Reklama

Reklama

Nové recenzie - TOP užívatelia

Petr pátrá s námi

NinadeLPetr pátrá s námi(1974) 

Naivní dětská detektivka. Jednoduchá moralita. Nicméně práce s dětskými herci je na tehdejší poměry velmi dobrá.

Duchovia Inisherinu

NinadeLDuchovia Inisherinu(2022) 

Ostrovy kolem VB skrývají zajímavé příběhy. V literatuře mají dlouhou tradici, stejně tak ve filmu. Například Hitchcockův The Manxman podle H. Caina se odehrával na ostrově Man v irském moři, Banshees jsou situované na ten nejmenší z aranských ostrovů. Události se odehrávají v roce 1923, politika je kdesi v dálce, klíčovou roli hrají frustrace, samota, odloučení, neporozumění. Rozhodně bych se nebála srovnání s posledními filmy Roberta Eggerse. #čsfdprojekce

Legendy kriminalistiky - Novoroční vražda

MM_RamoneLegendy kriminalistiky - Novoroční vražda(2019) 

Česká verejno-právna televízia vyprodukovala projekt "Legendy kriminalistiky". Je to séria zhruba polhodinových dokumentárnych filmov, ktoré podávajú svedectvo o tých najšokujúcejších a najbrutálnejších zločinoch, čo sa odohrali v Českej republike. V poradí tretia epizóda z druhej série nesie názov "Novoročná vražda". Je to rekonštrukcia prípadu, ktorý sa odohral počas silvestrovskej noci vo Frýdku-Místku. Na prelome rokov 1990 a 1991 prišla o život mladá rozvedená žena, matka dvoch detí. Na novoročnom večierku neďaleko svojho bydliska natrafila na nebezpečného sexuálneho devianta. Počas toho ako ju išiel odprevadiť domov ju brutálne napadol a následne zavraždil. Za tento sadistický zločin bol odsúdený na pätnásť rokov odňatia slobody. ***

The Medium

ricci.sThe Medium(2022) 

Opäť partia lovcov duchov v jednom dome s temnou minulosťou. Paranormálna aktivita, prevteľovania a posadnutosť, potom presne podľa šablónky vyháňanie démonov pomocou šamana. Plusom je aspoň dostatok akcie a pritvrdenie v závere, kde sa aspoň trochu zlepšil celkový dojem. Len na môj vkus je podobných hororov v tomto žánri neúrekom a pokiaľ nenájdem nejaký výrazný moment, ktorý niečím šokuje alebo aspoň poriadne vydesí, nepôjdem s hodnotením vyššie.

Black Adam

DjokerBlack Adam(2022) 

Mozkovny z DC si znovu nevzaly prášky. Black Adam má sice v názvu tu správnou barvu, ale při výběru jeho představitele evidentně netrefili ten správný odstín. Přesypaný kůň Johnson je pro roli superhrdiny ideální, ovšem jde o mléčnou čokoládu. Opičáci z Black Panther si tak v klidu uhájili vůdčí pozici v zájmovém hnutí BLM. Snad je přirovnání černocha ke zvířeti stále povolené.

Majster bábkar

chozeMajster bábkar(1989) 

Ačkoli se to tváří jako horor o oživlých vraždících loutkách, mnohem zajímavějším motivem je tu sjezd senzibilů, kdy každý má jinou mimosmyslovou schopnost, ale také jiný charakter a motivaci, což připomene klasiku Haunting od Shirley Jackson. Postavy senzibilů baví, loutky a lokace taky vypadají dobře, takže i když kamerově, hudebně ani režijně nic zajímavého nepředvádí a děsu je tu jen stopové množství (a všechen obstarává Pijacovka), dá se to zkouknout.

