Na brněnské základní škole dojde ke rvačce mezi romskými a bílými žáky. Nová ministryně pověří ombudsmana, aby na místě situaci uklidnil. Aleš Pelán (L. Vaculík) se ocitá ve škole, kde si učitelé nevědí rady a dětem je všechno jedno… (Česká televize)

klukluka

Jenom doufám, že tahle epizoda nepředznamenává kvalitativní propad všech zbylých dílů. Ta konstrukce, že Ombudsman pátrá po kameře, která zaznamenala chaos ve škole poznamenané inkluzí, je absurdní a dokonale odráží představu Pražáků o Brně a okolí- totiž že celej Jihomoravskej kraj je jeden malinkatej dvorek. Takže tu kameru pochopitelně dohledají, aniž by tušili, co vlastně hledají a uzavírají ten nejpitomější případ Pražskýho pitavala ever. Na tohle navlíknout všechny ty sračky, který způsobila inkluze- tak to běžte fakt do pr.hy! Tenhle díl je big mistake v jinak výborným seriálu. Méně konkrétního a více obecného, prosím. Český školství má skutečný potíže a není to neschopnost jednoho konkrétního kantora, nebo nenechavost problematických dětí. Tohle se nepovedlo. Bohužel. ()

rakovnik

Pan zástupce ředitelky měl na konci pravdu. V daném prostředí žije, na rozdíl od úředníků z Prahy, takže se v něm orientuje věcně, bez emocí a realisticky. Natočeno hezky, ovšem vyznění případu bylo téměř nijaké, zase poněkud mimo. Místo opravdového problému se řeší zákulisní politka, byť s kamerou vše nakonec souviselo. Dokument k třídě 8. A dodnes pamatuji, ani jeden z nových učitelů neuspěl. A optimismus na konci, že jsou na ně ve třídě přece tři, příliš nesdílím. Špičkování mezi Cajzly a Štatlari bylo asi nejhezčí. ()

Arsenal83

Konečne niečo, čo poukazuje na realitu, hoci to nerobí dostatočne tvrdo, ale aspoň niečo. Na Slovensku by nič také nenatočili, u nás sa smie poukazovať iba na rasizmus bielych, druhá strana je v pohode, sú to utláčaní chudáčikovia. Hřebíčkovú nemusím, ale tu bola dokonalým obrazom liberála. Presne takto tupo oni uvažujú - za to, že nejaký asociál nosí do školy nože môžeme my slušná väčšina. Takto primitívne uvažuje slniečkár. ()

Amonasr

Problematika českého školství mi až tak blízká není a příliš jsem ani nepochopil, co vlastně tato epizoda sledovala kromě toho, že poukázala na nezvladatelnost dětí na některých školách, kde se koncentrují žáci pocházející ze sociálně vyloučeného prostředí. Co se mi ale naopak líbí, je to, jak seriál stále více obnažuje nekompetentnost politiků na ministerských postech (dá se zobecnit nejen na školství), jejich vypočítavé pokrytectví, cynismus a aroganci, včetně jejich nejbližšího okolí. Vypadá to možná až jako karikatura, smutné ovšem je, že to vlastně ani karikatura není. Ryba zkrátka smrdí od hlavy. ()

JimWalker007

Ježiš, to je volovina. Podobne ako celá inklúzia. Nevychované štence skáču učiteľom po hlavách a oni tri štvrtiny filmu riešia, kto o tom natočil a zverejnil video. Kedysi stačilo pár výchovných faciek v správny čas a hodina predbehla hladko aj bez asistentiek a psychológov. Ale to boli časy, keď učitelia mali rešpekt a na dobrú známku boli potrebné aj nejaké vedomosti. ()

• Když jsou Aleš Pelán (Lukáš Vaculík) s šéfporadcem Havlíkem (Jaroslav Plesl) v zastavárně, lze z rádia slyšet skladby „Ich Will“ a „Mutter“ od německé industrial metalové kapely Rammstein. Obě pocházejí z jejich třetího studiového alba „Mutter“, které vyšlo v roce 2001. (rublik05)
  • Pátá epizoda byla nejsledovanějším pořadem večera po 20. hodině, premiéru zhlédlo 1,26 mil. diváků (15+). Byl to zároveň nejlepší výsledek celého dne. (rublik05)
  • Brněnská škola se měla nacházet dle slov postavy ztvárněné Jaroslavem Pleslem na náměstí Brigády, v prvním záběru je ale u vchodu vidět název ulice Kotlářská. Náměstí Brigády, ani ulice Bystrická, o které se v tomto díle hovoří, v Brně nejsou. (klukluka)