The Rutles

(TV film)
  • Veľká Británia The Rutles: All You Need Is Cash (viac)

Eric Idle, Neil Innes a jejich přátelé natočili tento satirický snímek v montypythonovském duchu podle vzestupu a skonu nejslavnější kapely všech dob - The Beatles - a byli při jeho tvorbě velmi pečliví. Neil Innes pro film napsal víc než patnáct písní v "broukovském" stylu, ve filmu se objeví parodie na "schodovou scénu" z Perného dne nebo nápodoba památného Koncertu na střeše. Mezi účinkujícími můžema najít i skutečného Beatla George Harrisona, muzikanty Paula Simona a Micka Jaggera nebo dalšího z Monty Pythonů Michaela Palina. Takže, slovy samotných Rutles "All you need is cash"... (Morien)

gombarix

Pokud je někdo milovník Pythona i Beatles, bude stoprocentně nadšen, asi jako já. Eric Idle je tu v životní formě a film je (i díky střídmé stopáži) nabitý srovnatelně s celopythonskými filmy. Klasika žánru "mokumentu", pro patřičné vychutnání je třeba znát beatlovskou historii. A propos, Neilu Innesovi se je podařilo vykrást tak brilantně, že soundtrack je snad ještě lepší než Beatles sami :p... Třešinkou jsou mnohá camea pozdějších i stávajících velkých hvězd (Jagger, Simon, Aykroyd, Belushi, Murray) a v rozsáhlé roli básník Roger McGough (to je ten, co znal Rutles). - P.S. zajímalo by mě, jak by vypadali Rutles natočení až po Lennonově smrti. - P.P.S. >Oskar: George Harrison hraje novináře (tj. "interviewujícího") a pokud vím tak financoval až Život Briana. ()

Eluin

Viděno před mnoha lety na ČT2, už tehdy mi to přišlo geniální. Jen považte krásná montypythonovská poetika humoru a k tomu Beatles. Tož, pojďme se "zčajit" :). ()

FireTight

Kdo nezná historii parodovaných Beatles, nemůže tenhle film úplně docenit. Tohle je totiž tak skvělá parodie, až se mi chce pokleknout a Idlovi a všem ostatním okolo poděkovat. Skvělá hudba kopírující styl Beatles (některé skladby jsem si zamiloval... namátkou Livin' In Hope, Doubleback Alley, Piggy In the Middle, Chease and Onions), skvělé zparodování jejich historie, skvělé rozhovory se tehdejšími hudebními současníky, skvělé parodie na klipy a vystoupení Beatles, vlastně je skvělé téměř všechno. Je sice pravda, že filmu občas na moment dojde dech a vy musíte překlenout slabší pasáže, ale jinak je to velmi, VELMI zábavné. :) Vždyť to schválily i originály! :D ()

Robbi

Je třeba podotknout hned zkraje to hlavní - kdo nezná historii Beatles, ten The Rutles nemůže pochopit. Tohle je totiž velice dobrá a hlavně vtipná parodie na Beatles a přesně kopíruje nejvýznamnější milníky jejich kariéry. Zrovna tak se skvěle podařila hudba, o níž se nejvíc postaral Neil Innes, exčlen skupiny Bonzoo Dog Band (hraje Rona Nastyho, napodobujícího J. Lennona). Je tu ale i dost zajímavých herců i hudebníků, například Stiga O'Haru neboli George Harrisona hraje Ricky Fataar, který vystupoval s Beach Boys. Jen málokdo ví, že Eric Idle, hrající Dirka McQuicklyho, ve filmu vůbec nezpíval ani nehrál na baskytaru, protože to prostě neuměl - zaskakoval za něj Ollie Halsall. O The Rutles existuje obrovské množství mateirálu a myslím, že to je hodně zábavná věc, zvláště když se Innesovi a Idlemu podařilo do akce zatáhnout i Micka Jaggera a Paula Simona, kteří se uvolili zahrát si vrstevníky The Rutles. Skutečný George Harrison se podílel na produkci a skutečně si ve filmu zahrál roličku televizního reportéra. Jak se dá očekávat, tvůrci narazili u Lennona svým vykreslením Nastyho partnerky Chasity. Nezbývá než opakovat, pokud znáte písničky Beatles, zaposlouchejte se do The Rutles a hledejte podobnost se skladbami Beatles. Pokud vám 60. léta v hudbě nic neříkají, dívejte se na to, co máte rádi, ale ne na All You Need Is Cash od The Rutles. Nepochopíte to. ()

stainboy

Nádhera! Moje beatlesovské srdce a montypythonovská bránice byly na roztrhání. Všimněte si prosím Micka Jaggera, jak mu při rozhovorech cukají oba koutky. :)) ()

