Ako si nezobrať princeznú

(TV film)
  • Česko Jak si nevzít princeznu (viac)
TV spot

Vianočná komediálna rozprávka o princovi Leopoldovi a princeznej Jozefíne, ktorí sa postavili osudu a rozhodli sa, že svadba nebude. Ako si nezobrať princeznú je komediálny príbeh o cestovaní v čase, ale aj o tom, že človek nemá svoj osud iba vo svojich rukách. Leopold a Jozefína si k sebe nevedia nájsť cestu, spojí ich dobrodružný výlet do budúcnosti, ktorý sa razom zvrtne sa nebezpečný boj o život a kráľovstvo. Ako to už v rozprávkach býva, napokon sa všetko na dobré obráti. (RTVS)

gapa466

Mně se to přišlo celkem fajn. Co se mi nelíbilo? Královna od prince, vlastně obě. Příšerně nadabovaná. Občas jsem měl v nějakém posunu v čase, že mi tam chybí druhé já prince a princezny. A scénář je pochopitelně pohádkový, tak se zajímat, proč byl cizí král u sudby nebo naopak proč nepomáhá své dceři v budoucnosti, vlastně v současnosti. Ale ztráta v čase byl můj problém. Fajn byli princ a princezna. Oba podle mne hráli pěkně. Scény nebyly také odfláknuté. Pohádky většinou prověří čas, ale k této se patrně budeme vracet každé Vánoce. Za mě 3*, spíše 3 1/2 *. ()

Jirkacek

V období vánočních svátků jsme každoročně věnovali hodně času sledováním pohádek, pro které právě nastala ta správná doba a tak se na obrazovce naší korejské televize proháněli čertiska, posedávali vodníci a tančili víly. Když se roku 2021 objevila nová velká výpravná pohádka scenáristy Petra Hudského a režiséra Karla Janáka s názvem Jak si nevzít princeznu, neváhali jsme a podívali se i na ni. Vše začalo ve chvíli, kdy na zámek přišli tři sudičky (Iva Janžurová, Daniela Kolářová a Naďa Konvalinková), aby předpověděly osud malému princi Leopoldovi. Cestou se zastavily u velitele stráží (Vladimír Hajdu), kterému se také právě narodil syn. Jeho předpověď příliš slavná nebyla, neboť se z Hynka měl stát nešika, který bude myslet hlavně na jídlo. Malému Leopoldovi sudičky věštily, že si vezme za ženu dceru sousedního krále Ludvíka (Oldřich Král). Princ (Marek Adamczyk) a princezna Josefína (Anna Fialová) se ale jako děti od prvního okamžiku nesnášeli, jenže rodiče trvali na vyplnění věštby. V den svého sňatku Leopold a Josefína objevili cestu, jak předpověď překazit. Ukradli sudičkám kouzelné hodinky a s jejich pomocí se vrátili do doby princova narození, aby zabránili sudičkám pronést věštbu. To se jim sice podařilo, jenže po svém návratu zjistili, co tím všechno způsobili nejen sobě, ale hlavně celému království. Nic už totiž nebylo takové, jaké to znali. Vlády se ujal velitel stráží, který na trůn posadil vlastního nešikovného syna Hynka (Patrik Děrgel) a legitimního krále Richarda (Miroslav Táborský) s královnou Annou (Sonsee Neu) vyhnal na zříceninu hradu, kde se z nich a jejich oddaných poddaných stali loupežníci. Samotný Leopold se stal jejich velitelem a musel spolu s Josefínou vymyslet, jak vše napravit. Postupně se mezi nimi vytvořil vztah, o který oba původně nestáli. No a já byl zvědavý, jakým způsobem dokážou své lapálie vyřešit a zároveň jsem tiše záviděl, jakou má princ krásnou partnerku. Samozřejmě to dobře dopadlo a já po 91 minutách musel konstatovat, že pohádka měla slabší chvíle a že jich nebylo zrovna málo. Jako milovník cestování časem jsem byl samozřejmě tímto faktem potěšen, ale připadlo mi, že jej filmaři mohli více využít. Pohybovali jsme se tak pouze ve dvou časových pásmech a zejména ta část, ve které se ocitli v době princova narození mne až tak moc nebavila. Bohužel tvořila podstatnou část filmu, což ovlivnilo moje hodnocení. Z dalších rolí považuji za důležité zmínit komořího Jindřicha (Jiří Maryško), kuchaře Vojtěcha (Milan Enčev), potulného Matěje (Ľuboš Kostelný), podkoního Huberta (Otto Rošetzký) a líbil se mi také poněkud  nervózní kněz (Petr Franěk), který musel hlavní hrdiny oddávat hned třikrát. A proč ? To již neprozradím a rovnou jdu hodnotit. Suma sumárum, pohádka Jak si nevzít princeznu ode mne získala tři nevzaté hvězdičky ***. ()

