Enola Holmesová (Millie Bobby Brown) vyšetřuje svůj první opravdový případ. Rozlousknout záhadu zmizelé dívky jí ale budou muset pomoct kamarádi a taky brácha Sherlock (Henry Cavill). (Netflix)

Fearghast

První díl, neohrabaný, dal naději v lepší pokračování v případě, že se scénáristického pera chytne někdo alespoň trochu schopnější. Bohužel se nestalo a neohrabanost k sobě přidala znovu zvýšenou dávku feminismu a reprezentace, která většinu "reprezentovaných" spíše urazí svou tupostí než zahřeje u srdce. Na seznam nevyužitých herců můžeme přidat Davida Thewlis, který dostal roli animované karikatury záporáka, a už mu chybí jen knír, který by s dábelským smíchem protáčel mezi prsty. ()

Gamora

Fajn podívaná. Za mě zajímavější a zábavnější než jednička, která taky nebyla to nejhorší co nám Netflix v posledních letech dopřál. Millie Bobby Brown jako Enola byla skvělá a i Henryho Cavilla bych ráda viděla více jako Sherlocka než Zaklínače. Samozřejmě tu bude kupa lidí co si budou stěžovat na feminismus, ale ty bych s prominutím poslala někam. Tohle je spíše mířené na dívčí publikum, a to že se dozví kdo byla Sarah Chapman je jenom dobře. ()

tein

Příjemný film zbytečně přeplněný trendy woke hovadinama díky čemuž se tam ztrácí i ona emancipace a femenismus, na čemž je to prakticky vše postavené. Je to teda ve finále barevnější než duha a působí to dost rušivě, nesmyslně a občas až neuctivě k předloze od Sira Arthura Conana Doylea, kterej by se asi vážně hodně divil. Opravdu musí nesmyslně i do rádoby dobových filmů tvůrci rvát do všemožných rolí nehodící se herce různých barev jen proto, aby se jim něco pořád vynahrazovalo? Na další díl se sice rád podívám ale s obavami, že z Sherlocka už udělají homosexuála a paní Hudsonová bude nějakej trans či non binary exot, aby to bylo ještě víc trendy než tento díl. ()

momomoo22

Také oddychové. Zápletka slabšia. Potešilo ma, že mal viac priestoru Sherlock 😃. Cavill bol super a chcela by som mať s ním celý film. Millie v pohode. Samozrejme zas veľa afro v tej dobe a museli z Watsna spraviť afro. A čo som si všimla, tak akčné scény boli slabé. Zle nasnímané, zostrihané... Normálne bolo vidieť ako koleso odletelo skorej ako sa ho dotkol predmet, alebo jedna postava udrela akože do tváre druhého a pritom sa ho nedotkla a hlava sa posunula. Občas to zabehlo až do komédie a potom sa ti tvárilo príliš vážne.  Hodnotenie priemer. ()

HeRoS.Au

Vtip to ma, i pomerne slusny tempo a akci a mam rad HB Carter. MBB to mozna pomuze se "odskatulkovat" a celkem ji to i slo. A s Cavillem ji to ladi. Ale ten konec... Formulka "Udelej z bilyho chlapa cernou zenskou" uz se asi stala definitivne jednou ze stezejnich kapitol v ucebnici Zaklady pro filmare napric filmovych studii. Fakt by mi to nevadilo, kdyby ta snaha vzdycky nezpusobyla tak hrozne krecovite. ()

Marena666

Byly tam vtipné momenty a byly tam i velice špatné, těch ale bylo méně.Navic to tam Jedenáctce opravdu slušelo.Pokud nechcete po práci moc přemýšlet a nechat se jen bavit a třeba u toho i něco připravit na stůl, je to přesně ono. ()

