Rok 1993. Obávaný bodyguard je zastřelen v tiché ulici. Další nájemná vražda, kterou musí vyřešit pražské 1. oddělení. Vyřizují si tu účty vládci podsvětí? Zločinů přibývá, každý týden další mrtví, mafiáni mají pocit, že tahají za delší konec provazu, a mnohý z policistů přemýšlí, jestli nemá přejít na druhou stranu zákona. (Česká televize)

EricNor

SPOILER. Jsem spokojen. Atmosféra, dobové reálie a obsazení jsou povedené. Herci hrají tak jak mám rád - civilně, podle situace, nikdo na sebe nepoutá zbytečně pozornost. Jen doufám, že to nebude primárně o Mrázkovi a Bělovi, jejichž případy byly už zpracované nebo alespoň Mrázkův případ. Konec vyzněl do ztracena a nechal ve mě zmatek, jestli budeme dál s případem pokračovat a rozuzlení přijde v šestém díle nebo to bylo zakončení ve smyslu, že jsme to tehdy nevyřešili, takhle to tehdy chodilo, jedem dál. Materiálu bylo určitě dost a jistě bylo z čeho vybírat na ukončené epizody ve stylu Prvního oddělení. ()

yarca

Ufff. Úplně mě mrazí, jak to vystihlo dobovou atmosféru. Těšila jsem se a jo, vyšlo to. Rázem jsem se ocitla v devadesatkách se vším, co do nich patřilo. Páni "podnikatelé" s jejich ochrankami, policie v poskakující škodovce... Pokud takhle budou vypadat i další díly, tak paráda. ()

moshe

No první díl za mnou a vcelku dobrý, evokace devadesátých let se daří, nevím, jestli ta kamera tomu měla pomoci, nebo jestli je prostě špatná, ale beru ... ČT, možná, udělala zas něco koukatelného, tedy oproti tomu, co předvádí se "Stíny v mlze", což je katastrofa ... zatím 6/10 a uvidíme, co bude dál, ale každopádně se na další díl těším. ()

Dobry_clovek

Trochu jsem se bal, ze to bude slabsi nez “ Pripady “ a castecne se to naplnilo. U nas zas tolik dobrych hercu neni a ti lepsi uz hrali v Pripadech 1. oddeleni, i kdyz i ty trpely obsazenim nekterych beckovych hercu. Vetchy a Polivka jsou proste herecky uplne jinde. Taky se obavam, ze tempo serialu, ktere do jednoho dilu vmestnalo nekolik znamych kriminalnich kauz, bude pro neznaleho divaka ponekud matouci a nebude se orientovat v postavach. Urcite jsem zvedavy na pokracovani, i kdyz ta pripominka hnusnych klausovych devadestek je opravdu bolestna, coz ale samozrejme neni vina serialu. ()

gapa466

Děsivé a bohužel asi hodně pravdivé, tolik k době. K prvnímu dílu: Mně přišly ty "nejslavnější" figury té doby tak něják zmotané dohromady.  Musím přiznat, že mám více rád detektivní seriály, kdy se jeden díl věnuje jednomu případu. Asi je běžné, že honí hodně zajíců najednou, ale pak tam je figur jak na orloji. Michal Novál super. Moc se mi nelíbil Ondřej Sokol. 4* ()

Ruda.neck

Po prvním dílu velká spokojenost, partie je rozehraná dobře, potěšilo i cameo Josefa Mareše v úvodu, kdy přišel oznámit mladému Kozákovi, že má výjezd.  S celkovým hodnocením je však třeba ještě počkat, proto zatím jen čtyři "pracovní" hvězdy. ()

adaben

Asi to není můj žánr. Čekal jsem, že každý díl bude uzavřený příběh. První dialogy na místě činu mi přišly skoro jako parodie a nacpat hned do prvního dílu takřka všechny mediálně známé tváře tehdejšího podsvětí také nepovažuji za šťastné řešení a neopomenout dokonce ani přehradu Orlík, trochu nevím. Ale když námět napsal tehdejší kriminalista, tak snad to tak propletené mohlo být. ()

