Tri oriešky pre Popolušku

• Česko Tři přání pro Popelku (viac)

Popoluška po smrti svojho otca žije s krutou macochou a rozmaznanou nevlastnou sestrou Dorou, ktoré sa k nej správajú ako k slúžke. Pri jednej zo svojich každodenných prechádzok po lese narazí na skupinu lovcov a odplaší im zvieratá, na ktoré poľujú. Je medzi nimi aj mladý princ, od ktorého sa očakáva, že si na najbližšom kráľovskom bále vyberie nevestu. Popoluška nie je medzi pozvanými, ale keďže sa jej princ páči, rozhodne sa zobrať osud do svojich rúk a zabojovať oňho. Podarí sa jej s pomocou troch zázračných orieškov nájsť šťastie a pravú lásku? (Forum Film SK)

Paan

Aniž bychom dělali z původních Tři oříšků přehnaný fetiš (přece jen jde o jednu z řady adaptací), je jejich norská verze přiznaným pokusem o remake, takže přímé srovnání a maximálně kritické oko zkrátka zaslouží. Od moderního, severského zpracování jsem čekal hlavně působivé exteriéry a autenticitu královského dvora, které může severská monarchie Norsko nabídnout. Přiznejme si totiž, že některé kostýmy ve Vorlíčkově Popelce jsou spíš k smíchu a že hory zalité polární září vypadají lépe než rovná pláň točená přes filtr. Jenže ono to nakonec nějak nefunguje. Popelka je nemastná ve všech kostýmech včetně princeznovského, její macecha naopak kýčovitá, jako by utekla z Burtonovy Alenky v říši divů. Velkolepý královský ples nekoná se v prosvětleném sále plném zářivých barev, ale v depresivně laděné temné kobce. Krále sice hraje typický seveřan připomínající Haralda Krásnovlasého, syna mu však dělá muslim. Kouzelné oříšky namísto ohromení přinesou spíš zklamání. Spolu s dalšími scenáristickými úpravami přinášejí nové Tři oříšky spíš výpověď o svojí době a jejích trendech inkluze "per se" než vylepšenou a modernizovanou verzi půl století staré klasiky. ()