Jirkacek

Enola znamená pozpátku Alone, tedy ztracená. Těmto slovy nás na začátku první dílu v roce 2020 přivítala Enola Holmesová, který jsem zahlédl v nabídce společnosti NETFLIX a okamžitě se rozběhl na obrazovce naší korejské televize. Pro takové bleskové rozhodnutí jsem měl dva důvody. Za prvé mám velmi rád období od druhé poloviny 19. století do asi roku 1935 a za druhé miluji příběhy, v nichž se objevuje jméno Holmes, jež se mi vždycky líbily – například snímek Pyramida hrůzy, na němž jsem byl dokonce v kině a kde vystupoval slavný detektiv ve studentském věku. Stejně netradiční byl i tento film s jeho sestrou Enolou, kterou si zahrála mladinká herečka Millie Bobby Brown, která se mi líbila v seriálu Strangers things. První díl jsem ocenil plným počtem cípatých a když se v roce 2022 na NETFLIXU objevilo pokračování, tak jsem se s očekáváním, co Enola Holmesová v druhém díle, usadil doma na sedačce a začal hltat první minuty filmu. Na začátku jsme sledovali počínaní Enoly, dívky extrémně inteligentní, všímavé a bystré, popírající společenské normy pro ženy té doby, neboť její matka Eudoria (Helena Bonham Carter) ji naučila vše od šachů po jujitsu a povzbuzovala ji k samostatnému myšlení, jak se marně snažila založit vlastní detektivní kancelář. Každý její zákazník raději odešel za jejím bratrem, slavným Sherlockem (Henry Cavill) a když už to chtěla vzdát, objevila se v její kanceláři mladinká asijská dívka Bessie Chapmanová (Serrana Su-Ling blues), která hledala svou zmizelou sestru Sarah (Hannah Dodd). Enola případ přijala a společně s bestie se vydala do továrny na zápalky, kde obě sestry pracovaly. Továrna patřila muži jménem Henry Lyon (David Westhead), jehož syn jako William Lyon (Gabriel Tierney) tajně udržoval milenecký vztah se Sarah. V továrně se Enola seznámila s Mae (Abbie Hern), kterou tajně sledovala do divadla Paragon, kde Mae a Sarah pracovaly jako tanečnice. Enola zde našla dopis, který Sarah napsal tajný milenec. Na cestě domů Enola narazila na opilého Sherlocka a přivedla ho domů na Baker Street 221B. Ten se snažil vyřešit svůj poslední případ s vydíráním vládních úředníků, ale nemohl vypátrat majitele účtů, kam byly peníze posílány. Z dopisu s básničkou Enola zjistila, že obsahuje kód s adresou v londýnské čtvrti Whitechapel, kam se vzápětí vydala a v jednom bytě našla umírající Mae, kterou někdo probodl. Enola objevila v Maeiných šatech notový záznam, ale v tom byla vyrušena superintendentem Grailem (David Thewlis), který ji obvinil z vraždy. Enola ovšem s pomocí svého bojového umění utekla do Sherlockova bytu, kde přemýšlela nad případem a vydedukovala, že Sářin milenec bude na plese pořádaném rodinou Lyonů. Tam se seznámila se Cicely (Hannah Dodd) a Mirou Troy (Sharon Duncan-Brewster), sekretářkou ministra financí lorda Charlese McIntyra (Tim McMullan). Enola se zde opět setkala s mladým lordem Tewkesburym (Louis Partridge), který ji učí tančit, aby mohla najít příležitost sblížit se s Williamem Lyonem, jemuž pomohla v prvním díle a do něhož se nechtěně zamilovala a také s majitelem továrny na zápalky a milencem Sarah. Mezitím Sherlock také přemýšlel a zjistil, kdo stojí za jeho případem krádeže peněz ze státní pokladny. Byl to geniální zločinec Moriarty. Když se na plese setkala s milencem Sarah a chtěla z něj tahat informace, byla zase zatčena Grailem, ale Sherlock pověřil jejich matku Eudorii a její kolegyni Edith, aby Enolu dostala z vězení, což se podařilo za dramatických okolností. Následně jí konečně všechno došlo. Jakoby dokázala poskládat Rubikovu kostku nebo puzzle s 5000 dílky. A o jakou zápletku tedy vlastně šlo ? To se už ode mne nedozvíte, abych vás neochudil o ten zážitek. Já jsem totiž se závěrečnými titulky jsem musel podruhé zvolat BRAVO ! Film natočený podle knihy ze stejnojmenné série beletrie pro mladé dospělé od Nancy Springer o dospívající sestře již známého Sherlocka Holmese, se mi zkrátka velmi líbil. Naprosto souhlasím s uživatelem D.Moore, který napsal, že komu se líbil první díl, tomu se musel líbit i druhý a naopak. Ovšem tito diváci by se už na dvojku dívat neměli, aby nekazili Enola 2 neměla zbytečně nízké průměrné hodnocení. Rovněž s ním souhlasím, že Enola přinesla do filmového světa příjemnou dobrodružnou podívanou pro chytré diváky a zajímavou zápletku, postavenou na skutečné události, kterou dopředu posunovala hyperaktivita Millie Bobby Brown, sympatická zádumčivost Henryho Cavilla, svižná režie Harryho Bradbeera a ještě svižnější hudba Daniela Pembertona. Kdyby byl film o trochu kratší, byl by nejspíš ještě lepší, ale jinak toho není moc, nač bych si mohl stěžovat. A i když jednička byla tradičně lepší než dvojka, byl jsem velmi spokojený a tomu odpovídá i moje hodnocení. Suma sumárum, mysteriózní film Enola Holmesová 2 ode mne získal čtyři anglické hvězdičky ****. () (menej) (viac)

