Ohnivák

(festivalový názov)
  • Estónsko Tulilind (viac)

Príbeh lásky, ktorý sa odohral v sovietskej leteckej jednotke počas studenej vojny. Sergey (Tom Prior) je problémový mladý vojak, ktorý len odpočítava dni, kedy mu skončí povinná vojenská služba. Jeho život sa obráti naruby, akonáhle na základňu príde odvážny stíhací pilot Roman (Oleg Zagorodnij). Medzi Sergeyom a Romanom sa prehlbuje priateľstvo, ktoré začína prekračovať hranicu. Čoskoro však milostný trojuholník doplní sekretárka veliteľa základne Luisa (Diana Požarskaja). Zakázaná láska sa rýchlo ocitne v problémoch, keď Sergey musí čeliť svojej minulosti, Romanova kariéra je ohrozená a Luisa sa snaží udržať svoju rodinu pohromade. Navyše si dostanú do pozornosti všemocnej KGB, ktorá ich začína vyšetrovať. Nakrútené podľa skutočnej udalosti. (Arsenal83)

ViktorS

Z nejakého dôvodu mi YouTube algoritmus ponúkol trailer na tento film, tak som si ho teda skúsil pozrieť. A musím povedať, že je to pekný príbeh podľa skutočnej udalosti, ktorý ale predpokladám nemusí každému sadnúť. No tak či tak, film bol celkom slušne spracovaný. Dobrý výber hercov, len ako niektoré komentáre píšu, tá angličtina tomu moc neprospievala a uberala na tej autentickosti, podobne ako v mini-sérii Černobyl, ale tak dalo sa to prekúsnuť. Prostredie pekne pripomínalo komunizmus, ale nie len v tej šedej funkcionalistickej podobe čo ma potešilo, lebo mám v hlave stále trochu zakomplexované, že tam nič moc nebolo vtedy, ale je tu ukázané cez hereckú školu, že kultúra normálne existovala. Ale tak neviem čo všetko bolo prikrášlené... ()

tomeš

Zatraceně silnej příběh s vhledem do doby a míst, který v populární kultuře mnoho nejsou. Nejvíc si cením (viz 4*) toho, že se do projektu autoři pustili a dotáhli ho do konce, aby zachytili skutečnej příběh, kterej zas trochu zabojuje proti tý "neviditelnosti" queer vztahů. Jasně, ta angličtina tam trochu neštymuje a výpravou to není hollywoodskej spektákl, ale filmařsky je to velmi solidně odvedená práce (notabene debut!), kterou nahoru táhnou herecký výkony. Tyhle dějiny se musí vyprávět, už jen proto, ať je vidět, jak daleko jsme se (ne)posunuli. (Z festivalu v Moskvě v roce 2021 film vykázali.) PS: Film lze podpořit na jeho oficiální stránce, třeba částkou za lístek do kina. Věřím, že nás bude co nejvíc, ať takový filmy vznikaj dál.  ()

Disk

Bezesporu velmi silná romance z dob Sovětského svazu. Silný příběh vtáhne svou atmosférou publikum k sobě a už je nepustí. Krásná kamera, citlivá režie a silná katarze v závěru. Bohužel hodně to sráží angličtina, ale vzhledem k tomu, že v ruské produkci by tento film těžko mohl vzniknout, tak je tato volba jazyka bohužel pochopitelná. ()

rigby

Tak trochu překvapivý milostný trojúhelník. Natočeno moc pěkně, s citem. Ale bohužel se nepodařilo postavy dostatečně polidštit a odkrýt jejich slupku. Čekal jsem trochu hlubší vhled, ale i přes svou jistou sympatičnost si mě ani jedna osoba nedokázala podmanit. A to je škoda, protože jinak se mi film hodně líbil. 3+ ()

zolo

Příběh si zaslouží plný počet hvězd, ale když cizokrajné produkce tvoří příběh z jiné země a doby, čuju průser a to nemluvě o použité angličtině. Tento film není výjimkou. Zaráží mě to o to víc, že Estonsko jako koproducent bylo kdysi součástí Sovětského svazu, proto se reálie přece jen mohly více blížit Břežněvovské době. Ti, kteří tuto dobu žili, asi budou vědět, o čem hovořím. Scénář by si zasloužil vypilovat a i herecké výkony zůstávají jen ve slabém průměru. Škoda, protože příběh je neotřelý, zajímavý a mohl být oslavován aspoň jako snímek 'Dokud se tančí'. Ale chladná anglická produkce nedokáže něco takového věrohodně pojmout. Ano, příběh věrohodný je, ale zpracování ne. ()

• Film byl natočen podle vzpomínek herce Sergeje Fetisova, které sepsal v knize „Příběh o Romanovi“. (petrsv)