Veselohra nakrútená podľa poviedky M. Kukučína. Adam Krt so svojou ženou Evou nažívajú v svornosti, nebyť škriepnych susedov Trnkovcov, s ktorými sa povadia pre kozu a hydinu. Adam Krt sa vyberie na jarmok predať kapce a kúpi v dobrej nálade od Trnku jalovičku. Pálenka ich zblíži, lenže kým sa oni meria, jalovička spred krčmy zmizne. U Krtov nastane súdny deň, lebo Adam prišiel domov bez jalovice, aj bez peňazí. Všetko sa však šťastne vyrieši: Trnková jalovicu doviedla domov a práve na Štedrý večer nastáva medzi rodinami túžobné zmierenie. (oficiálny text distribútora)

Torgal

Pred všetkými filmami o ožran párty amerických tínedžerov bola Rysavá jalovica. Dominantnú časť stopáže strávi hrdina v riadne potrundženom stave a vďaka tomu sa dostane do mnohých roztomilo úsmevných situácii. Króner bol pán. Atmosféra slovenskej dediny na maxime. Tunajšie hodnotenie ale samozrejme vôbec nereflektuje filmárske kvality tohto diela (alebo jednoducho nedokážem takéto veci náležite oceniť). 6+/10 ()

LuiCJ

K tejto kinematografickej klasike som sa dostal po viac ako polstoročí po jej vydaní. Sobotný večer jarných prázdnin vytvoril ideálne podmienky na spoločné domáce kino. Kukučínovu poviedka ma ako povinné čítanie milo oslovila. Je to jednoduché, ale hodnotné dielo s dôležitým posolstvom: "NEPI! V knižke ma zaujali realistické, ba až atmosférické opisy akejsi tichej a melancholickej nálady slovenskej zimnej krajiny. Film v tomto ohľade nesklamal. Dielu slovenského dramatika sa dostala solídna obrazová pocta v prevedení absolútneho klasika československej režisérskej scény, Martina Ťapáka. Herecké obsadenie bolo na príbehové postavy ako stvorené. Na Kronerov prejav sa jednoducho nedá nespoľahnúť. Šesťdesiatdva minút na Rysavú jalovicu úplne stačí a divákovi sa ešte dostane niekoľko vrchovatých hrstí tradičného slovenského humoru minulého storočia. Milo pobaví aj v súčasnej dobe.  Rysavá jalovica je klasika slovenskej umeleckej kultúry, ani poviedka ani film by nemali uniknúť žiadnemu Slovákovi. Odkaz striedmosti bude nášmu národu ešte dlho na oči vyhadzovať. Vďaka pán Kukučín, vďaka. ()

Scraffy

Najväčší kult u mňa toto! Musím to vidieť každé vianoce, inak by to nešlo... Jozef Króner bol obrovská slovenská legenda a môžme byť naňho veľmi hrdý! ()

Maras.L

Herecký koncert čtyř hlavních představitelů v čele s bezvadným Jozefem Krónerem. Jednoduchému příblěhu akorát sedla hodinová stopáž a pro vánoční čas je díky pozitivnímu závěrečnému poselství Rysavá jalovica jako stvořená. Také bych vyzdvihl až surrealistické stvárnění Adamových opileckých přeludů, které mě ve filmu hodně překvapily. ()

Wooke

Jožko a jeho nezabudnuteľné herecké úlohy. Jedla lepšia ako druhá, všetky výnimočné a večné. Rysavá jalovica nie je výnimkou. ()

helrohir

Tak áno, je to už neodmysliteľná súčasť vianočnej atmosféry, ale až na výstupy Jozefa Krónera ma všetky tieto "klasiky" nedokážu príliš upútať. Chyba je zrejme vo mne, ale vyššie hodnotenia fakt nemôžem dať. ()

Pitryx

Příjemně strávená hodinka, kde pan Rajniak myslím přehrál pana Kronera. Možná to chtělo upravit některé pasáže, ale jinak to bylo dost dobré. Začátek jsem poněkud nepochopil, to s těmi penězi a směně v hospodě. Nu, zcela jistě někdy mrknu zas. ()

tavvva

To úžasné prostředí kazí chování postav v kombinaci s hereckými výkony. Jako tak strašně mě to sralo, že jsem to chtěl vypnout. ()

Insomniac

Prečo sa už niečo takéto u nás netočí??? Kua, však keď sa dá "za hrsť dolárov" natočiť niečo takéto... Tak prečo už nie a všetci sa vyhovárajú na prachy??? Klasika, ktorá rozosmeje aj po štyridsiatich rokoch so skvelým Kronerom, ktorému sekundovali výborne aj ostatní. ()

`barocco

Televizny film Martina Tapaka opat moze potvrdit ze malo penazi sa dal natocit film ktory aj po rokoch nestraca nic na svojej vypovedi. Satira na alkoholicku metlu ktora nivocila vtedajsie slovenske dediny je mozno aktualna aj dnes... Bravurny Jozko Kroner, tak ako to vedel zahrat len on. Tapakov rukopis je originalny a svoj talent zurocil neskor v jeho slavnejsich dielkach ako Pacho Hybsky zbojnik alebo v televiznom triptichu Svako Ragan .... ()

frolo

Vynikajúca komédia so skvelým Jožkom Kronerom, Ivanom Rajniakom pod taktovkou Ťapáka. Na tomto filme vynikajúco sledovať ako sa dá za málo peňazí spraviť (super)veľa muziky. Bodaj by aj dnes vznikali takéto filmy. ()

FandaF

Krásný film se skvělými výkony. Ke konci se mi i oči zaleskly nad uvědoměním si toho jak málo stačí k opravdovému lidskému štěstí. ()