Film se odehrává během studené války. Nepopulárnímu prezidentovi USA se podaří získat smlouvu o jaderném odzbrojení, ale zjistí, že i tak se národ obrací proti němu. Plukovník Jiggs Casey zjistí, že generál Scott, který měl v plánu kandidovat v příštích prezidentských volbách, nehodlá už déle čekat. Chce svrhnout prezidenta i členy jeho kabinetu co nejdříve. Casey předá informace prezidentovi a odstartuje tím nepřehlednou síť intrik, kde si žádná strana nemůže být jistá komu věřit. (Hans.)

Willy Kufalt

Už pár hodin se trápím s ohodnocením filmu, ze kterého po formální stránce cítit naprostou dokonalost, ale mám problém s tématem či obsahem. Jednak mne ten obsah příliš neoslovil a pak hned několikrát jsem měl nepříliš šťastný pocit, že se dívám na propagandistický film. Tedy něco, co minimálně v americké tvorbě sledovat opravdu netoužím. Nejvíc mne oslovil vizuál, kde kamera proces zachytává originálním způsobem jakoby ze zákulisí či z pohledu někoho v zákulisí tajně nahlížejícího. V některých pasážích se režisérovi podařilo vytvořit hodně paranoidní atmosféru, která mne dost i pohltila, ale dlouho jsem si jí neužil, pokud film znovu přešel do roviny téměř neustále znějících politických dialogů. Něco hodnotného na tom z dokumentárního hlediska určitě bude (ohledně studené války), to nepopírám, ale na Frankenheimerův šedesátkový film jsem očekával něco jiného. Náhoda způsobila, že bohatou a žánrově pestrou spolupráci Frankenheimer – Lancaster napříč celou dekádou 60. let postupně vídám jaksi od opačného konce (Gypsy Moths 1969, Vlak – premiéra 1965), nicméně tentokrát mám pocit, že si režisér svého dvorního herce pouze dal na první místo do titulků a na plakáty, ale daleko větší prostor dostal Kirk Douglas, jehož volbu při vší úctě nepovažuju v tomto filmu či roli za nejšťastnější. Možná to chtělo více svůdné Avy Gadrner, kdo ví...:) ()

westerns

Výborný politický thriller, úžasné herecké duo (Lancaster - Douglas), ktorí sú u mňa jedni z najväčších hereckých hviezd!!!, a hlavne zdvíham nahor Lancastera, ktorý tu šel jak nikdy! :) Rola generála Scotta, ktorý chce rozpútať vojenský prevrat, a zmocniť sa vlády mu sadla ako uliata... Na druhej strane stojí Kirk, ktorý sa mu jeho plány snaží prekaziť... ()

corpsy

Je ťažké sledovať snímok, ktorý končí záverečnou rečou prezidenta USA o tom, že jedného dňa sa všetka tyrania pominie a svet bude voľný a mierumilovný. Ani po 53 rokoch od týchto slov sa nič podobné neudialo a ľudstvo sa zo svojich chýb stále nepoučilo. Zbrojí sa stále, teror prekvitá. Tento snímok, ako nejeden pred ním a aj po ňom, chcel posunúť túto myšlienku masám, pretože práve jedine ľud v demokratickom svete má schopnosť zvoliť si, ako bude táto planéta pokračovať vo svojej existencii. Lenže volí stále iba zlo. Alebo nie? Tento film náležite napínavou formou sprostredkováva niečo, čo možno niekto bude považovať za výplod paranoidnej mysle, ale to niečo sa môže hocikedy, hociktorej nasledujúcej minúte stať zúfalou realitou. ()

Han22

Zajímavý politický thriler. Filmařsky mám výhrady - přes skvělé herecké obsazení je to natočené poměrně suše, ukecaně, bez většího napětí, nedejbože akční scény. Celé mírové vyznění je poměrně naivní. Přesto dávám smířlivé 4 hvězdičky, protože podobný příběh na takové úrovni se jen tak nevidí. Prezident USA (March) se chystá podepsat dohodu se Sověty o jaderném odzbrojení a generál Scott (Lancaster) je jeho hlasitým oponentem. Jeho zástupce (Douglas) však odhaluje děsivou pravdu - Scott a další náčelníci se chystají v USA rozpoutat vojenský převrat a zmocnit se vlády. A tak začíná mravenčí sbírání důkazů a i po jejich získání není zcela jasné, jestli tohle prezident ustojí. Přes výše zmíněné výtky mě zkrátka ten příběh z nejvyšších kruhů politiky bavil, i když filmařsky to mohlo být i v roce 1964 více strhující. ()

F.W.Colqhoun

V uplynulých měsících se objevily šeptané pochyby, zda jsme neztratili velikost. Tak vida, ony tu ty pochyby byly už těsně po pifnutí JFK / před vstupem USA do Vientamské války. K tomu témata jako whistleblowing, nepovolené drancování vládních fondů, norimberské mediální móresy, rekordně neoblíbený prezident, fuckování tisku ve velmi napínavém politickém thrilleru o puči po emericku, který trudná současnost pokropila elixírem aktuálnosti. To vše je legračně rámováno dobovým režijním stylem, používáním rekvizit jako videotelefony a drátovými telefony snad ve všech šuplících psacího stolu. A Kirkem Douglasem s dírou v bradě jak od Lee Harvey Oswalda. Musím jet do Texasu. To samo stačí na to, aby se člověk chtěl vykašlat na politiku. ()

• Martin 'Jiggs' Casey (Kirk Douglas) nosí hodinky značky Bulova Accutron Astronaut GMT. (dyfur)
  • Natáčanie filmu trvalo 51 dní. (westerns)
  • Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Fletchera Knebela a Charlese W. Baileyho. (Hans.)