistánem. Při službě v ČSLA v 80. letech jeden často slyšel, ať je rád, že neslouží v Sovětské armádě. A vskutku, šikana a dehumanizace tam byla na podstatně vyšší úrovni. ()

Trevor 

všetky recenzie používateľa

V roku 2021 sa objaví dokument o zlej bububu sovietskej armáde neustále páchajúcej vojnové zločiny za čias Sovietskeho zväzu, necelého pol roku pred vojnovým konfliktom na Ukrajine. Že to tu češi ozdobia komentármi o zlom Ruskom medveďovi bolo jasné bez toho, aby dokument človek ešte videl, kurňa naserie keď ti burlaci z Volgy zkonfiškujú rodinný majetok a posledný Hrabě Drákula zo Štenbergu sa musí zamestnať v továrni u Baťu a Ty ako potomok už iba o tom ako si Tvoji predkovia užívali v lázňach kým na nich robili poddaný z okolia môžeš iba snívať, ale rovnako dobrý dokument by sa dal natočiť aj o američanoch a ich syndrónom po nezmyselných ofenzívach mierotvorcov z Matičky Ameriky či už vo Vietname, Lýbii, Sýrii, Iraku a ďalších mnohých krajinách. Nehovoriac o článku z novín na ktorý od začiatku dospievania nezabudnem z fotografiou vojakov UNPROFOR, ktorý si na ražni grilovali somálskeho povstalca. Ale to sa podľa vytretej proamerickej časti obyvateľstva evidentne nestalo, ani Guantanámo, to je hoax. A bežný človek? Pri pohľade do svojej peňaženky a na svoj účet sa čuduje, ako sa Putinovi s Bidenom podarilo takéto nádherné divadlo (samozrejme bola za nimi obomi silná finančná lobby oboch strán) a rozvrátiť spoločnosť tak, aby sa hádala kvôli vakcinám, nezmyselnom dohodnutom vojenskom konflikte na ktorý doplatili úplne všetci, niektorí aj svojimi životmi. Ukrajincov a Rusov mnoga, len peňazi na účtoch Muska a Bazoša malo pomalo. A spomínať neúspech Krasnej armiji v Afganistani potom čo odtiaľ utieklo celé NATO, to fakt??? :-D Keby súdruhovia z JUESEJ vedeli čo spôsobia tým že počas prvej svetovej vojny podporia revolúciu v cárskom Rusku či neskôr pomôžu Číne v časoch hladomoru, určite by konali inak. ()

jedna_vrana 

všetky recenzie používateľa

Koľko krutých vodcov sa zmestí do histórie jedného národa? Koľko premrhaných ľudských životov - znivočených, pošliapaných, odvlečených, znásilnených, uvrhnutých do hladu a chudoby? Toto sa robí vlastnému národu? Podľa hesla: "ľudí je mnoho"? Potreba mocných hromadiť a hromadiť a kŕmiť svoje egá... To nemá koniec a už vôbec nie šťastný. ()

Galéria (8)

Reklama

Reklama