Rider@

Mě se to líbilo a s chutí se na ní podívám znovu. Triky nebyly rušivé, zajímavá kombinace klasiky a cestování časem. Hezky natočeno. Že tam nepobíhala princezna v načančaných šatech celou dobu? No a! Anna Fialová byla i tak elegantní. A to jsem prosím zarytý zastánce klasické kinematografie a nedám dopustit na klasické pohádky a filmy! ()

Cudlimil

Princezna je kus, na můj vkus. Cestování časem, no proč ne, je to pohádka. Sudičky správně vyladěné (tradičně přísná Daniela, popleta Iva a laskavá Naďa). Plán na osvobození zajatců z hradu à la Robin z Locksley. Plejáda méně známých popřípadě známých slovenských herců (kde byla Aňa s Táňou?). A můj milovaný Pernštejn. Líbilo se, ale stará bambitka je o kousek lepší. Dávám 4 hvězdy. ()

CharlieX

Celkem slušný nadprůměr, co se týká TV pohádek. Obsazení, až na zahraniční výjimky, vynikající, konečně věkem odpovídající herci (myslím, že ve filmu byl zmíněn věk 25), v 16 opravdu životní moudrost hledat nelze. Pro kritiky: neznám zahraniční pohádku, na kterou bych se chtěl podívat znovu (kromě Shreka a Harryho Pottera) a až budu chtít na Vánoce sledovat existencionální drama se sociálním podtextem, bude se mnou něco špatně, a vlastně nejen na Vánoce. ()

Montmorency

Prohodila bych role Děrgela a Adamczyka - ten se do role přitroublého  žrouta hodil líp:-), po dlouhé době pohledná princezna, sudičky a spol. v pohodě...solidní pohádka ()

mabej

Přečetli jsme mnoho rozporuplných recenzí, tak jsme se s manželem na pohádku společně podívali. A oba jsme se shodli, že se nám opravdu líbila. Chytrý a vtipný děj, nadpřirozené postavy (proč by proboha někdo měl zpochybňovat sudičky a hledat v tom logiku?) a příjemná atmosféra. Jen bych dala za pravdu těm, že v alternativní realitě neměli mít loupežníci vousy. Zmátlo to chvílemi i nás, kdy jsme odhadovali, kdo je kdo (pokud dotyční nepromluvili), menší děti neměly šanci postavy rozpoznat. Dalo se to obejít tak, že se mohli loupežníci holit, aby zachovali dekórum a chovali se jako na hradě (stejně jako snaha o stolování u krále a královny s jablkem). Taky jsem moc nepochopila, proč byli v závěrečné bitce vojáci na hradě červení, ale asi to značilo poštípání od vos. Prostě takové detaily to chtělo víc polopaticky vysvětlit. Naznačovat si může dovolit Zaklínač, ale ne pohádka pro celou rodinu. Celkově ale příjemně strávený čas ()

drsny_hery

Jak nevyužít potenciál principu cestování v čase. Chválím výběr ústřední dvojice a tématu, které se ale mohlo vytěžit líp. Několikrát jsem se i srdečně zasmál. Proč ale někdo v 21.století dop*dele může takhle odfláknout ten břichomluveckej dabing zahraničních herců. Bylo to hnusný už v devadesátkách a děláte to zas. ()

ájulinka

Mám ráda Marka Adamczika a i tady byl celkem fajn. Líbily se mi i sudičky, ty byly fakt zábavný, hlavně Daniela Kolářová, ta byla fakt ostrá :D No a tím bych asi tak skončila s pozitivy tohoto snímku. Jako dokoukat se to dalo, byla to taková oddechovka na vypnutí mozku, ale žádnej filmovej extra zážitek to tedy nebyl. Navíc mě dost rozčilovala Anna Fialová, celkem jsem chápala, proč si ji ten Adamczik nechce vzít :D Slabší průměr zkrátka. ()

5tipes

Problém není jen v Janákovi a Hudském. Je potřeba se zamýšlet nad tím, co chtějí a nechtějí producenti a kreativci v ČT. Náměty jsou kde čerpat, i v nových knihách pohádek občas člověk najde originální, nebo případně tradiční námět v novém prostředí, nebo s "novými" postavami. Ale tvůrci je jaksi přehlížejí - proč? Není přece možné, aby za poslední roky vznikla jen malá hrstka dobrých pohádek? Tenhleten štědrovečerní průšvih není jen o tom, že se na to nedá vůbec koukat, ale především o tom, jak "na objednávku" tyhle ostudy vznikají. Tímhle by se měla také televizní rada zabývat, vždyť tohle je přece neomluvitelné! ()

mischa odpad!

