Attenborough - Život v divočině

(TV film)
  • Česko Velká životní cesta Davida Attenborougha (viac)
Veľká Británia, 2020, 52 min

Tento výjimečný pořad maluje pozoruhodný portrét muže opředeného legendami. Můžeme sledovat jeho nevšední životní pouť, od dětství, kdy jako malý chlapec "lovil" zkameněliny přes počáteční období jeho televizní kariéry až po životní fázi, v níž vytvořil bezpočet dokumentárních filmů plných inovační invence a předbíhajících svoji dobu. Byl průkopníkem v používání technologií 3D a 4K, které změnily naše představy o natáčení přírodovědeckých snímků. Osobně laděné zvláštní vydání mapuje Attenboroughovy roky vyplněné cestováním od Galapág přes kanadské hory až po Borneo a jeho džungle. Tento film představuje Davida Attenborougha tak, jak jste ho ještě neznali. (TV Spektrum)

sportovec

David Attenborough je básníkem vědy i vědeckého filmu. To, že jaksi bokem má plnohodnotnou vědeckou kvalifikaci pro to, co natáčí, jen dokresluje tvořivost jak Britovu, tak tvůrců filmu. Holdy, kterých se mu dostává, jsou zasloužené - hlas hlásajícího rozumu je současně tepem vědoucího, chvějivého, ale také velkého lidského srdce. Tento Brit je poprávu světovou postavou, skutečným zosobněním ekologického pohledu na svět. Film o něm je navíc sám o sobě pozoruhodným dílem. ()

Marze

Dokument o filmech filmaře, jenž rád využíval moderní technologie a zažil černobílou kameru, barevnou, s vysokým rozlišením a 3D, která je stejně těžká, jako ty v počátcích filmu. Od roku 2012, kdy Attenboroughovi téměř v náručí zemřel Osamělý George, stoletá želva sloní poslední svého druhu na Galapágách , vyhynulo velké množství dalších druhů. U kafe s limitovanou edicí sušenek s kapitalistou číslo jedna prezidentem Obamou si o tom výborně popovídali aniž by to nazval ekocidou. Nyní je to závod, co zkolabuje dřív, jestli kapitalismus,, nebo ekosystémy. Dokument na České televizi. ()

filmmovier

Další dokument, který se věnuje přímo siru Davidovi. A opět zajímavý stejně, možná dokonce více, jako jeho práce. Tenhle člověk je prostě neuvěřitelná osobnost a tohle je další z filmů, kde nejen nahlédneme přímo do jeho života a kariéry, ale také do zákulisí různých dokumentů. Paráda. 100%. ()

ostravak30

David Attenborough je samozřejmě v mediálním světě pojem. Už v pubertě jsem sledoval velké množství jeho dokumentů. On opravdu vždy dokázal mluvit tak, aby tomu každý rozuměl a zároveň lidsky, nepovýšeně a přátelsky. Hodně dělá jeho osobní charisma. Samotný fakt, že i ve svém současném věku stále natáčí je pozoruhodný a potvrzuje obrovské zapálení pro věc. Faktem je, že své nadšení pro nové technologie přenáší i na ostatní a bez něj by se svět dokumentaristiky sice posoval, ale rozhodně pomaleji. Škoda, že se víc nedozvíme o jeho soukromém životě, o jeho koníčcích apod. ()