Sick

chozeSick(2023) 

Dvanáct let po svém posledním filmovém zářezu - solidním Vřískotu 4 - se Williamson vrací s průměrným komorním home invasion (za vyvražďovačku bych to neoznačoval, když jsou tu zavražděni přesně dva lidi), jehož scénář musel zbouchat snad za víkend. Jeden pěkný barák, dvě nepříliš sympatické holky a vrah s nožem, který svým úborem a tím, jak se jim neustále plíží za jejich zády, komicky připomíná zbloudilého ninju. Vřískot to připomene počáteční komunikací vraha s oběťmi přes chat a pak fyzičností střetů obětí s vrahem, která se tu posouvá až na level bitek z akčního filmu. Kromě toho je nepříliš nápaditá honička vraha a obětí po baráku a okolí ozvláštněná rámováním covidovou pandemií (člověk si připomene, jaká pakárna to tehdy byla), což zjevně souvisí s motivací vraha. Bohužel to s ní souvisí tím nejjednodušším možným způsobem, takže žádné velké překvapení na konci se nekoná. Vizuálně, hudebně i herecky je to pak zaměnitelný standart a ve výsledku zapomenutelný film, kterým se dá zabít večer, ale to je tak vše.

Coriolanus

NinadeLCoriolanus(2011) 

Transpozice starých látek do současnosti bude vždycky vzrušující téma na poli adaptací. Ale osobně pochybuju o univerzalitě Shakespeara pro příběh z moderní války. Shakespeare napsal Coriolana na začátku 17. století, přičemž vycházel z událostí zasazených do 5. st. př. n. l. Příběh římského generála Gnaea Marcia Coriolana kromě Shakespeara oslovil i Brechta a mnoho dalších dramatiků a proto bych raději viděla reverzní adaptaci odehrávající se v antickém světě, protože jakkoli jsou některé emoce srozumitelné, dílčí jednání postav, jejich motivace a povaha konfliktů jednoduše neodpovídá dnešnímu chápání světa.

Lúpež po taliansky

chozeLúpež po taliansky(1969) 

Má to fajn expozici, kdy roztomilý Caine vyleze z vězení a začne připravovat loupež, ale prostředek drhne a závěrečná honička s minicoopery bez hudby a výrazného pronásledovatele postrádá drajv (byť auta projíždí zajímavými lokacemi). Coward a Vallone jsou dobří jako samolibí mafiáni.

Po stopách vraha Mansona

*CARNIFEX*Po stopách vraha Mansona(2009) 

Bohužiaľ, sčasti musím dať užívateľovi "Xmarc" za pravdu, pričom na súvetí jeho slov: "Spousta omáčky kolem" je predsa len čo to pravdy. Najmä úvod je pomerne zbytočne mimo tému, i keď nejaké súvislosti a prepojenia tam určite sú. Čo sa informácii týka, je 14 rokov pozadu (!!), čo bolo treba brať v úvahu, pričom dnes už mnoho faktov akosi búra teórie, ktoré boli v minulosti odprezentované ako isto-iste sto percentné. Dokument to ale zlý nie je (!), podpriemerné hodnotenie od pár užívateľov mi príde neobjektívne a zbytočne prísne, nakoľko hodnotu informácii, ktoré ponúka, určite nemožno až takým spôsobom negativizovať. Ponúka popis priebehu udalostí, ako došlo k zločinu a čo sa dialo po ňom. Žiadne vyšetrovanie, názory detektívov, svedkov, pozostalých, či nebodaj Mansona, členov Helter Skelter, či súdny proces a podobne. Rozmýšľal som, ako to celé doceniť. Úvod čiastočne mimo tému nenavnadí, no následne sa to vďaka podávaniu vecných informácii, ďaleko viac začne uberať smerom, ktorý poteší najmä amatérskych "kukačov" a vyšetrovateľov vrážd. Ďalšie čo fakt zamrzí, je minimum autentického materiálu, samotný obsah je čisto vyskladaný na monológoch rozprávača. Za mňa čistý priemer, dnes už sa točia ďaleko lepšie dokumenty s hodnotou autenticity, pričom toto je len taká "rozprávačka" jedného človeka, ktorý poskladal informácie do postupného sledu udalostí.  Hodnotenie na IMDb (6.4) je tentokrát absolútne objektívne.

