Vlaštovky a Amazonky

• Veľká Británia Swallows and Amazons

Čtyři odvážní sourozenci si na rodinné dovolené v Jezerní oblasti postaví tábořiště na ostrově. A narazí tam na dvě místní holky. (Netflix)

VanTom

Čtveřice sourozenců (Vlaštovky) a dvě ségry (Amazonky) si o prázdninách hrají na piráty na jezerním ostrůvku – což je tak nějak všechno, žádné akční drama. Ovšem právě z oné laskavé mírumilovnosti dětské fantazie s příslibem objevování a dobrodružství vyplývají jedinečná pozitiva pohodového snímku. 7/10 ()

kaylin

I když je nová verze adaptace celkem akčnější, tenhle film má v sobě něco sawyerovského, něco tak správně nostalgického, že se mi to prostě líbilo. Jasně, dospělí jsou zde nějací moc hodní, ale ono to k tomu sedí. Film z roku 1974 mě tak zaujal ještě více než jeho novější verze, která ale také není špatná. ()

dopitak

Kdo by nechtěl zažít podobné dobrodružství, uprostřed přírody, laskavých lidí a neexistujícího gmt signálu. Až bude vlaštovka vyplouvat, hlásím se za plavčíka a klidně si vezmu první noční hlídku v přístavu. Výtečný starý dabing včetně začinajícího Gusty Bubníka, jako fanouška britských šedesátých mě potěšila i přítomnost Ronalda Frasera. ()

schwejk

Převést román na filmové plátno se bohužel nepovedlo, ale není to úplně špatný film. Minimálně pro čtenáře Ransomeovek může sloužit jako obrazový průvodce, neboť se to natočilo přesně v místech, o kterých Ransome psal.Obsazení už je horší - Titty je mimo, John je takový malý cucák, Nancy je málo cool, Zuzana je taková nezuzanovitá. Jediná postava obsazená přesně podle mých představ je maminka Walkerová. Přesto jsem rád, že to někdo natočil a na chviličku mě nechal se podívat na místa, o kterých jsem (nejen) v dětství zasněně čítal. ()

MickeyStuma

Pomineme-li seriál z roku 1963, jedná se o první filmové zpracování jednoduchého dětského dobrodružství na základě knihy autora Arthura Ransomeho. Příběhy o prázdninovém dobrodružství dětí a mládeže byly vždy v jistém smyslu přitažlivé nejen u nás a není snad nikoho, kdo by nechtěl prožít něco podobného. Děj se odehrává v roce 1929, ale nutno uznat, že to na celé koncepci ani není poznat. Děti na prázdninách vyplují na loďce na ostrůvek jezera tábořit, když se po chvíli objeví původní vlastníci, hrající si na piráty. Boj o právo tábořit může začít a nejen to. Snímek je mířený na dětského diváka a tak neoplývá složitostmi a zbytečnými odluky od děje. Vše je odvyprávěno dětským pohledem na věc, a tak typická dětská naivita a smysl pro lumpárny má své opodstatněné místo. Snímek v podstatě u dětí nabízí nekonečné množství nápadů, jak strávit prázdniny, pokud jim rodiče v plné důvěře dají absolutní svobodu prožít aspoň chvíli svého bezstarostného dětství. Co si budeme povídat, to, alespoň u nás, dělaly i veškeré dětské komiksy, jako jsou Rychlé Šípy, Strážci, Modrá pětka, a mnoho dalších. Krásný film pro krásné dětské rozjímání, případně pro vyvolání vzpomínek dospělých diváků. ()