ChrisChilly

Nemám příliš ve zvyku hodnotit jednotlivé díly a už vůbec k nim nepíšu recenze. Tady ale udělám výjimku. Zatím jde o silný nadprůměr. JEDNOZNAČNÉ KLADY: skvělá atmosféra 90. let (kostýmy, účesy) a reálné postavy, které nepůsobí jako karikatury (To platí i pro Novotného jako Jonáka. Toho jsem se totiž trochu bála, ale vystihl ho výborně.) DROBNÉ ZÁPORY???: Záporem nezáporem je prozatím nevyřešený případ. Neznám ho, takže netuším, jestli bude objasněn nebo nám tvůrci závěrečným textem chtěli naznačit, že v té době skončilo velké množství trestných činů neobjasněných, a tak dopadne i tento. No, uvidíme. Spokojila bych se ovšem i s druhou variantou. Ani další výtku nelze považovat za skutečné negativum. Jak už zde někdo přede mnou zmiňoval, trochu chybí charisma postav z Případů. Na to si ale počkám na podzim. Devadesátky si budu užívat jako samostatný kus, ve kterém jsou bonusem alespoň některá známá jména z 1. oddělení. Navíc některé hlášky a vtípky mají podobnou povahu, která mi seděla a sedí stále. Potěšila také tradice, aby prvním uniformovaným policistou na scéně byl pan Mareš a ještě se jmenuje Vetchý 👍️. Pátá hvězda zatím musí chybět, byla to přeci jen první epizoda, ale věřím, že nakonec bude plný počet. ()

Anosompozer

Kameramanovy by som jednu flákol mokrou handrou po papuli za to neustále približovanie, oddialovanie, a mykanie kamerou, boha čo je toto za trend nerozumiem. Inak zatiaľ v celku spokojnosť. ()

mehmed

Zatím zdařilé navázání na Případy, atmosféra devadesátek skvělá a ani mi nevadí neuzavřenost jednotlivých případů. Spíše naopak. Škoda jen, že především Mrázek se mohli táhnout jako nit celou sérií. Možná tomu tak není proto, že jeho případ ještě není úplně tak u ledu... Každopádně je velká škoda, že se herci nechytli hozené rukavice a kromě samotných charakterů postav nezkusili hrát více samotné herecké kolegy z Případů. Třeba takový Ondřej Sokol je gesty, mluvou, ale i charakterem více podobný Polívkovi než Martin Finger, který je i charakterově až moc velký morous a stará struktura. Ale třeba je to záměr a vývoj postavy směrem k smířenému zkušenému a shovívavému kriminalistovi. Každopádně zatím palec nahoru a oproti souběžným Stínům v mlze naprostý klenot. ()

Michaelcaffe

První díl je jedním slovem perfektní. Epizoda má spád, je napínavá a obrazem i stylizací dokonale vystihuje 90tky. Ocenil bych výtečnou kameru i herecké výkony. Jen tak dál! ()

jirikzaboj

První minuty vypadaly opravdu slibně a už po pár minutách mi bylo jasné, jakou událost přesně sleduji. Bohužel v nějaké polovině to nabere až moc velký spád a v jedné epizodě vám tvůrci vyjmenuji skoro všechny zásadní jména podsvětí 90. let. Chápu, že je to divoké téma a na nic by se nemělo čekat, ale tady díky toho spoustu důležitých, zásadních a zajímavých momentů buď chybí, nebo se jen lehounce zmíní a postřehne to jen opravdu bystrý divák, který je s těmito událostmi obeznámen. Cením si zachování původních jmen většiny postav, protože v takovém generátoru jmen by se jinak čert vyznal. Nádherné svetry, cíga, sex, disco, revoluce ala Jonák, kterého si Novotný fakt užívá a vystihuje jeho docela jednoduchý, za to zábavný charakter. Kulisy, písničky , favority a narážky na různé zapomenuté pakty dnešních celebrit s pražským podsvětím, to vše tu bylo úžasné, ale spíše tak nějak samo za sebe, protože už jen ta kultura mid 90’s je od poslechu velice zajímavá a skvělá na podívanou. Povedl se jim obsadit i Mimísek, kterého Ruml vystihl a těším se, co nám předvede. Bohužel je mi ale fakt líto, že se předběhly události otevření Discolandu, nahá projížďka po Praze, intriky podnikatelů Pitra a Mrázka, nebo svařování sudů. Tohle se geniálně mohlo rozebrat zvlášť v každé jedné epizodě a myslím si, že by to opravdu stálo za podívanou. Teď si opravdu nedokážu představit, kam nás scénář v dalších pěti epizodách dovede, když se tolik skáče a třeba mě tvůrci překvapí a nakonec se těchto věcí dočkám retrospektivně ve flashbacích. ()

Scott67

Hezky je zde ukázána jakási porevoluční dezorientovanost až naivita tehdejší umělecké smetánky, která aby byla in, nechala se fotit u Jonáka v Sylvii a podobně, nebo přímo zastřešovala jakési pračky na peníze. Ještě že se této premiéry nedožil mistr Karel. To by se mu vůbec nelíbilo. Škoda, že tam tvůrci nenainstalovali více dnes známých osobností, které se v Jonákově blízkosti také pohybovaly. Ale jinak je atmosféra devadesátek trefena celkem přesně. ()