Mladý pár, Margot (Anya Taylor-Joy) a Tyler (Nicholas Hoult), cestujú do luxusnej reštaurácie Hawthorn na pobrežnom ostrove v Severezápdnom Pacifiku, kde samotársky, ale celosvetovo preslávený šéfkuchár, Julian Slowik (Ralph Fiennes) pripravil pre vybraných hostí bohaté degustačné menu. (Cinemart SK)

NorseSword24

Dobre, čakal som lepší dezert, ale tento pokojne postačil. Musím pochváliť herecké výkony úplne všetkých, fakt dobre tu hrali. Kamera síce bola niekedy taká akú som si predstavoval, ale myslím si, že by to mohlo byť aj lepšie. Tu sa musím viac prikláňať ku strihu, ktorý tu bol hlavnejší ako kamera a akože takto dobrý a výrazný strih som dlho nevidel. Tempo je tiež zaujímavé lebo to napätie tu stúpa a stúpa a potom príde bod kedy sa film zase ukľudní a začne znova postupne stúpať. Čo sa mi ešte veľmi ľúbilo tak bol čierny meta humor a postupne odhaľovanie postav. Najprv tie postavy a myslím tým, že od začiatku nemáme priamo povedané kto je kto z hostí reštaurácie a (znova) postupne sa nám ukazujú jednotlivé charaktery a minulosť každej postavy. A každú si aj zaškatuľkujete a zapamätáte. A ten humor... no proste fakt skvelá vtipná vec, ktorú som tiež u filmu dlho nevidel(ak tu niečo také bolo). Vlastne sa ešte vrátim k tým postavám, ktoré tu sú tiež použité ako rôzne pohľady na... v podstate na hocičo. V tomto prípade to je jedlo, ktoré tu je len alegória. Máte tu fanatického fanúšika, ktorý sa vyzná vo všetkom ale či to dokáže aj praktizovať..? Máte tu uznávaných, snobských kritikov čo už hovorí samo za seba. Alebo mladých bohatých, ktorý majú viacmennej na háku a sú viacmennej drzý. Vidíte ako môže mať každý rôzny pohľad a možno sa v tom nájdete aj vy. Napríklad ja som sa asi našiel u toho fanatika. Pozrel som neskutočne veľa filmov, recenzujem ich tu ako kritik, viem o tom hovoriť veľmi dlho a pri tom sa tváriť ako expert ale či by som dokázal aj film natočiť? Dúfam že hej. Dúfam že presvedčím sám seba, že ja tu nie som hosť v reštaurácií ale kuchár. Na záver, dobrá myšlienka, ktorá mi ale neprišla dostatočne prekreslená, ale inak to je prekvapenie roku a nedivil by som sa keby sa mi to zaradí medzi top 10 filmov tohto roku. ()

Razzor_82

"Všechno je součástí menu." Originálně zabalená satira, která si střílí ze snobů a moderní gastronomie. Já si v tomhle bizarním menu užíval každý chod. Poslední hořící sladká tečka byla naprosto lahodná. Ralph Fiennes v roli šéfkuchaře, kterému hráblo ze své práce. Pro mě velmi pozoruhodné jeho ztvárnění postavy ujetého magora. Vždy po jeho tlesknutí jsem sebou cuknul. Šikovné nápady v elegantním provedení. Mám rád tenhle styl černého humoru a zlověstného násilí. 8/10 ()

Hpatrik

Chyběla tomu trochu sofistikovanější tečka, ale jinak velmi dobré. Nepředvídatelné, šokující, místy mrazivé ale především zábavné. ()

Daiker

Začíná to dobře, zajímavý příběh.... Pak se to ale změní v snobskou art podivnost, která nemá vysvětlení.... Tolik keců o divném jídle... Atmosféru to má dobrou, ale čekal jsem spíš trochu toho kanibalismu, než ódy na vytváření bezchybného jídelníčku ... A konec byl směšný, prostě kravina.... ()