ArmJohn

Opět skvělé jako jednička, až na to, že Watson je nějaký arab a Moriarty ženská a ještě černoška, tak zato ta hvězda dolů ale OK beru to, není to klasický Sherlock Holmes. Není to od Doyla ale od jiné spisovatelky a je to hlavně o Enole, takže OK. ()

Kyushonaku

Spoiler: Příběh o povstání žen v továrně a na závěr Moriarty je černoška, PROČ? Nebráním se modernějším pojetím klasických předloh, ale tady je z toho jen cítit Netflixové plnění rasových kvót a stejný paskvil když scénáriskta Zaklínače, na dotaz proč se nedrží předlohy, řekla že chtěla více silných ženských postav. ()

jirikzaboj

Enola 2 vylepšuje o dost to, co první díl neměl a to především lepší a přímočařejší příběh, který se nezabývá přebytečnými linkami, které prvnímu dílu jen uškodily. Má to lepší edit, nápady a drive, film nepolevuje až do finálové sekvence, která se dost rozpadla a v tu chvíli mě celý film přestal zajímat. Dvojice Holmes & Holmes je mi ale sympatická a jsem rád za rozhodnutí dát Cavillovi po boku Millie větší prostor. Postavu Enoly mám neodmyslitelně spojenou právě s ní a vůbec bych se nezlobil, kdyby její dobrodružství pokračovalo nadále s nějakým novým zajímavějším a méně předvídatelným případem. Stále to totiž působí moc popcornově a je to docela škoda. ()

JanniV

Černoši a černošky v postavení smetánky viktoriánské Anglie??? To už si ze mne někdo dělá fakt prdel. Historii falšovali komouši a fašouni. Proč to dělá demokratická kinematografie? A Dr. Moriarty je černoška? A ještě k tomu asistentka ministra? To si někdo vytřel prdel i s námětem. Úctu k originálu, prosím! Škoda. Jinak bych dal * víc. Dvě jen za Henriho. ()

Studio Legendary míří od Warnerů k Sony

Studio Legendary míří od Warnerů k Sony

29.11.2022

Produkční a mediální společnost Legendary Entertainment, stojící například za sérií filmů Godzilla & Kong a zejména za chválenou spektakulární sci-fi Duna, dosud své filmy v posledních letech… (viac)