See - Série 1

SuperperoSee - Série 1(2019) 

Je strašně jednoduché se do toho strefovat a instantně hejtit, že je to nelogická blbost. Z fleku jde vyjmenovat milion věcí, co by nešlo. Já se rozhodl to ignorovat a pouze se bavit. Důvod? Hned první scéna. Prostě mě to okamžitě zaháčkovalo neotřelou atmosférou, originálním světem, rozmanitými charaktery, naprostou řemeslnou sebejistotou a hlavně Jason Momoa vládne, jak ještě nikdo nevládnul. Ztělesněnej badass. Mega sympaťák, ale dlouho nepamatuju, že by někdo takhle stylově rozséval smrt.

Ozark - Season 4

tronOzark - Season 4(2022) 

Tak a je koniec. Tvorcovia vedeli, že robia poslednú sezónu a tak mali dostatok času všetko uzatvoriť. Paradoxne, hoc dostali v 4. sérii k dispozícii až 14 dielov, čo pripomína skôr rok 1994, než 2022 a z nich len máloktorý ide pod 60 minút, nepodarilo sa im na konci dostať ma tam, kde som čakal, že ma dostanú. Áno, je to plnohodnotne ukončené, ale predsa len viac, ako koniec príbehu, mi to pripadalo ako cliffhanger na 5. sériu. Naťahujú tempo venovaním sa postavám a dejovým linkám, ktoré nie sú dôležité a to, čo dôležité je, dostane menší priestor, než si zaslúžilo. Nevraviac o divnom nápade s autonehodou, ktorá je fajnový podraz nehodný inteligencie všetkých zúčastnených. Najviac sa mi páčili momenty, ktoré vypadli z čiernej komédie. To je miesto, ktoré pôvodom predsa len predovšetkým komediálnemu hercovi Batemanovi skvele sadne. Vyzdvihnúť musím sympatické súkromné očko. Podobá sa na Brucea Campbella, je to tak trochu šašo, ale zjavne je to len drobná časť jeho povahy, ktorou má za úlohu odviezť pozornosť a zvyšok tvorí (hoc sa to tak na prvý pohľad nemusí zdať) profesionál, ktorý však kedysi spravil chybu a teraz za ňu pyká. Nikdy však nezabudol na to, ako sa správne vyšetruje. Vie, že na svete sú aj dôležitejšie veci, než peniaze. Jeho „recept“ sa dokonca odvážim označiť za jednu z mojich najobľúbenejších scénok štvrtej série; je to divné, ale je to tak.

Menu

SuperperoMenu(2022) 

Přišlo mi, že tvůrci usilovali o sofistikovanější pokrm, než naservírovali. Není to prostě tak chytré a šokující, jak by asi mělo být. Nicméně Anya Taylor-Joy je opět skvělá. Na její ufo oči bych mohl koukat věčnost. A Ralph Fiennes samozřejmě taky. Nejzábavnější charakter je ovšem jídelní nerd Nicholas Hoult. Ten snad neumí zahrát nudně. Z dvojice nedávných satir na boháče mě Menu bavilo o dost víc než Trojúhelník smutku.

Pathaan

NiktoriusPathaan(2023) 

