Zní to jako láska

• Španielsko Fuimos canciones (viac)

V práci se jí konečně začíná dařit, jenže do Madridu zrovna dorazí její bývalý přítel, který jí kdysi zlomil srdce. Tak tohle Maca bez kamarádek fakt nezvládne. (Netflix)

Vančura

Zatím jednoznačně nejslabší film M. Valverde, vedle něhož se i ta blbost Melissa P. (v níž si zahrála v 18 letech; btw. oba filmy mají společné to, že jsou filmovou adaptací knižní předlohy) jeví ještě snesitelně - můj osobní názor je, že Netflix prostě romantické komedie neumí, respektive narazit v té nadprodukci na něco slušnějšího je pomalu zázrak. I když tady je prostě asi problém už předloze, podle které to bylo natočeno - film sděluje až v samém závěru, že byl natočený podle románů Elísabet Benavent, což je 37 letá španělská autorka pokleslého čtiva pro ženy - a jsme doma, neboť z hovna bič neupleteš, jak říká (a upleteš-li, stejně jím nezapráskáš). Osobně mám na podobnou brakovou produkci, která ani nezastírá, že je natočená primárně pro ženské publikum, skoro až alergii - Maca nám v závěru sděluje (prostřednictvím otravného voiceoveru, bez něhož by se ten film samozřejmě neobešel) následující poznatek, k němu došla: "Teď vím, že láska nemusí bolet. Teď vím, že se musíš napřed naučit milovat sebe. Teprve pak můžeš být opravdu připravená (sic!) milovat..." Nádhera, kvůli tomu fakt stálo za to věnovat tomu 110 minut svého života, aby se člověk dozvěděl takové hluboké moudro! Film ovšem není nesnesitelný jenom voiceoverem či povrchností, s níž jsou vykresleny jednotlivé postavy, ale také zcizujícími promluvami hlavní hrdinky do kamery (klidně i během sexu v autě), což je tak ohraný filmařský postup, který jsme už viděli stokrát jinde, až to bolí (vrcholu nesnesitelnosti to podle mě dosáhne v 63. minutě, kdy Maca pronese do kamery: "Kdyby šlo o romantickou komedii, začal by teď pořádnej liják", a samozřejmě vzápětí skutečně začne silně pršet - vážně tohle ještě někomu přijde dneska filmařsky zajímavé?). Nesnesitelný mi přišel i 40 letý (!) Álex González, který je zde herecky naprosto tragický a k Valverde se zoufale nehodící, a vůbec, já už prostě nechci vidět žádné další filmy, kde mají ženy smůlu na muže a řeší to s kamarádkami u vína, aby se pak samozřejmě pohádaly, když si řeknou pravdu do očí, a kde se vyskytují postavy zženštilých gayů a nafrněných influencerek a kde hlavní postavě spadne do klína pracovní nabídka v Paříži a kde zní ohrané písně jako Dancing in the Moonlight od Toploader nebo I Love It od Icona Pop (byť mi přijde, že špatný soundtrack je asi to poslední, co by mi na tom filmu vadilo - silně iritující je na něm totiž i jeho odtrženost od reality - žádná z postav zde nemusí řešit peníze, řeší se jenom vztahy, a celé to končí tak - SPOILER ALERT - že se všechny 3 kamarádky nezávisle na sobě rozhodnou, že jim bez jejich mužských protějšků bude líp a opustí je - omg, kde jsou ty starý dobrý časy, kdy romantická komedie byla o tom, držet po celý film ústřední dvojici od sebe, aby si v závěru padli do náruče! Osobně mě až překvapilo, jak mi to celé připomínalo stupidní české komedie z poslední doby, nad jejichž obdobnou odtržeností od reality si pravidelně zoufám - kupříkladu scéna, v níž Maca přijde znemožnit Lea před jeho studenty na jeho přednášku o lásce v literatuře, mi až nápadně připomínala takřka identickou scénu z té Zahrádkovy sračky Chlap na střídačku, a připomínek jiných českých stupidních komedií z poslední doby by se zde našlo daleko víc. Vážně mě netěšilo na to koukat a María Valverde má za sebou rozhodně lepší romantické komedie, než je tahle nevtipná scenáristická slátanina, které je lepší obloukem se vyhnout. () (menej) (viac)

