Já jsem vrah: Propuštěný

• Veľká Británia I Am a Killer: Released (viac)
Veľká Británia, 2020, 1 h 46 min (Minutáž: 31–38 min)

V dokumentárním spinoffu z kriminálního prostředí se zločinec odsouzený k trestu smrti za vraždu dostane po třiceti letech ven na podmínku. Pak přijde šokující přiznání. (Netflix)

Dan9K

Tady je zase samozvaných zákonodárců. Když tak obdivujete trest smrti, tak hurá do Texasu. Ach jo. V USA je titěrný rozdíl mezi tím, kdy dostanete trest smrti a tím, kdy vás oslavují jako hrdinu. Nikdy nevíte, jak se k tomu ta jejich slavná porota a prokurátoři postaví. Ale že by jim ten systém nějak pomáhal? Vražd mají čtyřikrát více jak u nás, a to jenom proto, že jim to snižuje mírumilovný severozápad. Řada měst je srovnatelná s Hondurasem. Ten jejich slavný trestní a soudní systém vůbec nefunguje. I na této minisérii je vidět, jak zoufale neumí pracovat s propuštěnými vězni a není divu, že mají v USA takovou recidivu, jakoby to snad sami chtěli. Cílem trestu nemá být pouze uspokojení poškozených, to je ten nejnižší důvod trestu. Společnost se musí snažit o to, aby vražd bylo co nejméně a z nějakého důvodu se to Američanům vůbec nedaří, tak není důvod se u nich v čemkoliv inspirovat. Jinak mě tedy nepříjemně překvapilo, že všechny tři díly řešily ten samý případ, 2. a 3. díl byla vlastně už reality-show. Hlavní hrdina je fanaticky věřící homofob, takže sympoš. Zajímavé a zdlouhavé vybočení, ale stačilo. ()

Arsenal83

Ako hovorí Gordon Ramsey: „je to také mdlé“. Tak by som videl tento dokument, ktorý je síce o vine a nevine a ten celkový príbeh je aj zaujímavý, ale prevedenie je málo atraktívne, príliš veľa rodinných vecí a celkovo to ani nemuselo mať tri časti. Jedna hodinová by stačila. Nízke hodnotenie mnohých ľudí vychádza zrejme z náboženskej podstaty, ktorá tvorí jadro celého deja. ()

nwx

831 i love you??? Ja bych mu dal! Kdo umyslne zavrazdil nekoho, kdo mu nijak neublizoval, mel by byt z tohoto sveta systemem odpraven! Tento typek se diky chybe v Americkem systemu dostal po 30 letech na svobodu zatimco mel byt dle planu popraven, chyba! Na city nezahraje. Vuci rodine obeti je to svinstvo! Cesky system by se od Americanu mel v tomto razantne poucit! V Americe kdyz za takovou vrazdu nekdo po 30 letech vyleze z vezeni zivy, vyhne se dozivoti ci poprave, povazuji to za vyjimecne selhani systemu, v CR by za takovy typ vrazdy byli na svobode vsichni vrahove uz davno a je to v CR zpusob, jak system "funguje!" Ceska republika se stara vice o vrahouny a jejich potreby, nez o pravo na satisfakci obeti a pozustalych. To je v porovnani ta tragedie. Tam za trest pouhych 30 let "selhal system", zatimco v CR by se vsichni tvarili, ze 10 let za vrazdu je dost. V CR selhava system pokazde a cilene, v CR zadna spravedlnost neexistuje, priznejme si. Zvraceny amoralni system, v porovnani s tim, jak se za brutalni vrazdu tresta v USA. ()

Warhorr

Ze začátku jsem si myslel, že bude každý díl pojednávat o někom jiném. Jenže všechny tři epizody jsou o jednom jediném cápkovi, kterého systém po 30 letech pustil. První díl se řeší jak vraždu spáchal a proč. Zbytek se zaobírá asi rokem jeho života od doby co se dostal ven. Sigler začal věřit v Boha a vidí ho všude, kde může, takže se připravte na náboženskou agitku, která je tady omílána pořád a pořád dokola - '' Ooo díky Bože, nebýt Boha, Bůh mě sem přivedl, Bůh mi tě seslal '' Až to chvílema začalo být otravný a trapný. Na konci druhého dílu přichází sice trochu šokující odhalení, ale já Siglerovi prostě moc nevěřím. ()

celticek

Netflix to umí podat, ale upřímně už mě to trochu unavuje. Nedá se to samozřejmě srovnat s Averym - to je úplně jiná liga a taky jiný příběh. Dale měl velké štěstí, že se z Death row vůbec dostal na svobodu, trestem za vraždu by měla být smrt. Chápu, že dokument má v člověku vzbudit dilema ohledně motivu, ale přesně jak v případě M.Jacksona - mrtvý se už nemůže bránit. Věřil bych spíše vyšetřovateli, který se rozhodně s takovými "ptáčky" potkává celý život a změna výpovědi není nic výjimečného. I po 30 letech. Dale má dar se vyjadřování, ale já bych mu nevěřil. Je to chlap jak hora, mohl ho zmlátit. Ne do něho vystřílet celý zásobník. ()