Výpravný italský seriál je pečlivou studií Leonardova života a doby, založenou na svědectvích současníků a dobových dokumentech. Nejedná se o barvotiskovou romantizovanou verzi „životopisu umělcova", nýbrž o propracovanou a inspirující studii da Vinciho osobnosti a jeho uměleckého významu. Režisér Renato Castellani proslul pečlivými rešeršemi ke svým historickým seriálům, ke kterým zpravidla psal i scénáře (připomeňme seriál Verdi). V případě Leonarda vtělil do vyprávění i postavu průvodce, badatele ze současnosti, který ve zcizovacích vstupech vpadá do hraných scén a líčí souvislosti či uvádí děj na pravou míru. Tvůrci se snažili o výpravnou podívanou, natáčelo se v exteriérech po celé Itálii a Francii; seriál ihned po italském uvedení převzala americká CBS, byl nominován na několik cen Emmy a oceněn Zlatým glóbem. Život Leonarda da Vinci uvádíme s původním dabingem Československé televize, ve kterém průvodce namluvil Eduard Cupák, samotného Leonarda pak Karel Hlušička.

Leonardo byl nemanželským synem venkovanky a notáře jménem Piero da Vinci. V raném dětství byl nemilovaným otloukánkem, což nejspíše vysvětluje jeho pozdější uzavřenou a netýkavou povahu. Malovat se učil u Verrocchia ve Florencii za vlády Lorenza I. Medicejského, který z města učinil kulturní centrum Evropy. Leonardova hvězda stoupala a brzy se již pohyboval v nejvyšších evropských kruzích. Jeho přáteli byly vedoucí osobnosti doby: Lodovico Sforza, Isabella d'Este, Niccolo Machiavelli, Piero Soderini, papež Lev X., Rafael, Perugino, Michelangelo... Byl všeobecně vážen, všude jej chtěli hostit, obdivovali jeho práci: Leonardo se však od všech izoloval, uzavřen do svého nitra jako vězeň vlastního génia. Žádné dochované svědectví nenaznačuje, že by kdy měl blízkého přítele či lásku. Z jeho širokého a rozmanitého díla zbývá dnes jen zlomek: poznámky a šifrované deníky, pár kreseb, maleb a žádný z jeho úžasných strojů. Leonardo da Vinci zemřel v roce 1519 ve Francii v náručí Františka II. – panovníka, který pravděpodobně nejvíce docenil jeho význam a talent. (Česká televize)

Arsenal83

Krásna pocta jednému zo skutočných géniov a celebrít. Trochu mi len vadil ten rozprávač a herec v jednom, trochu to akoby skákalo od dokumentárneho filmu k normálnemu hranému. Ale na druhej strane sa vďaka tomu dozvedáme o Leonardovi komplet všetko s podrobným vysvetlením, odkiaľ tieto informácie máme. Všetko je natočené v konkrétnych priestoroch, kde sa udalosti naozaj stali. ()

pakobylka

Kým opravdu byl ... kým by víc ... Leonardo Da Vinci ? Všestranným géniem, který předběhl svou dobu, nebo nadaným umělcem, jemuž byla dána do vínku nekonečná zvídavost a fantazie ? Pragmatickým puntičkářem, který pečlivě plánoval a zaznamenával každý krok na své životní pouti, či bláhovým snílkem, který ze všeho nejvíc toužil roztáhnout křídla a vzlétnout ke Slunci ? Plachým a citlivým introvertem, odsouzeným k věčné samotě, nebo zábavným a vtipným společníkem, který se dokázal nenuceně pohybovat v těch nejvyšších společenských a politických kruzích ? Myslím, že byl vším, čím být MOHL ... v zajetí dějinné epochy, v níž žil - a tvořil, a patrně jen jeho touha po dokonalosti, hraničící až s posedlostí - spolu s širokým záběrem jeho aktivit zapříčinily, že mnoho z jeho děl zůstalo nedokončených. Seriál mapuje jeho osud citlivě, s náklonností, obdivem a respektem, přičemž se snaží držet doložených historických faktů. Jsou v něm přítomné prvky - nebo spíš jeden prvek hraného dokumentu: Je zosobněný postavou vypravěče, který se stává vnějším pozorovatelem, průvodcem a komentátorem veškerého dění. Nelze říct, že by byl zcela nezávislý, protože ve vztahu k Leonardu Da Vinci NEMŮŽETE být zcela nezávislí. Potřeboval by minimálně ještě jeden lidský život ... Mistr Leonardo ... aby zkompletoval a zúročil všechny své poznatky. Na druhou stranu - i to, co zůstalo, dává dohromady celistvý a velice pozoruhodný obraz ... a zároveň ponechává dostatečný prostor pro malá i větší tajemství, která jeho život i dílo činí pokud možno ještě přitažlivějším. ()

Hedka

Rada siaham po jednej z mojich najobľúbenejších publikácií, Leonardo da Vinci, od Bruna Nardiniho. Je veľmi vydarená a okrem iného sú v nej aj zábery z tohoto výnikajúceho filmu. Keď som sa k nemu konečne dostala, bola som očarená. Podrobne mapuje nevšedný talent a zaujímavý život umelca na základe historických skutočností. Takmer dokument. Vychutnávam si životopisné filmy o umelcoch a tento patrí medzi najvydarenejšie. ()

easaque

3* zvídavost k tomuto géniovi mě dohnala ke zkouknutí tohoto faktografického seriálu. Na provedení je cítit stáří téměř těch 50let od vzniku a role moderátora-průvodce mi tam moc nesedla, ale na druhou stranu dokázal jednodušeji ozřejmit souvislosti jinak složitěji vyjádřitelné. Nesnaží se spekulovat a ukazuje jen dochované informace. Ale přiznám se, že mě seriál nijak neuchvátil a nedokázal ho dokoukat a vydržel jsem jen do půlky. Snaha o věrohodnost a kvalitní výpravu je cítit, ale asi v dnešní době by potřeboval něčím oživit, takže za mě jen za tři.. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 0 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

rikitiki

Italové to pojali poeticky. Skládají subjektivní portrét člověka, jehož talent, invence, vzdělání a dychtění po poznávání berou i po pěti stovkách let dech. Když odpustíte – i kvůli době vzniku – poněkud legrační účes průvodce seriálem a příšerné make-upy herců, začnete sledovat fascinující život muže, který víc věcí rozdělal, než dokončil, a přesto stále právem patří mezi nejobdivovanější lidi, co kdy chodili po planetě Zemi. Tvůrci na to šli skokově, takže někdy vrší události a informace rychle za sebou, jindy zase nechají diváka ukolébat bezeslovnými scénami například pozorování letu ptáků. Proč ne? Je to subjektivní pohled. Jeden z možných výkladů. Určitě ne stoprocentně pravdivý, ale skutečného Leonarda neznali asi ani jeho současníci a kdo ví, jestli se znal i on sám. Nádherná výprava, poctivě doložené kresby, obrazy i autentická místa, včetně zasazení Leonardova života do dobového kontextu z toho pořád dělají excelentní dokudrama, ze kterého se dost dozvíte (akorát asi v sedmdesátkách bylo pro Italy ještě nepřípustné přiznat, že jeden z jejich největších mužů nebyl na holky). SHRNUTÍ: Když chcete vědět něco víc, než jen, že namaloval zádumčivou ženskou s neproniknutelným výrazem, co teď visí v Louveru a očumují ji tam davy. ()