Malebnou českou krajinou prechádza motoráčik. Ľudia vo vnútri sedia, rozprávajú sa, alebo naopak mlčia, pokukujú z okien alebo pospávajú. Vlak sa náhle pokazí a strojvodca Miloš musí vystúpiť z vlaku, aby poruchu napravil. Vlak stojaci v miernom spáde sa však samovoľne rozbehne späť do východiskovej stanice a vydesenému Milošovi nezostáva nič iné, len sa poklusom vydať za ním. Cestujúci ocenia, že zase idú, ale čoskoro si uvedomia, že zlým smerom. Hlasno protestujú a dožadujú sa informácií. Kabína rušňovodiča je nepriedušne uzavretá a nikto sa spoza dverí neozýva. Medzi cestujúcimi sa šíria prvé ataky paniky – že by to bol únos, pomsta alebo úplné zlyhanie systému? Kontakt s okolím prostredníctvom mobilných telefónov zlyháva a nepomáha ani zúfalý krik z okien. Cestujúci pomocou brutálnych prostriedkov a poľovníckej pušky otvoria dvere oboch kabín strojvodcu, ale dosiahnu iba potvrdenie svojich najhorších očakávaní, a to – že motoráčik nikto neriadi… (CinemArt SK)

javlapippi

"Mně cikán nevadí, když je myslivec." Obľúbený motív nesúrodej skupinky v krízovej situácii v uzavretom priestore, tentoraz je priestorom vlak motorák na nie veľmi frekventovanej trati a krízovou situáciou jeho pohyb nesprávnym smerom bez rušňovodiča. Keďže sa jedná o komédiu, cestujúci vedú vtipné reči, ponúkajú vtipné riešenia a aby to v dnešnej dobe fungovalo, ako na potvoru nikto nemá funkčný telefón. Pobavil som sa, niektoré vtípky sú skvelé, niektoré zase slabšie, akurát je to trochu dlhšie než by mohlo byť a línia s politikom snažiacim sa využiť mimoriadnu situáciu v prospech predvolebnej kampane mi prišla trochu navyše. Môže byť. PS: Ako sa dozvedám, film je inšpirovaný viacerými skutočnými situáciami. Ak by sa natočila slovenská verzia filmu, tak by polovica cestujúcich cestovala zadarmo (výmysel jednej sociálne cítiacej vlády, ktorý sa vláda nasledujúca bála zrušiť, aby neprišla o popularitu...aj tak nepomohlo) a v polovici filmu by vlak začal horieť. ()

kubas369

6/10. Očekávání veliká, protože Vlastníky považuji za jeden z vrcholů uplynulé dekády v českém filmu. Místnost pro schůzi bytového družstva nahrazena vagónem vlaku. Potencionál větší, protože narozdil od Vlastníků se zde skupina lidí nezná. Bohužel se vše poměrně rychle vymkne kontrole jak ve filmu strojvedoucímu, tak na papíře scénáristovy. Až zbytečně moc velký bizár a cringe. ()

Slezan123

To byla teda blbost, ale úžasná. Už první titulky představitelů byly perfektní. Musím ocenit hudbu, ta byla skvělá, kamera také. Byl tam hodně vidět Havelkův rukopis. Když jsem viděl jeho předešlý film, tak poznám, že to je on, to je fajn. Je to podobně natočené a střižené jako Vlastníci. Ale narozdíl od Vlastníků mě Mimořádná událost bavila víc. Mám rád absurdní, trošku trapný humor a hraní si se slovy, takže scénář je perfektní. Z herců mě překvapil Igor Chmela, ten si to užíval!!! Ale když se tam objevila Tereza Marečková, kterou jsem neznal, tak mi vypadly oči z důlků jak byla skvělá ve své roli!!! Samozřejmě mám i nějaké maličkaté výtky. Takový detail, že vlak jede pomalu, ve filmu se říká, že 5 km/h, ale za oknem vidíme les ubíhat jako u pendolina, ale to je úplně, ale úplně maličkatá chybička. Tenchnologie kterou při tom použili je dobrý nápad. Závěrečná sexuální, ač decentní scéna byla dle mého zbytečná. Jestli video na konci při titulcích bylo reálné, tak kdybych byl některý z těch co tam DOPRAVDY byli, tak jsem docela naštvaný. To je ale jedno. Film byl prostě skvělý, zasmál jsem se, jsem rád že vznikají kvalitní české filmy a v poslední době jich pár bylo, to mě těší 😊 Pecka, ****, 79% 👏 ()

