The Bad Seed

Měla vše. Chtěla víc. Za každou cenu! Špatná setba, natočená podle stejnojmené hry Maxwella Andersona, vypráví příběh desetileté Rhody Penmarkové (Patty McCormack) a její matky Christiny (Nancy Kelly). Malá Rhoda má vše, co si kdy mohla přát, až na medaili, kterou vyhrál její spolužák Claude, a kterou měla dostat ona. Jednoho dne se ale Claude nešťastnou náhodou utopí v jezeře a medaile se záhadně objeví ve Rhodině pokoji. Zvláštních nehod přibývá a Christina začíná tušit, že její dcera není takové neviňátko, jakým se na první pohled zdá. (Goldbeater)

Petrus1

To je ale malej zmetek! Hodně dlouho sem tenhle film sháněla, až sem nakonec čistě náhodou narazila na jednom nejmenovaném uploadovacím serveru na jednoho nejmenovaného uživatele, který na moje přání tenhle film nahrál. Takže mu patří ode mne velký dík! :-) I když je tento film Jedním ze 101 hororů, které musíte vidět, než umřete, za horor bych ho rozhodně nepovažovala. Takže sem s tím ani do toho nešla. Filmy o malých vraždících parchantech mám docela ráda a že Rhoda je zmetek pořádnej, o tom není pochyb. Rozmazlenej malej fracek, kterýmu ke štěstí chybí nejen medaile za soutěž v krasopisu, ale i spousta dalších věcí, který prostě musí mít i za tu nejvyšší cenu. Žádný velký věci ale nehledejme, je to přece jen dítě. Ale co v tomhle thrilleru hledat musíme, je otázka, na kterou neznáme odpověď ani dnes. A vzhledem k tomu, že mě kriminologie enormně zajímá, mě tohle bavilo víc, než by si to možná ten film zasloužil. Nikdo dosud totiž nepotvrdil, ale ani nevyvrátil, existenci geneticky zakódovaného sklonu ke kriminálnímu chování - zde už v názvu označeného jako The Bad Seed. V tomto případě zastánci přítomnosti kriminálního genu budou jásat, protože jeho existence v tomto případě předurčila Rhodě být zločincem....nikoliv jen pro něj vytvořila potenciál...Jsem já to ale nějaká chytrá. :-D Chtěla jsem tím jen říct, že víc než horor sem tohle spíš brala jako psychologicko-kriminologický materiál...protože kdybych to měla brát jen jako děsivou podívanou, byla bych hodně zklamaná...tady se totiž hodně mluví a hodně přehrává - což je všeobecně spíš na škodu, ale mě to kupodivu nevadilo. Ovšem ten konec...tak to sem opravdu nečekala - takže bych vlastně měla bych spokojena. :-) A snad neprozradím všechno (jak mě nabádali na konci filmu sami tvůrci), když řeknu, že na malým růžovým elektrickým křesle se ta blonďatá copatá potvora opravdu neusmažila...no, i když... :-) "Předlohou pro tento film byla stejnojmenná divadelní broadwayská inscenace Maxwella Andersona a režisér Mervyn LeRoy z ní převzal do filmu většinu herců. Některým tím zajistil nominaci na Oscara; mezi nimi desetileté Patty McCormackové v roli titulního monstra Rhody Penmarkové. Té sluší zejména extrémní polohy: bezmezná oddanost matce, výbuchy vražedného hněvu, cynické a bezcitné veselí - to vše s maximální hbitostí, která musela zejména na divadle nahánět pořádnou hrůzu. Filmové verzi pomáhají detailní záběry dívčiny tváře, v níž se zračí potměšilost i děsivá netečnost." ()

molcan2

Je zaujímavé, že v Hollywoodu museli zmeniť koniec (v divadle nič take dievčatku nespravia). Ak chcete vidieť, ako Hollywood zaobchádza s dievčatkami ktoré vraždia, ôozrite si to ak musíte, ale pripravete sa na viac ako dve hodiny zúfalstva a utrpenia. Ó, a postavy budu mať tiež svoje problémy. ()

JimiH

Zpočátku mě až iritovala očividná naivita všech zúčastněných. Poté jsem však pochopil, že je to pravděpodobně záměr scenáristy a režiséra, aby o to více v kontrastu vyniklo jak moc ďábelské sémě malá dívenka je... Film je skvělý především v momentech, kdy matka bere dceřiny činy na sebe a rozhodne se jí zachránit před trestem... Jedinou zásadní chybou je pak stopáž, která je na hororový film přemrštěná... zvlášťě, když první hodina v podstatě jen popisuje "nehodu" ke které došlo z pohledu učitelky, matky utonulého apod. Druhá polovina však má velmi přirozený spád a nabízí dostatek pamětihodných scén a replik. ()