LEGACY

Zlín 2/2. I ten nejméně náročný divák musí vidět tu kupu kýče, vykrádání a hraní si na nějaký příběh. Netflix v kvalitě tvorby polevil a nastavil laťku na úroveň podprůměrného konzumera reklam a braků. Ale vzhledem k tomu, že zde byla dobrá muzika, celkem atraktivní herci a já neměl nic jiného v autobuse po ruce, tak musím být spokojený alespoň s něčím, co neurazí. Já se necítil nějak kulturně, emočně, či artisticky obohacen, ale ani neznechucen, což bylo milé zjištění. ()

Sinecod

U těchhle filmů je důležité moct si oblíbit postavy, sympatizovat s nimi, soucítit, chápat je a fandit jim. Máme tři hlavní postavy - Maca, Asigay, Divná. Nejzajímavější byla určitě Asigay, protože jako jediná z nich byla postavena před situaci, která se musí vyřešit velkou životní změnou a přijetí sama sebe a ne se jen zbavit svých dětinských dilemat. Musela si projít vývojem. Zároveň ale byla nejvíc upozaděná, což je škoda. Maca je přesně ten typ postavy, u které se děsím, co zase provede a zpacká a nesouhlasila jsem v podstatě se vším co udělala, navíc při tom nebyla ani zábavná, ani milá, jen otravná a trapná. Stačilo prostě jen jít dál, nemusela přehodnotit svou budoucnost, nemusela měnit svou osobnost. A slečna Divná? Ta byla prostě jen divná. Mrtvý jsou mrtvý, pokud to nechápe, stačí psychiatr. Rozhodně až příliš dlouhé, tak dvacet minutek by na celý film klidně stačilo. Mužské postavy nezajímavé. Nejlepší je na filmu rozhodně sexy španělština, kterou poslouchám moc ráda a Algo Está Cambiando od Bomba Estéreo. ()

BOURQUE

„Fumos Canciones“, napriek možným snahám, je len priemernejším doplnkom v žánru comedy-based romantických filmov. Čerpá z mnohých zdrojov (napr. manželka po spoločnom sexu v trojici sa „preorientuje“ na ženy) a preto prakticky ničím nedokáže prekvapiť (ani spôsobom narácii). Problémom je aj tá dĺžka, film v danej forme sa zbytočne približuje tým cca 120 minútam. S trochu kratším stopárom a trefnejšími scénami/dialógmi aj ten výsledok by bol údernejší. P.S.1.: Z každého príbehu troch žien, ktoré sú veľmi dobré kamarátky, by sa dali natočiť aj samostatné filmy. P.S.2.: Bol by som zvedavý, že aké veľké sú rozdiely medzi filmom a knihou (ktorá slúžila ako základ pre film). Osobné hodnotenie: 70% (***) ()

Diaconix

Y se suponía que esto era como ¿qué carajo? Mierda. A toto ma byt jako co, do řiti? Femynystycke hovno okořeněne LGBT trendem z nalepku romantyckeho filma. Ha ha, takova parodija šmrcnuta asyk těma pohovněnyma odstinama šedi, na keru se bude divat asyk jen  zhrzene babske osazenstvo z kapeznikem v ruce a z třeti bradu v mise šlehačky. Nevybuřeni syncy se zase uklidni taky z kapeznikem u těch par sexy scen, ale inak: “Maco, musíš to natočit. Dělej. Rozcucháme mi trochu vlasy. Chci, aby to bylo šokující…. hastag VsichnijsmePipa!”Zdař buch! ()

• Film se natáčel v Madridu (Španělsko) a Lisabonu (Portugalsko). (SONY_)