Pantheon

USA, (2022–2023), 11 h 5 min (Minutáž: 40–45 min)

Tvorcovia:

Craig Silverstein

Mladá žena začne dostávat zprávy z neznámého čísla, které tvrdí, že je její zesnulý otec. Když se snaží odhalit pravdu, narazí na větší spiknutí zahrnující singularitu. (Shr1nK)

Recenzie používateľa JamesSi k tomuto seriálu (5)

Pantheon (2022)

Pantheon je další skvělý animovaný seriál, který si pro nás opět připravila streamovací služba AMC+, která stojí také za Ultra City Smiths z minulého roku. Je to vědecká fikce v pravém slova smyslu. Připomnělo mi to například povídky Isaaca Asimova. Řeší se důsledky nových technologií na lidstvo a lidství. Uploadovaná inteligence. Co se stane, když nedokonalý lidský mozek dostane přístup ke všemu, co lze nalézt na internetu? Stane se z něj Bůh, nebo chybující stroj? Jedna ze zápletek - výchova postavy Caspiana mě fakt děsila. Co se stane, když vám lžou všichni lidi kolem, a snaží se přesně kopírovat životní podmínky někoho jiného? Debata výchovy versus genů. S každou epizodou je seriál komplexnější a komplexnější. Ruští hackeři, nukleární válka. Koneckonců nejsme daleko. Postavy jsou také fajné, dost mě bavila třeba starší spolužačka hlavní hrdinky. Animaci provedlo profesionální studio Titmouse, které pracuje na většině amerických animovaných seriálů pro dospělé. Když dostane skvělý projekt odvede dobrou práci, koneckonců stojí za seriály jako Superjail nebo Ballmastrz. Jsem tedy rád, že dostává i tak super projekty jako tento, přestože posledních pár let pracovalo jen na Toon Boomové plošce v Netflixovských pořadech jako Paradise PD nebo Big Mouth. Tohle je skutečný animovaný seriál pro dospělé. Inteligentní a nesnažící se jen o šok. Doufám, že se dočkáme další série, ale upřímně se bojím, že to zaříznou, kvůli malé sledovanosti. ()

Pantheon (2022) (S01E01)

AMC+ je nejlépe střežené tajemství v animaci. Alespoň zatím. Ano, vytvořili špatné pořady jako Slipping Jimmy, ale zároveň udělali fakt kvalitní a originální loutkový seriál Ultra City Smiths. Pantheon je novou jejich investicí do animovaných seriálů pro dospělé a zatím první díl působí jako slušný rozjezd. Maddie je školačka, které začne psát její několik let mrtvý otec jen za pomocí emoji. Rozjíždí se docela realistické drama a thriller, kde sledujeme různé postavy a jejich propojení s tajemnou společností Logorithm. Emo teenager Caspian, kterého zajímají konspirace, nebo indický vizionář Chanda. A objeví se i cameo paranormálního boardu \x\ (neblaze) proslulého imageboardu 4chan. Animační studio Titmouse je zpátky ve svém elementu. Zase se pokouší o kvalitní propracovanou animaci, namísto toho aby pracovala na sračkách jako Paradise PD nebo Big Mouth. Tak uvidíme, kam to bude směřovat, čeká nás 8 hodinových epizod a snad to neskončí nějakým banálním zvratem nebo cliffhangerem. ()

The Gods Will Not Be Chained (2022) (S01E04)

Naprosto geniální epizoda. Začne to naprosto šílenou pomstou proti šéfovi Logorythmů a dozvíme se víc o fucked-up nafingovaném životě Caspiana. A scéna procitnutí uploadované inteligence, mňam. ()

Zero Daze (2022) (S01E05)

Pátá epizoda mě tak nedostala jako předchozí díl, nicméně je to stále dobré. Zápletka s Caspienem u mě vítězí a konec s Renee byl fakt šokující. Heist s vibrujícím telefonem pro mě zase byla trochu moc přehnaná. ()

Season 2 (2023) (S02)

Pantheon je o tom o čem by měla sci-fi být. O tom jak technologie dopadají na lidstvo a lidskost. Všechny ty absurdity a emotivní situace, které to přináší. Ale musím uznat, že jsem trochu rozpolcený ohledně posledních dvou epizod. Tahle série vyšle několik dost odvážných tahů na bránu a nejsem si jistý zda-li všechny vyšli. Časový skok a naprostá změna stylu v posledních dvou epizodách by vydala na celou další řadu. A celkem škoda, že třetí sérku nedostaneme. Nejen kvůli tomu, že seriál moc lidí nevidělo, ale taky kvůli tomu, že netuším jak po tomhle konci pokračovat. Tak abstraktní a zvláštní konec jsem neviděl od Darku nebo 2001. Dobrá věc je ta, že je seriál uzavřený a jen si říkám, že poslední dvě epizody byly dost rychlé a plné expozice. I tak Patheon řadím mezi jeden z nejzajímavějších sci-fi počinů posledních let. Málokdy dostaneme docela chytrou science fiction, která se nebrání docela ožehavým tématům (např.: konflikt Írán/Mossad v téhle sérii, dezinformace, ruští hackeři, fyzická smrt/digitální "nebe"). ()