Dimo

Nečekaně dobré, včetně toho klasického staromódního přehrávání přítomného na všech frontách. Shlédnuto jedním dechem, s nadšením a zájmem. A Rhoda, nutno konstatovat, opravdová ďáblice, s kterou bych fakt raději nechtěl mít nic co dočinění. P.S.: Ano, mírně nadhodnoceno... nicméně snímek neunudil, což jsem s obavou očekával. 3++ ()

Kozy9

Staré horory mám v skutku rád, pretože sa neviažu na expresívne zobrazenie násilia ale najmä na psychický nátlak vo forme vyvolania nepríjemného pocitu a pochmúrnej atmosféry. Dej sa v nich posúva dialógmi a násilné scény sú natočené možno mierne ale na svoju dobu vždy geniálne a účinne. Bad Seed ma zaujal hneď ako som ho prvý raz uvidel. Tešil som sa na bezchybný opis postupnej premeny hlavnej malej protagonistky na ľudovo povedané "beštiu". Tešil som sa na kvalitný príbeh s hustou atmosférou a podmanivou kamerou hrajúcou sa s tieňmi a svetlom. Ale to, čo mi bolo podané sa iba ťažko opisuje. Prvé minúty pôsobia ako klasický úvod do 50 rokov klasickej americkej rodinky, ktorá nie je na tom finančne až tak zle, dialógy možno neboli také svižné ale zhusťovali dej, len po pól hodine ma postupne prestávali baviť, deju sa dotkli len mierne a vlastne pojednávali o ničom. Postupne sa ale začalo rysovať to diaboľské správanie Rhody. Problém je v tom, že toto nekonečné kecanie a málo kedy k podstate veci, film nepríjemen robí nudným. Celé to pôsobí ako divadelná sterilná inscenácia. A až pol vyše hodine a 10 minútach sa konečne dej stáva pochmúrnejším no stále sa v konečnom dôsledku nič nedeje, o všetkom sa iba hovorí a keď už si myslíte že konečne sa niečo poriadne stane, tak ak sa to aj stane tak iba v umiernenej forme (znova sa o tom iba hovorí). Takže celý film je vlastne veľké množstvo dialógov, nič viac nič menej, čo ničí nielen fakt, že je to horor ale aj kvalitu snímku. A čo je najhoršie? Zakončenie. Toľké minúty čakáte na vyvrcholenie deja a vám nieje nič dané. Tak trápny a otvorený koniec som v živote azda ani nevideľ. Dve hodiny čakáte na nádherné finále a namiesto neho dostanete ďalšie utrpenie. Jediná svetlá časť tohto snímku je kvalita hereckých výkonov. Postavy hrajú presvedčivo a ich správanie na plátne je profesionálne. Najmä malá Rhody je naozaj herečka, lebo som nikdy nevidel nikoho tak kvalitne zahrať tak ťažkú úlohu a to jej bolo iba 10. Nanešťastie herecké výkony v zlom filme so zlým scenárom pôsobia ako kvalitná a chutná pomazánka na starom suchom a plesnivom chlebe. Zhrnutím: Autori si z celého príbehu spravili sterilnú divadelnú inscenáciu, čím pošpinili vysokoúroňové heretvo hlavných protagonistov, zničili akýkoľvek spád deja a premenili na svoju dobu moderný námet na dlhočízne utrpenie. 40% ()

Damnsinead

Rhoda je roztomilá holčička, vzorná až hrůza. Nikdy se neušpiní, nikdy nedělá nepořádek v pokoji, vždycky dělá pukrle, má nejhodnější maminku na světě a občas někoho zabije. Mohl to být výborný film, ale místo toho je jen hodně ukecaný a roztahaný. Teatrální herectví je zbytečné, když jediné, co posunuje děj dopředu, jsou dialogy. A aby bylo jasné, že Leroy Rhodu prokoukl, musí nám to Leroy sdělit se spikleneckým mrkáním do kamery. Tohle jsem zatím viděla jenom v animovaných pohádkách. Nic moc. A když se po dvou hodinách začalo něco dít, pokazil to závěr, kde zasáhla cenzura. ()

sibskyn

Celé mi to působí spíže jako záznam z divadelní hry. Nebyl žádný důvod to dávat plátno. A ten Americký happyending to strašně sráží dolů. ()