Životopisný seriál o jednom z najvýznamnejších operných skladateľov Giuseppem Verdim. (oficiálny text distribútora)

trilobit4

Tohle se na mě docela podepsalo, ba mi to nepřímo změnilo život. Jedině kvůli tomuto seriálu jsem si od kamaráda půjčil nahrávku Verdiho Il Trovatore. A tam jsem se srazil s Leontyne Price. La Price trvalo asi tři minuty než ze mě navěky udělala operního magora a vytmavila mi to. Ale nebýt toho seriálu, nikdy bych si to nepůjčil. To jsem ale odběhl. Původní slovenský dubbing je fantastický. Seriál je spíše hraný dokument, ale i tak docela zachycuje Verdiho složitou výbušnou povahu. Nezestárlo to a zůstalo to klenotem. ()

MM_Ramone

Giuseppe Fortunino Francesco Verdi (10.10.1813 - 27.1.1901) bol významný, taliansky, hudobný skladateľ. Je autorom mnohých známych opier, ktoré sú populárne do dnešných dní. Nie som znalcom vážnej hudby, ale práve vďaka tomuto koprodukčnému, televíznemu projektu som ku nej aspoň pričuchol. "Verdi" ma pozval do honostného prostredia smotánky z devätnásteho storočia. Predviedol mi silu, pôvab a noblesu operného umenia. A vyrozprával mi, prostredníctvom deväť dielného seriálu, svoj životný príbeh. Bol to veľký umelec, ktorého dielo nebude nikdy zabudnuté. *** ()

flanker.27

Jedna z těch vzpomínek na dětství. Když dokáže seriál 8-9letýho kluka přikovat k osudům skladatele klasické hudby a k jejímu poslechu, to už něco znamená. Dodnes si pamatruju scénu ze zkoušení Othella - "vy ležte když jste mrtvá". :) Update: Paměť nelhala, v tomto případě absolutně ne. Je skvělé moci to po mnoha letech zase vidět. Osobní život Verdiho, dobře zvládnutý po psychologické stránce, dobře skloubený s "velkými dějinami" Itálie 19. století. K tomu výborně napsaný vypravěč, který opravdu komentuje děj tak, že dokonale zprostředkovává ty části příběhu, které buď nejsou vidět, nebo souvisejí s dalšími událostmi. Tohle je první třída. ()

zmirix

Tento seriál jsem sledoval když mi bylo 15 a byl tehdy dost populární. Teď jsem zkusil se podívat a moc šancí jsem tomu po třiceti letech nedával. Musím ale uznat,že i po té době je seriál poutavý a navíc jsem si ho v podstatě moc nepamatoval a tak i dnes sleduji Verdiho se stejným zaujetím jako kdysi. ()

slunicko2

Je to skvělý hraný dokument anebo skvělý životopisný film? 1) Pokud jde o operu, přetrpěl jsem v mládí tři Wagnery, jednoho Mozarta a několik Smetanů. Vybrané árie v podání Pavarottiho nebo Urbanové si občas pustím a moc se mi líbí Formanův Amadeus. S operou se tedy, jak ctěný čtenář jistě chápe, poněkud míjíme. Seriál o Verdim však sliboval být více historickou podívanou než exkurzí do světa opery a tak jsem to riskl...a nelituji._____ 2) Seriál v rozsahu sedmi celovečerních filmů si jistě může dovolit větší popisnost a lpění na detailu. Tvůrci však této vábničce nepodlehli, volí poklidné tempo, pečlivě definují zobrazovaný děj a nesnaží se fabulovat historikům neznámé události z umělcova života. Naopak, klidně ponechají diváka ve stejné nevědomosti, v jaké jsou oni sami. Na druhé straně například detaily z dobové operní inscenační praxe mi připadají neobyčejně zajímavé._____ 3) Historická věrnost je další předností díla. Divák vidí, co se určitě stalo, co se možná stalo a co nevíme, jestli nebo jak se odehrálo. S tím souvisí i pečlivé zasazení Verdiho tvůrčí činnosti do událostí jeho soukromého života i dobové politiky. Daleko lépe to umožní pochopit okolnosti vytvoření jednotlivých děl a porozumět umělci i jako člověku._____ 4) Film střídmě používá efekty, rozvážná kamera i rozšafná režie dává vyniknout emocím obsaženým ve Verdiho dílech. Podstatnou část děje tvoří hudební a pěvecké úryvky a díky nim vnímavý divák vnímá skladatelovo nitro a jeho emoce._____ 5) Věrohodně podané stárnutí postav, decentně pietní, ale současně živé pojetí autora i díla jsou další klady seriálu._____ 6) Seriál existuje v původní devítidílné italské verzi (9 x 70 minut) a současně i v sedmidílné anglické verzi (7 x 90 minut). Česká televize uvedla na programu ČT Art anglickou verzi._____ 7) Přál bych si takto pojatý seriál o Bedřichu Smetanovi._____ 8) Pro fanoušky opery je tento seriál snad za 10 hvězdiček, já jsem trochu střízlivější a navzdory všem popsaným přednostem se omezím na hvězdičky čtyři. ()