Jan Werich

• Česko Jan Werich: Když už člověk jednou je… (viac)

Po štyroch desaťročiach od smrti jednej z najväčších legiend českého divadla Jana Wericha vznikol jeho prvý veľký filmový dokumentárny portrét. Dokument prináša strhujúci životný príbeh tejto hereckej legendy. Slobodná myseľ v neslobodnej spoločnosti prinášalo Werichovi mnoho úskalia a táto myšlienka prechádza celým filmom. Rovnako ako snaha tvorcov priblížiť fenomén inteligentného humoru, ktorý je Werichovmu vyjadrovaniu pripisovaný. (Continental film)

McMurphy

Skvěle zpracovaný dokument, který přehledně a věcně mapuje osobní i profesní příběh velké osobnosti, kterou Jan Werich byl. “Největší Čechožrout je Čech” - to je bohužel velmi trefné. ()

rogger

Aký bol Jan Werich v očiach mnohých? Vtipný, ľudský, osobnosť s charakterom a šarmom. Aký bol však podľa tohto dokumentu? Rovnaký ako som napísal, ale treba k tomu žiaľ pridať aj, že bol človek ktorý mal občas smolu na životné rozhodnutia, nie tak úplne šťastie v láske a veľkú časť života podlomene zdravie. To však patrí k životu. Aj keď v prípade tohto velikána českého humoru mi príde ľúto, že dokument sa v záverečnej polhodinke zaobera práve týmto ťažkým obdobím Werichovho života a po záverečných titulkach mi tak zostáva horko-trpká pachuť v ústach. Hold nenaplnene očakávania. Škoda. ()

blondboss

Jan Werich je jednoznačne najvýznamnejšou českou umeleckou osobnosťou predošlého storočia a Česi sú právom na neho hrdí. Keď si niekto zaslúžil mať podobne kvalitný životopisný dokument, tak to je práve on. Snímok rozoberá predovšetkým jeho umeleckú tvorbu, jeho intenzívnu spoluprácu s Voskovcom, ako aj jeho vzťah k okupačnej politike a jeho hodnotový kompas. Werichove výroky sú doteraz hlbokou inšpiráciou pre mnohých ľudí vrátane mňa. Trošku ma mrzelo, že dokument až tak nezobrazoval dianie v súkromí, ale zrejme to bolo zámerom. Každopádne jeden z najlepších životopisných dokumentov poslednej doby. 80 % ()

Mainer

Tohle mě vopravdu chytlo za srdce a nepustilo až do konce. Krasnej dokument vo krásným člověku, kterej to v závěru života opravdu neměl jednoduchý. Díky za něj ()

rigby

Přiznávám, že takhle podrobně jsem se o život Jana Wericha nikdy nezajímal, jsem spíše z té většiny, kteří ho jen znají. Ale dokument mě opravdu zaujal. Bylo to zpracované na velmi vysoké úrovni a zároveň to vůbec nenudilo, spíše naopak zatáhlo do života. Takhle by měl životopis vypadat. Proto se nezdráhám udělit plný počet hvězdiček. ()

charles3

Vůbec neváhám s plným počtem. Tak přehledně a objevně zpracovaný životopisný dokument, z něhož by nevyčnívala osobnost jeho tvůrce, jsem už dlouho neviděl. Nejvíce mě překvapily obrazově kvalitní (byť kratičké) ukázky z filmů Pád Berlína a 25.hodina nebo fotky z příprav Císařova pekaře (původně v Krejčíkově režii) nebo bondovky Žiješ jenom dvakrát. Potěšilo také označování zpovídaných osob i filmových ukázek, i když ve druhé polovině nebylo tolik důsledné - což maličko zamrzelo hlavně u méně známých filmů i osobností. Vcelku přesvědčivé bylo nesvobodné, protikomunistické (a já tam cítil i jisté protibabišovské) vyznění. ()

Sfaxia

A pak že je každej nahraditelnej. NENÍ. Za něj se nikdy náhrada nenašla, jen zámky zbytečných, hloupých pitvořilů, kteří si říkají herci. Moc pěkný dokument. ()

FatimaO

Tak já můžu říct, že jsem hodně spokojená, ač jsem dost věděla o jeho životě, tak jsem se i spoustu nového dověděla. Doporučuji. ()

plutofv

Nápadité zarámování do událostí konce 60. a začátku 70. let. Životní příběh, který by vydal na dva další hrané filmy a ukázky typického Werichova humoru - to je základ, na kterém tvůrci stavěli a důležité je říct, že proměňují nálady, tempo vyprávění a ani na chvíli nenudí. A co je u dokumentů opravdu výjimečné - jsou emoce, které přináší na konci. Paráda! ()

Steparu

Tak tohle mne hodně překvapilo a potěšilo. Jakožto veliký fanda pana Wericha jsem velmi potěšen tímto zpracováním. Je vidět ohromná úcta tvůrců. ()

5tipes

Špičkově udělaný dokument, sice populárně zpracovaný, ale se vší řemeslnou ctí, uměleckým cítěním a perfektně vycizelovaným střihem a archivem. Paradoxně bez nominací, o čemž svědčí stav a platforma českých lvů, cen kritiků atd. ()

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD