Ako si nezobrať princeznú

(TV film)
  • Česko Jak si nevzít princeznu (viac)
TV spot

Vianočná komediálna rozprávka o princovi Leopoldovi a princeznej Jozefíne, ktorí sa postavili osudu a rozhodli sa, že svadba nebude. Ako si nezobrať princeznú je komediálny príbeh o cestovaní v čase, ale aj o tom, že človek nemá svoj osud iba vo svojich rukách. Leopold a Jozefína si k sebe nevedia nájsť cestu, spojí ich dobrodružný výlet do budúcnosti, ktorý sa razom zvrtne sa nebezpečný boj o život a kráľovstvo. Ako to už v rozprávkach býva, napokon sa všetko na dobré obráti. (RTVS)

fallangell odpad!

Pohádka o tom jak je zbytečné vzepřít se osudu a přijímat ho bez výhrad. Napadá mě otázka, proč by se na takové téma měl někdo dívat. ()

dyfur

.....žiaľ slabé...nesympatická dvojica hlavne Marek Ademczyk nie je veľmi dobre zvolený ako hlavny predstaviteľ-ako čerta si ho viem predstaviť,ale tu...?....... a.....vidieť dabovanú Ivu Janžurovú-krásna slovenská špecialita :(((((  " jdu blejbt velebnosti" .... ()

honajz2

Tak vyloženě špatné to určitě není, do určité míry bych se ani nebál říct, že jsem si to celkem užil, jenže stejně hodně zamrzí, že se s tím nakonec dalo mnohem líp pracovat. Nejkřiklavější je to asi u sudiček - u nich se celou dobu dost jasně mezi řádky rýsuje druhý plán, který by naprosto dostatečně opodstatnil, proč se svými schopnostmi do příběhu vůbec nezasahují. Jenže tam chybí nějaké bližší naznačení, že tomu tak je a přitom by na to bohatě stačila jedna dvě věty při jejich posledním výstupu. Chemie mezi hlavní dvojicí moc nefunguje a hlavně tam chybí bližší ukázání toho, proč se oba nejprve nemusí a kvůli čemu se nakonec dají tak moc dohromady. Odehraje se to jen proto, že se to tak prostě odehrát má, ale všechny důvody PROČ tam prostě chybí. A chování velitele armády Čeňka je taky neustále nahodile proměnlivé, hlavně na konci. Vlastně i ty následky změněné budoucnosti jsou pojaté zvláštně. Proč zrovna loupežníci? Co druhé království? A i s tím cestováním časem si mohl Janák vyhrát o dost víc, přeci jen těch možných budoucností mohlo být víc a každou by ovlivnilo něco jiného, byť jen drobnost, třeba ta spadená šiška. Samozřejmě se nabízí otázka, jestli už by to nebylo příliš překombinované (na dětského diváka - i když už takhle je to celé zvláštně vedené...), ale pak by celá ta pohádka působila promyšleněji a s plně využitým nápadem. Ale ten sci-fi prvek v tom stejně cením, tenhle žánr tu moc zastoupení nemá, jen to má smůlu v tom, že tu minulý rok vznikla jiná pohádka se sci-fi prvkem ohledně času. K té bych to ale nepřirovnával, jako někteří tady, tohle si podle mě bere jiné inspirace. A nemůžu si pomoct, ale v určitých místech v tom (stejně jako můj táta) vidím Shreka 4... Toho asi Janák hodně rád, ale nijak zvlášť mi to nevadí, pořád to tam dokázal zakomponovat tak, že to v tom uvidí jen minimum lidí (soudě podle komentářů) a aspoň se tak určitým způsobem do Česka dostanou zajímavé prvky odjinud. No, mohl bych ještě dost k těm inspiracím dodat, ale nechci, aby podstatná část mého komentáře byla opět filozofováním ohledně toho, jak je česká kinematografie v řiti a jako originální se zde dá označit hromada věcí, co jsou v zahraničí už zaběhnutými klišé. Nicméně takhle - po filmařské stránce se mi to líbilo hodně, kamerou i lokacemi, příběh v sobě nějaké ty zajímavé motivy má, občas je to příjemně vtipné a určitou podmanivou atmosféru to v sobě místy má taky, ačkoli není tak silná, že by vyloženě upoutala. Jak jsem psal, do jisté míry jsem si to užil, ale mám tomu dost co vytýkat - stejně jako minulý rok u O vánoční hvězdě, které jsem ale měl víc co vyčítat, takže jí hned teď půjdu o hvězdičku shodit hodnocení, aby to nevypadalo, že si mi obě pohádky líbily stejně, když tahle byla aspoň dejme-tomu příjemný průměr... Slabé 3* ()