Detektiv-2

Jiří Havelka opět dokazuje, že je mistrem v komorní komedii. Zcela upřímně mohu říct, že se bavilo celé kino a já s ním. Nikdy by mě nenapadlo, že se z reálné 14 minutové události dá vyšperkovat takový zábavný počin, který je plný odkazů a českého folklóru a těch, co to nepostřehnou, mi je vskutku líto. Herecky je vše zvládnuto na výbornou, obzvlášť musím vypíchnout M. Ludvíkovou a T. Marečkovou, jejichž postavy jsem si užíval. Hudba naprosto bravurně zvolena a kamera odvedla vskutku kvalitní práci. Politická linka byla opět s řadou narážek příjemným a vtipným doplňkem. ()

hrumsrt

Říkal jsem si, že když je to film Jirky Havelky, který před třema rokama upoutal perfektními Vlastníky, kde zobrazil běžnou situaci a povýšil ji na něco více, tak to musím vidět. Tehdy to stálo na perfektních hereckých výkonech a poctivém scénáři. Celou tu dobu mě to tehdy drželo v zaujetí a tím svým humorem mě to několikrát dostalo. Takže jdeme-li do toho podruhé, tak nemůžu chybět. Jenže se potvrzuje, že nejde až o takový supertalent, jenž cokoli stvoří je skvělá práce. Námět je tentokrát dosti konkrétní a banální, takže to chce velké zkušenosti a perfektní herecké výkony, aby to zase povýšil o něco více. Jenže ani tak hvězdné a talentované obsazení "neuplete z hovna bič". Aby to fungovalo musí se to položit na absolutní hranu, a aby každý výkon dokazoval, co největší spontánnost. A přesně na tomhle to selhalo. Herci se strašně snaží a odvádějí, co jen mohou, jenže toho manévrovacího prostoru je daleko méně. Navíc se na plnější obrátky tlačí na humor a mám pocit, že taktéž byl úmysl celý film více předat mase. Je jasné, že za celou tu cestu se musí stát několik situací, které se tak nějak budou řešit. Je, že ano? No, úplně není, v podstatě jde jen o nahodilé sketche, které pojí jen stejný časoprostor. Navíc celá událost je mapovaná nejen přímo z vlaku, ale zapojují se do toho různé další skupinky osob, které mají s problémem ve vlaku nějaké spojení. A pravé na těchto osobách to už jde vyloženě do kytek, každý z nich je povrchní a v podstatě není jeho osud důležitý. Pro mě největším kamenem úrazu je satira politických či vůbec některých společenských osudů, na nichž, a rovnou na několika, stojí řada humorných narážek. K tomu mi ještě vadí, jak byl humor našroubován na tradičního českého diváka, kterému absence chytrosti vůbec nevadí. Absurdnost z toho až kape! Z hereckých výkonů mě nejvíc zaujal Jarda Plesl, který zase podal stoprocentní výkon a karikaturu chladného pohřebáka ztvárnil jak šéf. Jinak právě ostatní nenechala režie tolik vyniknout a striktně se drželi, tentokrát spíše suššího, scénáře. Přesto si myslím, že zaměřovat českou tvorbu tímhle směrem je skvělé. Má to svoje kouzlo a osobité provedení. Na závěr smekám pomyslný klobouček před běžeckým výkonem strojvedoucího Václava Kopty, který bavil v každé scéně, leč jednotvárně, tak to fungovalo pokaždé. /viděno v kině/ 65% ()

MartinPe

Příjemná česká komedie, která se snaží navázat na předchozí Havelkův film Vlastníci. Bohužel snaha o model, který spočíval v „jedné místnosti“ už zde tolik dodržen není a filmu to znatelně ubírá. Naopak je potřeba vyzdvihnout výbornou práci s odkazy na společenské události, či konvence nebo reference na umělecká díla. Film Mimořádná událost je hezkým katalogem typologie češství. ()

rashaverak

Amaterske, pusobi jako studentsky film, misty silne nedotazeny scenar, chvilemi kamenak x, nevyuzity potencial. Obcas velmi vtipne. Herci nic moc, hlavne Chmela to moc nedava. ()

ZHODNOTITEL

Pěkná a zábavná komedie. Po dlouhé době velmi příjemné dívání na českou komedii. Jediné, co mi cukalo s  očima bylo to trhané pozadí za vlakem. ()

Lentilkatka

Tenhle filmek mám ráda, je těžké se trefit někomu do humoru a tady je to fajn...na dnešní dobu a českou tvorbu dobrá oddychovka a člověk si fakt zasmajlíkuje. :) Někdy od ucha k uchu. :) ()

spoock

Po Vlastnicich jsem byl v ocekavani. Z pocatku bavilo, ale pak tomu spadl retez a pak uz jen nuda. Dost by filmu prospelo, kdyby mel tak hodinu. ()

blondboss

Priemerná česká hatlanina, ktorá si síce celkom umným spôsobom robí prdel z istej udalosti odohranej na českých železniciach. Problém je ale to, že Havelka to natočil až príliš umelo a bez iskry. Herecky sa mi to tiež bohvieako nepáčilo a celé to bolo koncepčne príliš nudné. Takže za mňa len veľmi priemerný český snímok, ktorý nemá veľmi čím ohúriť. 50 % ()