Divně překombinovaný film. A to má být pohádka! Divák nestačí ty různé kombinace souvisle sledovat a abych napsal svou úvahu, tak herecky taky nic moc.  Už jen ten začátek, když se objeví sudičky. Ty především se mají zjevit u kolébky, vyslovit věštby a zmizet, alespoň v pohádkách a tady se producírují na každého volají a ještě si pletou roky..., jako nějaké převlečená vesnické klepny, nic víc. No, tentokrát tohleto dílko musím zatratit a dát do koše k troškovinám. ()

Radko4

Napriek mojim očakávaniam musím skonštatovať, že tento rok sa Janákovi moc rozprávka nepodarila. Téma "čas" tu už bola v princeznej zakletej v čase. Napriek tomu ale musím povedať, že si režisér vybral pekné zámky a celkové prostredie na natáčanie. Mne osobne sa ale viac páčila napr. Princezná a pol kráľovstva či Dvanásť mesiačikov. ()

Daky

Je to super pohádka. Patrik Děrgel úplně super. Je to vtipné. Moc se mi to líbí a klidně příští rok na to kouknu znova. 5 hvězdiček. ()

Firuz

Jedna z mála pohádek, které jsou ze srdce upřímné a milé, a je radost se na ně dívat ! Není tam moderní akce, drama a efekty. Ale je tam pěkný přátelský neurážlivý humor, a právě proto na mě působí tak krásně. ()

SNCIS

Obsahuje spoilery: "Já si tě má milá nevezmu!Pohádku natočil režisér Karel Janák pro Českou televizi. Ta ji uvedla 24. prosince 2021. Důležitou roli v příběhu mají tři sudičky, které ztvárnily Iva JanžurováDaniela Kolářová a Naďa Konvalinková. Prince hraje Marek Adamczyk a princeznu Anna FialováDěj pohádky se drží poměrně jednoduchého modelu cestování čase a nebezpečí, které může změna minulosti přinést. Zpracování je velmi povedené, milé a zábavné. Janákovi pohádky mě osobně nenávidí a dá se říct, že je miluji. O vánoční hvězdě, Princezna a půl království či Nejlepší přítel viděno několikrát a i tuto si rád zopakuji. - 80%. ()

diamond

Jedna z mála pohádek kterou jsem dokoukal až do konce a bavil jsem se. Žádné infantilní šišlající postavy a ústřední dvojice sympatická. Škoda že Anička neměla příliš možnost projevit svůj talent. Viděl jsem jí ve dvou představeních v národním divadle a byla radost poslouchat její zpěv a sledovat její tanec a herecký projev. Navíc nemohu souhlasit s názorem flanker.27, za mně je to moc pěkná holka. ()

Asanoth

Do Janáka si vždycky rád kopnu, ale tohle mi vážně nepřišlo tak zlé. Bylo to přelomové? Ne. Bylo to skvělé a překvapující? Ne. Bylo to nepředvídatelné jako od Nolana? No taky ne. Respektovalo to časoprostorové kontinuum? Ani omylem! Ale odsýpalo to, s příjemným humorem, sympatickým obsazením, nefádní princeznou a mohlo to dopadnout i mnohem hůř. Škoda velmi špatného dabingu zahraničních herců. ()

petopetovic

Novoroční pohádka na ČT už je takový kult, každý rok spousta domácností čeká co si pro nás letos tuzemští filmaři připravili. Bohužel je většina domácností již nemálo "sezon" zklamaná, ku příkladu tato letošní, co to do háje je? Když přehlédnu pár nelogičností, což prostě cestování časem sebou přináší v nemalém množství, tak děj je naprosto nezajímavý a jak to dopadne je všem jasné po prvních 15 minutách. Jestli příští rok plánujete něco podobného vyprdněte se na to rovnou děkuji. ()

Milsa

Celkom pekné spojenie rozprávky a cestovania v čase. Rozprávka bola fajn, len škoda rýchleho konca. Mohli si s tým spraviť viac roboty. ()