Kosmik

Nápad podobný Stargate, svatba zase nápadně připomíná svatbu ze Spacebals včetně kostýmu a způsobu hraní oddávajícího. Problémy s časovým kontinuem Star Trek, A Sound of Thunder Raye Bradburyho a do komediálna Na hromnice o den více, či loňský Palm Springs. V dramatických chvílích hudba zase připomíná Wagnerův Let Valkýry... Prostě originální česká pohádka na Štědrý večer za peníze českých, slovenských a německých daňových poplatníků...  Ze Star Treku, Nové generace, mám hodně rád epizodu Krystalická entita. Asi už je pozdě, ale poprosil bych Petra Hudského a Karla Janáka o její zpracování jako příští českou vánoční pohádku.  A slibuju, že za to dám i čtyři hvězdy. ()

easaque

-2* Podle mého hodnocení je už jasné, jak na mě letošní vánoční pohádka zapůsobila a tak se o tom trochu rozepíšu. Po loňské Princezně zakleté v čase jsem se začal smiřovat se sci-fi prvky i v našich pohádkách a nejspíš se tenhle trend nezmění a děti jsou na ně patrně víc zvyklé z her než já. S příběhem ani tak velký problém nemám a pohádka by mohla být poučná aspoň v tom, že nová generace děti neumí dělat kompromisy a co je nebaví od toho uteče a rodiče je v tom ještě podporují. Ale i tak jsem z ní necítil tu „pohádkovost“ a spíš "vyumělkovanost". Jako mnozí ostatní taky nerozumím tomu, proč tam režisér pozval zahraniční herce, s tím dabingem to byla jak pěst na oko. Třeba v Popelce mi to nepřišlo, ale tady dost. Jinak filmařsky není špatně natočená a herci hrají to co umí, ale když to shrnu, tak mě nepotěšila, ale ještě je to na dvě hvězdičky ...  a na novou opravdu dobrou pohádku si budu muset ještě nějaký čas počkat. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

rakovnik

Pohádka není žádný zázrak, ale vcelku se na ni dalo v pohodě dívat. A to především díky milé Aničce Fialové. Tvůrci se nepustili do žádných extrémů, na druhou stranu působil příběh trochu fádně, až lacině - včetně rychlého konce bez větších emocí. Všehovšudy tři lokace, také obsazení cizinci působilo rušivě. Proč královna, která měla vskutku malou roli, musela být dabovanou Němkou? Na druhou stranu mě děj i pobavil a štěstí jsem páru přál. ()

M.i.k.e

Janák se ČT jako pohádkostrůjce několikrát osvědčil,tentokrát ale šlápl vedle a krom prvních cca patnácti minut tady nefunguje vůbec nic.Čerti veem nelogické cestování v čase,ze kterého by Shledonovi z TBBT explodovala hlava,nečekám ani nějakou logiku v chování postav,ale tady toho bylo všeho strašně moc.Nesympatickou hlavní dvojicí počínaje,přes přehrávající zbytek pokračuje a konče sudičkami,které sice úplně o všem věděly,přesto se ale chovaly jako totální krávy.Opravdu nečekám od televizní vánoční jednohubky moc,ale všechno má svoje hranice...20% ()

Hennes

Když už se nevěnuji nejmenším divákům a zvolím téma cestování časem. Když mám slušný nápad, obstojné exteriéry i kostýmy. Když mám celkem kvalitní herecké obsazení a mám další kladná když, tak to přeci neposeru, ale stalo se. Hloupě napsané postavy, kde je skoro každý hňup, nepřirozeně se chovající jak vypuštěný z ústavu. Nechám tomu trochu důstojnosti a chci pohádku úsměvnou a ne směšnou. No tak snad příště. Zavděčit se všem nejde, ale šaškováním si to najde minimum příznivců. ()

bourec

Do dvacátý minuty celkem  zajímavý, pak se to ale zvrtne ve snůšku nesmyslů, který pohádku ani vzdáleně nepřipomínaj. Nestrhlo ani náhodou. 40%. ()

Lenka.Vilka

Upřímně? Nebylo to tak špatný! (Díky za připomínku, že mi chybí ještě jeden komentář k pohádce.) Takže, co jsem věděla? Cestování v čase, aby si princezna nemusela vzít prince, za pomocí věcičky, která strašně připomínala tu cestovací věcičku z Dark. No, hned jsem byla nadšená! Je to prostě pohádka moderního střihu a to mě bavilo. Ale něco to i tak chybělo. Nějakej ten pocit navíc. Natočený to nebylo špatně. Zahraný to nebylo to nebylo taky nejhůř. Jako ok vlastně... :) ()

necisty

Skvěle jsem se bavil. Nevím, co zas máte proti? Dárky na hovno? Lepší než většina troškovin, vtipné, sympatické postavy, Děrgel perfektní a tentokrát je i krásná princezna (a kdo pořád tvrdí opak má doma stopro bachyňu). No a kdo má pořád vymýšlet neohrané děje. Já myslím, že můžeme být rádi aspoň za takové pohádky. Jen dabing královny byl jak péčko v devadesátkách. ()

zette

Uplne si nejsem jisty, zda to jsou schopne dejove deti pochopit. Ale mne se pribeh libil. Je pravda, ze nekdy v pulce, pohadce trochu dojde dech a muze trochu nudit... Nakonec je vsak zaver celkem fajn. Slusne dialogy, lehky humor. Mezi princem a princeznou jsem ale bohuzel zadnou chemii necitil, ani na zacatku, ani na konci... ()