Honzus

Slovem "geniální" by se mělo šetřit, ale tady nelze jinak. Ač se tomhle dílku u nás mnoho neví, je to počin kvalitou srovnatelný s mnohem známějšími "pythonovskými" komediemi jak je Život Briana nebo Svatý grál, přestože se nejedná o kolektivní počin celé legendární šestice, ale především o sólo dílo Erika Idla. Příběh Rutles je promyšlený naprosto dokonale a neskutečnou práci odvedl Neil Innes při tvorbě písní, které musel napsat tak, aby zněli originálně a nepůsobili jako kopie, ale zároveň aby v nich každý poznal "beatlovské" originály. Idle, Innes a spol. nevytvořili pouze parodii na Beatles, nýbrž novou, zcela životnou kapelu s vlastním repertoárem, historií a osobitými členy. Rutles jsou typickým příkladem, jak lze pomocí parodie vzdát hold parodovanému a jak je důležité terč vašeho parodování dokonale znát (lidem, kteří o historii Beatles nevědí zhola nic, film Rutles rozhodně nedoporučuji). Takže už nezbývá než použít ono slovo z úvodní věty: Rutles jsou zkrátka GENIÁLNÍ. ()

BlueNeon81

Ron Nasty, Dirk McQuickly, Stig O'Hara a Barry Wom, to sú Rutles, štvorica z Liverpoolu, ktorá dobyla svet a spopularizovala čaj. Paródia na Beatles, nápadne sa ponášajúca na známu Anthology, akurát že bola natočená o 17 rokov skôr. Sólový projekt Erica Idlea dopadol fakt perfektne, malé cameo roličky sa ušli aj Michaelovi Palinovi z Monty Python, ako aj Dan Aykroydovi, Johnovi Belushimu a Billovi Murrayovi z SNL. Pre milovníkov Beatles "must-see" a pre ostatných tiež. :) P.S.: na DVD sa nachádzajú aj vystrihnuté scény so zvyšnými dvoma "nevyužitými" pesničkami. P.S.2.: soundtrack poznám naspamäť, je na čase po dlhšej dobe si pozrieť film. P.S.3.: dá si niekto čaj? :) ()

rigby

Téměř dokonalá parodie Beatles. Jen velký fanoušek této skupiny si vychutná všechny drobné vtípky. Občas to je už trochu za hranicemi srozumitelnosti a začíná to trochu nudit, proto ubírám jeden minibodík. Velkým kladem je také účast známých osobností včetně bývalého člena Beatles. 4+ ()

kolly13

Geniální nápady pod vrstvou prachu a nesourodých skečů. Beatles mají nastudované dobře, ale výsledek nudí a to jsem Monthy Pythony sledoval často. ()

Kinison

Už z názvu je jasné, že se jedná o parodii na The Beatles, která však byl v té době posvěcena i samotným George "The Beatles" Harrisonem. Kloubok dolů za věrohodnost, s kterou to točili, kostýmy, scény, záběry, některé momenty bych nedal ruku do ohně za to, že nesleduju originální záběr. Zábavné je to pro fanouška Monty Python a jejich "divokého" humoru. Kkaždopádně po hudební stránce pecka, už jsem si stáhnul album The Rutles a sjiždím ho; nejedná se jen o pouhé coververze, ale předělávky ve smysl "vezmeme základní linku, ale změníme text a vlastně i hudbu", kdo má ohrané Beatles, tak doporučuji pro osvěžení! ()

acervena

Zvuk od Beatles téměř k nerozeznání, písnička pro zívající královnu s mc cartneyovským klenutým obočíčkem je vkutku klenot.. jako fanynka Beatles i Monty-Pythonů jsem si vyloženě užila.. ()

ZelenyPaul

(Téměř) pythonovská mystifikační komedie o skupině Rutles s Ericem Iddlem v dvojroli mapuje dráhu "paralelních Beatles" od naivních počátků až po psychedelické období a rozpad. Pro znalce osudů Beatles mimořádný zdroj zábavy. Film obsahuje původní písničky dokonale imitující styl liverpoolské party. ()

Tartarus

Byl jsem neuvěřitelný kulturní ignorant a buran, že jsem (já osel!) neznal největší hudební těleso všech dob, famozní 4 z Poolu. Jdu si dát další sklidňující té, it must be love. Ještě, že je Leggy objevil, na ja, ty kalhoty... ()

pekkanik

Hudbu Beatles poznám naspamäť, prečítal som o nich kopec kníh a Antológiu mám pozretú asi štyrikrát - a aj tak som občas pri tomto filme nestíhal, čo záber, to odkaz na skutočnú udalosť, čo pieseň, to vtipne (ale s nadhľadom a úctou) prerobený originál, občas ma štvala kvalita zvuku a osekávanie pesničiek, tak som si zohnal full album, a to už je len sila. Je mi ľúto tých, ktorí toho o Beatles veľa nevedia a ich hudbu počúvajú (počúvali) ako dnešné rádiá - jedným uchom dnu a druhým von... Tento film je už vlastne len pre znalcov, ostatní sa budú asi nudiť ()