Ženy v celách smrti

• Francúzsko USA : Femmes dans le couloir de la mort (viac)
Francúzsko, 2017, 54 min

Investigativní pohled na život žen odsouzených k trestu smrti v amerických věznicích... V době natáčení dokumentu bylo ve Spojených státech celkem osmnáct set čtyřicet tři osob odsouzených k trestu smrti, z toho padesát čtyři žen ve věznicích v šestnácti státech napříč celou zemí. Francouzský filmový štáb získal v Arizoně a v Texasu povolení udělat se třemi z těchto žen rozhovor a rozkrýt tak jejich pohnuté příběhy i nahlédnout do všedního života v celách smrti. (Česká televize)

jeany23

Pohled do života 4 žen z cely smrti, ze kterého čiší deprese. Tři z nich jsou totiž možná nevinné, a ta čtvrtá sice byla propuštěna, zato s ní ale justice řádně vyj.bala. Že je cosi shnilého v americkém soudnictví, to je známá věc. Inu, země neomezených možností, kde člověka odsoudí bez důkazů zkrátka proto, že nechřestí zlaťáky... ()

Oxiduji

Odpornost soudního systému v Americe je dostatečně známa. Tady to trochu kazí jasná tendenčnost dokumentu. Vše vidíme jen optikou odsouzených žen. Pokud by dostali před kameru i druhou stranu a položili správné otázky, buď by to potvrdilo zhůvěřilost systému nebo naopak zaselo semínko nedůvěry v nevinnost odsouzených žen. Netflix tohle špičkově zvládl v "Já jsem vrah"... takto je tenhle dokument jen hokus-pokus - plytký a příliš nevypovídající. ()

ostravak30

Samotný fakt, že více než tisíc osm set lidí bylo odsouzeno k smrti je zarážející. Možná by se v USA měli zamyslet minimálně nad změnou sociálního, školního nebo výchovného systému obecně. Totéž ale platí o demokracii samotné, která byla mnohokrát nejen naší zemi, ale i celému světu dávána za vzor. Nyní se ukazuje, že buď rychle, pohotově a bez sebemenších pochyb odsuzují jako na běžícím páse, i když často dojde k řadě pochybení, anebo minimálně sice po právu a spravedlivě, ale s pochybami co se procesních věcí týče, soudí celý systém, jak se mu zlíbí. U řady případů existují minimálně pochybnosti nebo procesní chyby. V jednadvacátém století zarážející, v USA zvlášť. Vždyť se jedná o demokratický stát po celá staletí. Právě na pochybná odsouzení se dokument zaměřuje. Trochu zavádějící je tak název. Nelze čekat jen obyčejný náhled do duší a osudů vražedkyň ani pouhý pohled na vězeňský systém odsouzených žen na smrt či jejich zázemí. Jde o detailnější rozebrání tří konkrétních případů, u kterých existují pochyby. Že je současný právní systém nedostačující, chybující, co je největší šok, ne sebereflexivní. Na druhé straně bych moc rád poznal blíže lidi, protestující proti trestům smrti. Možná, že kdyby se někdy ocitli na prahu obětí, které o někoho přišli, změnili by názor. Každopádně chybí větší rozpětí výpovědí. Nejsou konfrontování ti, kteří mohou za odsouzení ostatních, vyšetřující nebo též pohled z druhé strany. Nejspíš by na kameru nevypovídali, ale není ani zmíněno, že byli dotazováni. Sabrinu Van Tassel asi hodně zaujal příběh jedné z vězeňkyň, když o tři roky později jí věnovala samostatný, více než hodinu a půl trvající, dokument. ()

sator

To čekání na smrt v podmínkách samotky je mnohem příšerňejší než samotný trest smrti...smrt je vysvobození... Jinak úspěšnost vyšetření vražd v usa je strašidelná, je kolem 20 procent, u nás je přes 90 procent... Chudoba, bezvýchodnost, drogy kam povedou vaše kroky s tímhle cejchem? Spravedlivý rozsudek s právníkem ex offo ? ()