Cruchot

Přijdete takhle do nějaké hogo fogo vypadající restaurace, vyberete si z jídelního lístku nějaké jídlo s delikatesně znějícím jménem - něco jako poulet à la sauce au poivre avec pommes de terre rôties. Šéfkuchař osobně servírující svůj kulinářský skvost vám ještě poví srdceryvný příběh, kterak se k receptu na tuto delikatesu po své prababičce dostal. Sliny se vám sbíhají, pokrm je konečně na stole a vy na talíři vidíte poměrně obyčejné kuřecí s pepřovou omáčkou a pečenými brambory, jaké jste už měli tolikrát ve vaší místní restauraci na náměstí. Vypadá to dobře, pochutnáte si, ale tak nějak jste čekali více. Takhle nějak se to asi má i s tímhle filmem. Neustále se tváří rafinovaně a vzbuzuje velká očekávání, ale zpětně vzato je strašně banální. Pokud přistoupíte na hru tvůrců a prostě přijmete fakt, že šéfkuchař v podání výborného Ralpha Fiennese je magor, jeho podřízení jsou partou androidů či bezduchých s vymytými mozky a hosté (s jednou čestnou výjimkou jako vždy úžasné Anny Taylor-Joy) partou nemyslících pitomců, pak si film určitě užijete víc. Lepší je o všem moc nepřemýšlet, jinak si asi brzy uvědomíte, jak hloupé to celé je. Nadsázka a trocha toho sureálna je super, ale vše má své hranice. Některé scény a jednotlivosti byly velice zábavné, ale celkově mě film nakonec vlastně vůbec ničím nepřekvapil nebo vyloženě nešokoval. O nějaké hlubší myšlence tu nemůže být řeč. Zaděláno bylo prostě na víc. Škoda. ()

dudunecek

Skvěle natočený a sevřený comedy thriller. Filmu se nedá upřít jeho tempo, kde už v páté minutě jsou postavy na místě a v desáté se podává první chod. Design zvuku a střih to nádherně dopomáhá té klaustrofobické a neurotické atmosféře. Anya je fajn, Hoult zde hraje mě, když bych šel na Tarantinovu projekci a Fiennes si roli šéfa náramně užívá. Bohužel mi tam chyběla nějaká větší hloubka příběhu, i přesto, že komentář k umění a umělectví je velmi zajímavej take. Postavy mi byly docela jedno a ani jsem vlastně nebyl nějak extra napnutý, jak to dopadne. Problém s tim nutně nemám, jen je škoda, že hodinu po shlédnutí toho ve mě nezůstalo víc. Nejsem najedený a pořád mám hlad, jak by řekla Anya. 6/10 P.S. Můj komentář k Avatarovi 2 a chesseburgerové přirovnání je zcela náhodné, tenhle film jsem viděl skoro měsíc po Cestě Vody ()

tomik99

Výlet do kuchyně a restaurace Přemka Forejta v Olomouci je konečně tu. Líbilo se mi to postupné budování atmosféry, kdy zpočátku to je skutečně jen o jídle a netradičních chodech, posléze se postupně přidává na razanci a šéf odhaluje své pravé záměry nejen v netradičních pokrmech. Prostředek filmu mi asi seděl nejvíce. Postavy si postupně uvědomují, že nebudou mít až tak lehké vyváznout z restaurace živí a zdraví. Jejich postupný (ne)útěk se mi zamlouval, stejně tak jako šéfovo odhalování svého ďábelského plánu. Obsazení se taky povedlo na jedničku. Ralph Fiennes je ve svých ledových pohledech bezkonkurenční, Anya Taylor-Joy a Nicholas Hoult jsou ale taktéž výborní, pochválit lze i malou roli Paula Adelsteina. Konec filmu je ale značně nezvládnutý a v závěrečné pasáži jsem byl malinko zklamaný. Většina postav přestává bojovat o přežití a smíří se z nepochopitelných důvodů se svým osudem, zatímco naše hlavní postava unikne poměrně lehce (o to víc, že její útěk se již neodváží nikdo z hostů napodobit). Celkově tak mám z toho zvláštní pocity. Začátek a prostředek jasně aspiroval na film roku, konec to trochu pokazil. ()

KOOHA

Krásně natočené, excelentní hudba....jen to bylo krapánet přitažené za vlasy. Prostě by se to takhle nemohlo stát ani bohově. A proto ten film byl úplně mimo ()

mrHoracio

Před Vánoci se tuzemskými kiny prohnala kousavá, ale trochu zapadlá filmová satira Menu. V ostrém thrilleru exceluje mladá Američanka Anya Taylor-Joy a britská filmová a divadelní hvězda Ralph Fiennes. Nenápadný snímek byl poměrně velkým překvapením jak pro kritiky, tak pro diváky. Svižně ubíhající thriller od tvůrců oceňované série Boj o moc se pyšní solidním obsazením, dobře napsaným scénářem a unikátní atmosférou, která kloubí boj o život, návyky městské smetánky, luxusní delikatesy a cit pro epiku, vše zasazené v komorní a hypermoderní restaurace na tichomořském ostrově. Krvavá černá komedie o snobské elitě a luxusním fine-diningu nám ukazuje pomíjivost kapitalistických elitářů. Více v recenzi. ()