PROCESOR

Už jsme si zvykli, že na štědrý den máme v televizi každý rok novou pohádku. A já se zaměřím na letošní. Pohádka by měla být určená především dětem a těm by se měla líbit. Samozřejmě nemůžu mluvit za ně, ale zajímalo by mě co si z této „moderní“ pohádky asi tak vezmou a zda na ně nepůsobila dost zmateně. V pohádce mi chyběl hlavně pohádkový motiv a sudičky jsou za mě trochu málo. Cestování v čase není pohádkový motiv nýbrž patří do sci fi a brána, kterou procházeli pomalu, jako seriál Hvězdná brána. Dále v pohádce a proč se na to děti rádi dívají by měly být hezké kostýmy. Princezna nádherně načančaná s princem a podobně. Tady chodili všichni v nějakejch hadrech. A dále kromě sudiček tam nebyla žádná pohádková postava. Nevím nejsem dítě, ale když to má být pohádka, měly by tam ty pohádkový postavy a motivy prostě být. A o zmateném ději ve kterém jsem se sotva vyznal já už byla řeč. Letošní štědrovečerní pohádka za mě byla velkým zklamáním. ()

pakobylka

Možná jsem ovlivněná poměrně nesympatickou ústřední dvojicí, že mně milá pohádka připadá taková nějaká nemastná-neslaná, nepříliš veselá, poloamatérsky nasnímaná a mizerně zahraná - bez jiskry a bez nápadu, který by kreativně rozvinul, ale zároveň i logicky ukotvil základní dějovou osnovu, aby se prostor a čas měly oč opřít. Nemůžu říct, že by byla úplně špatná, jen nenacházím žádný důvod, proč bych ji měla nějak zvlášť obhajovat a vyzdvihovat. ()

PanZahadnyCZ

Tisíckrát lepší než minulý rok. Příběhově mě to nijak neuráží, občas velmi slušný vizuál. Možná bych trochu krátil, ale jinak to má hlavu a patu. V rámci limitů televizního formátu celkem dobrý výsledek - jen hlupák by čekal trhák roku. Každoroční debaty o tom, jestli dokážeme pokořit své socialistické pohádkové klasiky jsou také úplně zcestné. ()

Šimpy

Cestování časem a snaha změnit svůj osud, se nevyplácí, což zjistili i hlavní hrdinové této pohádky. Nechápu komentáře (ani tady, ani jinde na webu), které zmiňují komplikovanost při cestování časem a následné paradoxy...v celém filmu jsou pouze 4 skoky časem ( z toho ten poslední mimo záběr) ...naprosto jednoduchý a přímočarý příběh s vytvořením alternativní současnosti...jasně, je to pro odrostlejší děcka...tak od 8 výš...ale když jsem já byl schopen v osmi letech chápat Návrat do budoucnosti, proč by dnešní děti nemohly pochopit tohle? (nemluvě o tvorbě paralelních realit v dětských animácích...Ducktales apod.) Co je škoda, tak, že popletené tři grácie....totiž sudičky...mohly mít víc prostoru...líbilo by se mi, kdyby se svojí znalostí toho, co bylo, je a bude, byly popleteny daleko víc. :-D ()

papaJA21

Jasně, příběh není úplně originální, ale jinak postavy jsou sympatické, humor je povedený, chemie ústřední dvojice funguje. Pro mě určitě jedna z nejlepších za poslední roky. ()

campix

Sériová výroba štědrovečerních pohádek pokračuje a Karel Janák se zdá se začal specialozovat pouze tímto směrem. Za mě to není úplně špatný pokus. Sice vypadá moderně, ale ve finále to vůbec moderní není. Koketuje se tu s cestováním v čase a tím je Jak si nevzít princeznu, alespoň částečně originální, ale tento motiv to úplně tolik nevyčerpává. Stále si to drží tradiční schéma a tohle je jenom takové oživení.  Nicméně herecké obsazení se povedlo. Především ústřední dvojice Adamczyk - Fialová si sedla dohromady velmi pěkně. Celkově bych to neviděl, tak černě. Nice mě asi nebude nutit se na to podívat znovu, ale je to naprosto průměrná vánoční pohádka. ()