DonBraso

Kdo viděl film Vlastníci, tak zde bude jako doma. Místo jedné místnosti dostanete jeden vlak a vše se to absurdně rozehraje právě tam. Popravdě já tomu Jirkovi to znova vcelku sežral. Já tyhle v jedné místnosti či kdekoliv vyprávěčky na pětníku docela můžu. Konec divnej, ale s tím sem malinko počítal. Neříkám, že je to nějaká řachanda, postav je tu dost a někdo má víc oblíbenou svojí postavu. Nejsem žádnej mašinfíra, ale takhle se nedostat do vlaku. Jo je to celé nadnesené a každá postava má svojí historkou či jeho životem projít tuhle prdelačku až do konce. Vtipy občas nejsou vtipný, děj občas zastaví víc než stále jedoucí vlak a za ním neustále trousící se Kopta. Opět jako u Vlastníků má to svoje plusové a mínusové indicie, který prostě nepřetaví film do filmového blaha, ale neurazí. ()

Cibulka_C

Aha? Další a po dlouhé době skvělá česká komedie. Mělo to podobný vibe jako Vlastníci, ale nebylo to zase tak skvělý, aby to bylo jako Vlastníci. ✨️ Takže vibe docela nastejno, bavilo mě to a vydržela jsem se na to koukat v kuse, čemuž až nemůžu uvěřit. Je to originální námět, který zafungoval napoprvé, tak proč by nefungoval i napodruhé. 👍🏻 Hrozně mě bavila každá z postav, u které byl jasně prokazatelný charakter. Plesl mě od*ebával nejvíc a Ctirad Götz házel absolutní Horákovi vibes. V kině bych to asi nasála víc než s tabletem na nohách, ale dobrý. Tohle doporučuji všem divákům Vlastníků, tady se u toho filmu tolik netrpí a nikdo mě tolik ne*ral. ☺️ ()

Prubner

Po Vlastnících je to další Havelkova satira na českou společnost, kritizovanou z pozic pražské kavárny a Fóra 24, a na "populistické" politiky, nejspíš ČSSD (červený svetr). Ale i když odhlédnu od tohoto pomýleného ideologického pohledu, musím konstatovat, že film samotný není příliš zábavný a ani moc dobře natočený. To už i ti Vlastníci byli lepší, i když měli stejné mouchy. ()

CZRohlik

Fajn česká jednohubka, která nijak neurazí. Humor mi vcelku sednul, ale nebál bych se ho tam přidat i víc. Film v určitých pasážích hezky reflektuje tak nějak celou Českou Republiku. Problém s ním je, že nevyužívá naplno potenciálu svých postav a nerozvádí jejich charakter. Což by se u některých i hodilo. Je tu pár hluchých míst. Film se taky snaží rozvádět děj i mimo vlak, ale z důvodu nedostatku prostoru a faktu, že tu máme další 2 dějový linky (mimo ten vlak) tak tyto pasáže působí nezáživně a ne zas tak vtipně. Ale jako taková příjemná komedie to funguje fakt fajn. 6/10 ()

pafka

Dej drobny. Nicotny, skoro bych rekl az blby. Ale natoceno s takovym citem pro scenu, komiku, detail, ze si to proste uzijete. Nevim, co prozdradi druhe sledovani, ale i prvni za to stalo. ()

wowylgu313

Tady ty hvězdy nahoru dává snad asi jen poměrně hojné dobré obsazení. Příběh jako takový odehrávající se víceméně jen ve vlaku je tak nějak o ničem. Opakující se vtípky a smysl pro humor zřejmě pro jakousi skupinu lidí. Celé toto dílo údajně podle skutečné události, čemuž se snad nechce ani věřit.. :D Po delší době jsem se pustil do něčeho jiného než krvavý horory a chtěl se taky trochu zasmát... Až na pár hlášek, opravdu nic moc. 40% :) ()

Květnové Kino na hranici se vrací

Květnové Kino na hranici se vrací

21.04.2022

Letošní 24. ročník filmové přehlídky Kino na hranici, která se koná na obou stranách řeky Olzy, v Českém Těšíně a Těšíně, proběhne 29. dubna až 3. května 2022. Organizátoři se vrátili k původní… (viac)