Vabr

Rok 2022 na horory zkrátka válí a Menu je toho přesným úkazem! Ať se i rok 2023 v tomto duchu i nadále drží! Začínáme v Menu zlehka. Seznamujeme se sympatickými a originálními postavami, jejich lehkým načrtnutím motivací, proč do luxusní izolované restaurace zavítali, a restaurací samotnou. Večer začíná nevinně - nějaký ten drahý chod a tak -, jenže poté se to v určitém bodě všechno úplně zlomí a rozjede se šílený mindfuck. Nechci spoilerovat, takže nebudu popisovat děj dál, ale stojí to fakticky za to! Herci jsou skvělí a ve svých rolích nanejvýš uvěřitelní (Anya Taylor-Joy zde snad hraje nejlépe, co jsem ji kdy viděl hrát), michelinská jídla jsou už od pohledu k smlsnutí, kamera, střih a hudba výtečně podtrhávají celé dění a zvraty s nečekanými situacemi a vyústěními samo sebou nechybí. Ovšem nejvíce musím vyzdvihnout záporáka a jeho mistrovský plán. Myšlenka filmu ve finále absolutně ohromuje a já nad ní jen smekám, stejně jako i nad prokouknutím plánu a následným zjištěním, jak z toho pekla ven. Ta scéna byla zkrátka něco a emoce jen vřískaly ve všech barvách. Bravo! Finální chod znázorňoval perfektní ironii a potupnost celého kulinářského světa ve své nanicovaté podstatě. Já zkrátka miluju tyto horory s příměsí přesně vyváženého vtipu a smysluplnou myšlenkou v pozadí! Vyhodnocení: Chci víc takových hororů! Kam se hrabe Peele! ()

bararich8

Anya Taylor-Joy v hlavní roli? Automaticky 5* :D Ne, je to příjemné osvěžení, ať už temným pojetím nebo zvoleným ústředním motivem, ač je teda pravda, že ten by nemusel být tak bolestivě povrchní, pořád to ale stojí za to, protože herecký tomu není co vytknout a nemáte tušení, jak to celé dopadne. Ale hlavně, to má jeden z nejvymazlenějších závěrů za poslední dobu (myslím tím úplně poslední scénu), která ten film krásně shrnuje. ()

Jajar

Černá komedie, krvavý thriller a hororová satira z kulinářského prostředí pro bohaté zákazníky. V částečně divadelním stylu si Mark Mylod hraje s divákem a graduje napětí. Menu má nepředvídatelný děj. Nelze predikovat, jak probíhající scéna vyvrcholí a co se stane v další. Druhá polovina snímku bohužel odhaluje jak absenci hlubších motivací postav a kvalitních point, tak scénář postavený na efekt. Po skvěle budované úvodní části filmu docela zklamání. ()

Torgal

Zistil som, že ma fascinujú filmy odohrávajúce sa v špičkových reštauráciách. Na pozorovaní perfektne zladeného tímu kuchárov, ktorý s maniakálnou precíznosťou pripravujú dokonale naštylizovanú miniporciu exkluzívneho pokrmu je pre mňa niečo magnetizujúce. A tu je to zahnané do takého extrému aký by som nikdy nečakal. Prvú polovicu som doslova nevedel odtrhnúť oči od obrazovky a s maximálnym zaujatím sledoval ako návštevníkom reštaurácie pomaly dochádza, že niečo nie je v poriadku. Musím ale priznať, že keď sa ukázalo, že šéfkuchár je proste šialenec a v podstate vodca sfanatizovaného kultu, tak som bol sklamaný, že všetka tá sofistifikovanosť bola vlastne len hraná. Uveriteľnosť letela von komínom, fascinácia ale našťastie ostala. Každopádne film, na ktorý sa nezabúda a to je podstatné. 8-/10 ()

John80

Označenie horor? Určite nie, Komédia? Minimum humoru, skôr by som to nazval psychologický Thriller, kde skupina ľudí bude pozvaná na ostrov kde môcť budú môcť ochutnávať zvláštne jedla, medzi nimi sa nachádza aj kritička z časopisu. Samozrejme ako to býva zvykom vždy sa nájde niekto kto nedostane chuť na všetko ponúkané jedlo a tu sa začne rozbiehať film. Film nieje zlý len som očakával viac napätia , možno atmosféry 3* ()

