Keď oceány ohrozujú mestá

• Česko Až oceány pohltí naše města (viac)
Francúzsko, 2021, 90 min (Alternatívna 52 min)

Réžia:

Laurence Thiriat

Na svete je dnes 22 mega-miest, ktorých počet obyvateľov prevyšuje 10 miliónov ľudí. Pätnásť z nich leží pri mori. Hurikány, búrky a záplavy, ale aj iné hrozby ako soľ, či erózia ovplyvňujú život ich obyvateľov. Tieto mestá čelia postupne narastajúcemu náporu – vody! Tvorcovia dokumentu si vybrali tri mestá: New York, Rotterdam a Singapur. Každé z týchto miest čelí jedinečným problémom, a každé  musí postupne meniť svoj postoj, či prístup – k vode. Tak, aby prežili... Stúpajúca hladina svetových oceánov ich stavia pred nové výzvy: Aké riešenia sa ponúkajú? (RTVS)

Marze

Dokument o adaptaci na změnu klimatu přesně podle teorie čím bude na naší planetě víc lidí, tím se narodí i více megachytrých mozků , kteří podobně jako Bruce Willis planetu zachrání. Pamatuju si když jsem před 12 lety studoval první vysokou školu sociální a kulturní ekologii na ukáčku, učili jsme se , že místo zamezením změně klimatu se celosvětově zvolila varianta adaptace na změny klimatu a že mě to dost šokovalo. Ale pak jsem pochopil, že tradiční náboženství nahradila víra v ekonomický růst a zkuste lidem sáhnout na bezpracné renty z růstu a uvidíte co se bude dít...Vzestup hladiny moře o pět mětrů v Singapuru, kde je tak zde bylo řečeno je hustota obyvatel neuvěřitelných 8 tisíc lidí na kilometr čtvereční se mi zdá moc. A pokud bude muset brzo změnit bydliště desetina obyvatel Nizozemí, nerozhodnou se jít k nám? My tu máme přírodní parkt meandry Botiče s ledňáčky a už jednou se peticema podařilo zabránit výstavbě bytů developerem Orco. ()

agassi68

Zas snaha ľudí precikať prírodu. Myslím, že všetky zmienené mestá nakoniec podľahnú. Človek si skrátka sám píli konár pod sebou.. ()

ostravak30

Je to budoucnost, které se nikdo z nás nedožije. A nejspíš ani naši vnuci. Ovšem pravnuků se situace již bude týkat nejspíš velmi citelně. Ironické je, že jsme jako opice řezající větev stromu na níž stojíme a ještě u toho vesele poskakujeme. Aby toho nebylo ale málo, usilovně přemýšlíme, jak to udělat, až s tou větví spadneme dolů. Toto už jsem sice někde použil, ale je to zatracená pravda. Jak to bude vypadat dál? Podle vědců jsme už překročili červenou linii. Tání ledovců nejde již zastavit pouze zmírnit. Ledovce tedy roztají a je jen otázkou a na nás, jak rychle. Budoucnost tedy bude s vodou všude okolo a řada měst nejspíš zmizí z mapy. Metropole budou asi vypadat poněkud futuristicky. Příroda prostě vládne, ačkoli si to lidé nemyslí, a jednou nám to nandá za všechno, co jsme jí provedli. Ať tak či tak, některé nápady vědců jsou hodně pozoruhodné. A bude to chtít ještě hodně chytrých mozků, aby vyřešili vše, co se týče sociálních, ale též kulturních, ekologických či demografických problémů. A samozřejmě ještě spousty jiných. Svět se prostě změní, otázkou je, jak se s tím dokážeme poprat. Škoda jen, že jsme to dotáhli do tohoto bodu. Na druhé straně, ruku na srdce, kolik z nás by bylo ochotno se omezit ze svého současného standardu a luxusu jež nám přináší doba a její výdobytky. ()

Časové pásmo bolo zmenené