Šampióni zo sirotinca

• Česko 12 nezdolných sirotků (viac)

Strhujúci príbeh tímu amerického futbalu Mighty Mites zo sirotinca vo Fort Worth, ktorý sa počas veľkej hospodárskej krízy prebojoval od skromných začiatkov, keď si hráči nemohli dovoliť ani topánky, až na texaský šampionát. Neduživí chlapci sa počas víťaznej sezóny stali inšpiráciou pre svoje mesto i celý národ, zaujali dokonca aj prezidenta Franklina D. Roosevelta. O ich úspech sa zaslúžil legendárny stredoškolský tréner Rusty Russell (Luke Wilson), ktorý prekvapil svojich kolegov tým, že sa vzdal lukratívneho zamestnania, aby mohol učiť a trénovať siroty z Mighty Mites. Rusty si uvedomoval, že jeho hráči nemajú šancu poraziť ostatné tímy silou. Vyvinul preto inovatívne stratégie a položil tak základy moderného amerického futbalu. Film je založený na skutočných udalostiach. (TV Markíza)

george82

Fajn příběh. Amerika jich má stovky. Mě na tomhle ale imponovalo, že všichni ti kluci ač na začátku neměli nic, tak by se pro ostatní rozdali a nebo je to tak vyztužilo, že se stali úspěšnými. ()

Heywood

Pohádkový příběh, kde ti hodní mají mnoho zlých, kradoucích a nenávistných nepřátel. Sirotci z domova bez rodičů se v době Velké krize stávají malými texaskými hrdiny. Hrají americký fotbal a vyhrávají. Filmově kouzelně natočené s atmosférou doby i se sadisty, kteří svou dobu využívali. V příběhu se promítá osobní zkušenost kouče, který prošel I. Světovou válkou, a který svou práci nevidí jako příležitost k „báječnému zisku“, ale k nápravě života dětí, kterým osud ublížil a ony byly bez viny. Je jasné, že filmaři čekali, že příběh chytí za srdce a záměr jim vyšel. Pominu-li některé nezapomenutelné herce, kteří si ve věku 80 a 90 zahráli svůj půvabný part, pak výběr „teens“ byl mimořádně šťastný. K tomu ten prach Texasu, který skoro cítíte z filmu… Film je samozřejmě „americký“, neboť zlo je potrestáno a dobro vítězí, ale tím se dostáváme z „pravdivého příběhu“ do filmové pohádky, kterou všichni tak milují. Sen o chudém americkém chlapci, který to někam dotáhl je věčný. Film nespěchá a vyváženost si užívá i s filmovým doprovodem a s tou vylitou whisky jako symbol pokání a nápravy optimistického, ale alkoholem posedlého doktora-trenéra. I ta nejlepší práce občas nevede k cíli a tak se i divák musí smířit s tím, že výhra občas uteče. Ale nabídka filmu na to, že národ netvoří jen peníze a výhra, ta je hodně lákavá v dnešních USA. Není divu, že film sbírá body, protože dobré filmové řemeslo je sbírá vždy. 80% ()

uhlerado

Filmy z tohto historického obdobia 30. rokov USA mi šmakuju. Vtedy bol život ešte tvrdý, ale stál za to. Ľudia boli síce rovnakí ako dnes, ale akoby vedeli, že sú veci, ktoré majú hodnotu. Deti z decáku si to uveodmovali a keď ich pod svoje krídla vezme inteligentný ostrieľaný charizmatický líder a má podporu starého ľudského doktoríka (Martin Sheen), ide to ako po masle. Film mal svoje čaro a napätie. Síce podobných športovo emočno historických drám máme v zásobe viacero, rád sa k nim vraciam a tento milý film ostane v nezabudnuteľnom zúkutí filmových buniek mozgu. ()

rigby

Průměrný sportovní film, jakých byla natočena celá řada, Nic v něm není špatně, ale také nic nepřekvapí. Outsideři se nakonec stanou vítězi a tak to má být. Pohodové pokoukání, které neurazí, ale ani nic nezanechá. ()

brasek

Americký futbal a príbeh podľa skutočnosti. Absolútne lákadlo, ktoré ma nesklamalo a pridalo pravé emócie navrch. Pokiaľ divák má chuť byť jedným zo sirôt, zažívať ich radosti a útrapy tak tento príbeh je to prvé orechové čo trhá srdce. ()

p.a.douch

Už dlouho jsem neviděl Martina Sheena a zjevně nic ze svého umu neztratil. Vzhledem k tomu, že jde o film podle skutečné události, nemohli scénáristi moc kouzlit s patosem (i když jím nešetřili). Mám rád americký fotbal, a proto jsem uvítal možnost shlédnout tento film. Nezklamal mě. Wilson podává dobrý výkon, ale výkon Knighta v roli slizouna ho celkem převálcoval. Film mě bavil a s vděkem jsem kvitoval i stručné další osudy hlavních hrdinů na konci filmu. Začátky amerického fotbalu bylo slušné maso. ()

PTuranyi

Výborne natočený príbeh sirôt z obdobia veľkej ekonomickej krízy. Silný námet má veľmi dobrú produkciu, ktorá presne dávkuje emócie a tých veru nie je málo. Nie sú to síce Spáči, no mladíci si v sirotinci užijú svoje. Na ceste hrdinu z nuly je totiž ľahko skĺznuť k pátosu a žmýkaniu emócií. Režisér sa našťastie v tomto nevyžíva a akonáhle scéna dosiahne vrchol, posunie sa ďalej. Herci hrajú svoje postavy presvedčivo, a to nie len ostrieľaní matadori ako Luke Wilson, Martin Sheen či Robert Duvall, ale aj mladí predstavitelia dorastencov. Vďaka filmu som sa však dozvedel čo to aj z histórie amerického futbalu a tak trochu pochopil aj zmysel tejto hry. ()

AmunRa

Kvalitní sportovní film podle skutečných událostí trpí šablonovitostí a příliš usilovně tlačí na city. Herecké obsazení hlavních rolí je bez problémů, ale u hráčů trpí snahou vybrat co herce co nejpodobnější originálům, což je z jedné strany chvályhodné, ale z druhé strany pak chybí výrazné herecké talenty. Není to špatný film, ale postrádá atmosféru a nedokáže nadchnout. ()

moshe

Překvapivě příjemný, oddychový film, baví mě někomu fandit, aby vyhrál a přát si, aby nějakého hajzla zavřeli a tady vyšlo oboje ... 7/10 ()