Mini_X

Tohle byla zase hra na moje nervy. Nikdy bych nečekal, že by se Menu stal jedním z nejlepších Thrillerový zážitku za rok 2022. Taky musím podotknout, že se také jedná o jeden z nejoriginálnější filmů za celý rok. Film má všechno dokonalé ať už jsou to postavy, příběh, hudba a hlavně atmosféra. Ale hlavně popořadě. Postavy byl napsané, tak dobře a působil, že ten člověk co je psal chtěl z těchto postava udělat postavy co nás budoů zajímat a nebudou plné klišé. Každý herec hraje dobře, ale Ralph Fiennes, který si naprosto svoů roli užíval a pro mě působil jako nejlepší postava v celém snímku. Příběh je velké tajemstvím, ale postupně se nám otevírá. Z kamerou se tu pracuje překvapivě nádherně, každý detail na prostor a okolí je nádherně provedené, ale za co jsem asi nejvíce rád, tak to jsou detailní záběry na jídlo (bylo to jako bych zase sledoval Ratatouille). Ale to nejlepší na snímku bylo, že jsem nemohl odtrhnout oči z obrazovky nebo nejít na záchod aby mi neutekla ani sekunda. Na závěr řeknu, že jsem velice rád za tenhle Thrillerový originální snímek. 8,5/10 ()

Fidsta

Bohužel naprosto lineární film, který spěje odnikud nikam. Nijak nezačíná, nijak vlastně nekončí, jen plyne. Postavy vám jsou ukradený, protože o nich nic nevíte - není vám jich líto, nemáte žádný zájem na tom, aby s nimi bylo skoncováno/aby byly zachráněny. Film funguje dobře jako kritika okázalého a strojeného konzumu a jeho satirická linka a skutečně ryze černý a temný humor mu dodávají fajn atmosféru a množství trefných myšlenek. Takové to když vám v “top” restauraci naservírují jednu uplakanou namarinovanou mušli a vy sami sebe přesvědčujete o tom, jak je to vlastně dokonalé, protože přece takovou má ten podnik pověst. A vy to víte líp, protože jste viděli reklamu na pacojet a videa o vaření na youtube. Velká škoda, velký potenciál a sakra nedotažený atmosférický snímek. Tohle všechno mnohem lépe funguje např. v nemainstreamovém Místě splněných přání (2017). ()

Shakaar

Strašně moc bych tomu chtěl dát vyšší hodnocení, ale nemohu, podobně jako u Trojuhelníku smutku řešil podobnou problematiku, rozdíl mezi vrstvama, určitým snobstvím a nadřazenosti. Řekl bych že tady to nebylo tak natahované, humor trochu více fungoval, ale o to více tu bylo méně zajímavých postav. V podstatě tu hlavní roli měla Ana Taylor Joy a Ralph Fiennes, o Ralphovi netřeba moc nic říkat, on prostě odvedl svůj standart, u Anyi, uvažoval jsem opravdu proč vlastně měla přežít...krom toho že tam pobíhala prakticky v nočním prádle, což asi mělo symbolizovat její povolání. Ale i přestože už od počátku bylo jasné že do této party lidí nebude zapadat, tak bych zrovna neřekl že její řešení problému mělo dostatečně zapůsobit na Juliana, aby ji taky nezabil. Tím hůře, že se jejím příkladem neinspiroval nikdo jiný, místo toho tam v podstatě poklidně čekali na smrt. A těch nedomyšlených věcí tam bylo více. Např. origin restaurace, něco více o personalu, proč jsou tak neskutečně oddaní šéfkuchaři, přestože je to magor, proč její matka je neustále pod parou - dobře dejme tomu kvůli její minulosti s manželem, ale krom toho jsem tamní její přítomnost zcela nechápal. A ani sebevražda samotného Tylera nedávala moc smysl. Krom toho mohl připravit jakékoliv jídlo. I taková vajíčka jdou udělat labužnicky...nehledě na to že si mohl vymyslet jídlo typu Kuře na smetaně, což by trvalo tak pár hodin a mezitím by přišli na to jak zpacifikovat fanatický personal. Nevím, vychází to ještě hůře jak Trojúhelník smutku, tam aspoň pouzkázali na to že člověk se dokáže snížit k vše možnému aby nakonec přežil. Tady se akorát reflektovalo na nerovné společenské poměry, nic víc, nic míň. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

29.12.2022

Taylor Swift se chystá na režijní debut

Taylor Swift se chystá na režijní debut

11.12.2022

Známá popová zpěvačka Taylor Swift k filmu měla odjakživa blízko. Už zkraje kariéry ve svých písních vyprávěla příběhy, které později zkušení režiséři převáděli do krátkých klipů, nedávno se pak… (viac)

Furiosa dorazí až v roce 2024

Furiosa dorazí až v roce 2024