Pathaan je jednoznačně triumf pro bollywoodskou hvězdu Shahrukha Khana. Jednak si jím splnil sen natočit akční blockbuster v (tak trochu) hollywoodském stylu, ale hlavně jde o jeho spektakulární comeback po sérii komerčně neúspěšných (ovšem vydařených) filmů. Mnozí už Shahrukha odepisovali a na film se dlouhé měsíce snášely okázalé hejty, včetně výzev k bojkotu, které už patří k indickému folkloru. Komerční úspěch Pathaana v indických kinech je ovšem zatím fenomenální a ohlasy diváků i kritiků jsou velmi dobré. V tomto směru může slavit nejen Shahrukh, ale také indická kina, která po covidové katastrofě takové hity potřebují. _____________ Vyplatí se ale film fakt vidět? Za mě ano. Když už na vás nezapůsobí Shahrukhovo charisma (o čemž pochybuju), tak aspoň budete vědět, jak vypadá současný bollywoodský mainstream v plném nasazení. Pathaan je nepochybně jeden z nejakčnějších indických filmů všech dob a zcela určitě je ten nejvelkolepější / nejvíc draze vypadající (u RRR se v médiích vysokým rozpočtem hodně šermuje, ale je třeba vždy dodat, že hodně peněz neskončilo na plátně, ale padlo kvůli covidovým komplikacím). _____________ Kdybych měl Pathaana přirovnat k něčemu hollywoodskému, bylo by to určitě Rychle a zběsile. Akorát bez fetiše na auta, s vlastenectvím místo rodinných hodnot a bez praktických efektů - když je v Pathaanovi třeba něco epicky zdestruovat (což je třeba často), řeší se to vždy přes CGI. A pak je tu ještě jeden rozdíl. Ačkoli Rychle a zběsile je v rámci hollywoodské tvorby stále absurdněji nadsazené, proti Pathaanovi se pořád bere strašně vážně. _____________ V Shahrukhově blockbusteru si postavy dělají legraci nejen z fyzikálních zákonů a míry, do které lze testovat diváckou schopnost potlačit nedůvěru ve fikci, ale také často samy ze sebe. S tím jsou spojené i humorné odkazy na klasické Shahrukhovy filmy, jimiž se mohou bavit znalci. Když třeba divák přemýšlí, proč se postava Rusky jmenuje poněkud netypicky Karen, tak je to proto, že je později třeba udělat vtipnou aluzi na Darr (1993), kde se hlavní ženská postava jmenovala Kiran. Jo a protože v Indii se teď jedou cinematická univerza, tak se tam objevují i postavy / prvky z Ek Tha Tiger (2012) / Tiger Zinda Hai (2017) a v menší míře i z War (2019).  _____________ Lidem, co do populárního indického filmu naskočili nedávno díky RRR, se IMHO Pathaan bude líbit o něco méně. S Rajamouliho majstrštykem sdílí expresivitu i excesivitu, ale už ne inscenační důmyslnost. A v záplavě hollywoodských blockbusterů, z nichž mnohé se přibližují tomu, jak se točí filmy v Asii (viz to Rychle a zběsile), prostě nepůsobí tak svěže a originálně. Ale stejně by si na něj měl zajít každý, kdo chce být nadále považován za kulturního člověka, wtz.  _____________Dávám čtyři vojenské medaile z pěti.

Duchovia Inisherinu

dO_odDuchovia Inisherinu(2022) 

// Přímočarý, přesto ne moc vstřícný film o dvou irských kamarádech, kteří přestali být kamarády. McDonagh se vytáhnul s dalším skvělým scénářem a Colin Farrell i Brendan Gleeson ve svých rolích excelují. Cestu k diváckým srdíčkům bude tenhle film mít ale na rozdíl předchozí tvorby režiséra o něco těžší. Šanci byste mu ale měli dát tak či tak. Víc v recenzi. 8/10

M3GAN

dO_odM3GAN(2022) 

// Nevim, co mi vadilo víc, jestli způsob, jakým se tu vykresluje trauma, nebo ujetost celého konceptu. Možná, že to nakonec byla ta ne moc funkční kombinace obojího. A nezachránilo to dokonce ani překvapivě zkratkovité finále. Megan je spíš meh-gan. 5/10

Mayor of Kingstown - Staring at the Devil

dO_odMayor of Kingstown - Staring at the Devil(2023) 

// Přemíra násilí začíná být otupující a místy i trochu nesmyslná. Beru, že finále první řady se trumfuje těžko, ale nevím, jestli je tohle ta správná cesta.

Lautrec

EphemerisLautrec(1998) 

Úvod absolútne skvelý, potom to skĺzlo do akejsi exaltovanej frašky. Napriek tomu, že život a dielo tohto človeka by si zaslúžili ešte o niečo lepšie stvárnenie (možno niečo menej dynamické a trochu lyrickejšie), predsa je to úžasný film! A poučenie: keď je človek na dne, vždy pomôže "meter vína".

M3GAN

EdaSM3GAN(2022) 

Za mě solidní hororová práce, kde hlavně velmi dobře fungují vztahy mezi postavami.

Reklama

Reklama

Reklama