Smolný pich aneb Pitomý porno

• Česko Smolný pich aneb Pitomý porno (viac)

Video sa stáva virálnym. Je na ňom vidieť sex medzi mužom a ženou v rúškach. Žena je napriek maskovaniu identifikovaná. Škoda len, že je učiteľka a mala byť vzorom. A to navyše v (postsocialistickej, ale v konečnom dôsledku akejkoľvek) spoločnosti, ktorá sa čoskoro stratí v zdanlivo zjednocujúcom blahosklonnom nadhľade diskurzu sociálnych sietí, pseudo-politickom vševedení, pokryteckom šovinizme a groteskných konšpiračných teóriách. Každý má svoj názor. Z diskusie sa stal tribunál - o konsenzuálnom sexe, pornografii a ďalších. (Filmtopia)

Naby

Zajimave to bylo z toho duvodu, ze tam jsou tak trochu videt lidi z Rumunska a jejich nazory, ktere nejsou daleko od tech nasich. Ale ze by to byla komedie? Dost casto mi to prijde trapne a nevtipne, obcas zajimave, vyjmecne teda neco i k usmati. Celkove je to ale blbost a jak se to proboha dostalo do TOP 10 nejlepsich komedialnich filmu 2021? Ten kdo to psal ze je to pecka byl asi uplne sjetej, jinak si to nedokazu vysvetlit. ()

charles3

Neobvyklé "nastavování zrcadla" (nejen) současné rumunské společnosti. První část (tedy to, co následovalo po úvodním tříminutovém home videu) jsem moc nepobral, druhá už byla o dost zajímavější a třetí téměř skvostná, něco mezi našimi Vlastníky a Učitelkou. Konec (resp. jeho třetí varianta) už byl lehce za hranou, ale chápu jeho smysl. Film nastoluje celkem závažné otázky (na něž dává sotva polovinu odpovědí) a nutí k přemýšlení. ()

Kaleidoskop

Tak toto patří rozhodně k těm nejdivnějším filmům, co jsem kdy viděl. Dalece to ve všem předčilo Saló a 120 dnů sodomy, tohle je mnohem lepší. Film mě zaujal už svou koncepcí. Svou stopáž dělí do tří částí. V první části jsem měl pocit, že autor se vrací hluboko ke kořenům východoevropského filmu, který zatímco na západě se průměrná délka střihu neustále zkracuje, na východě (a speciálně v maďarsku nebo rumunsku) jakoby to neplatlio. Nejlépe to vystihuje kamerové pojetí, kdy kamera nechává hlavní postavu splynout s mizanscénou, občas jí přestane sledovat a zaměří se na něco jiného, všechno prostě sleduje s odstupem, čímž vytváří dojem, že půjde o vážné sociální drama. Každý rozumný střihač by polovinu těch záběru vyházel, protože nikam nepospouvají děj a jenom natahují stopáž, ale je pravda, že v dané lokalitě to není nebobvyklý postup. Druhá část mi připadá, jakoby autor dostal za úkol sestavit film pro mimozemšťany, kteří poprvé přilétají na naší planetu a tento film jim má vysvětlit všechno o nás. Možná mi trochu utekl smysl této části, ale nejspíš má sloužit buď jako oslí můstek mezi první a poslední částí a nebo má světovému obecenstvu vysvětlit sociální a historické souvislosti, na které naráží dialogy v poslední části. Poslední část bych nazval "Mnohem drsnější Vlastníci". Skládá se totiž pouze z dialogů, které si vyměňují stálé stejné postavy, které jsou na stále stejném místě, jenom se strefují do mnohem palčivějších společenských témat, jako např. sexuální výchova, jak s dětmi mluvit o sexu, rasismus, xenofobie apod. Já jako divák jsem měl ovšem celou debatu za značně absurdní a o to více jsem se možná bavil (je to opravdu stejný vzorec jako u Vlastníků - hádka o nesmyslném tématu, která je pro nezúčastněného pozorovatele královskou zábavou). Celou komičnost ovšem režisér v závěru shodí rozpolceným koncem, neboť nejspíš ani on nevěděl, jak má tenhle bizár ukončit. Ve finále vůbec nevím, co to vlastně bylo. Autor podle mě tímto filmem jistě vstoupil do historie divných filmů, ovšem pro širší kontext nejspíš budu muset nakoukat více jeho děl, neboť mě zajímá, jestli to byla ojedinělá trefa do černého anebo promyšlné umělecké dílo. ()

Benigni

Velmi zábavný film! Doporučuju. Mohl by být klidně kratší, třeba i osekanější o některé postavy, nebo vedlejší linky, ale co se týče komedií, tak velký konkurent! ()

EBBE

Přiznám se, nečekal jsem to, mnohem víc jsem doufal v konverzační drama. Asi mi v popisu chybí experimentální, ale to bych se na to nepodíval a to by byla škoda. Svérázné výjevy s postkomunistické země nejednou připomenou českou kotlinu. ()

Tempter

Po překvapivě svižném, vkusném, nápaditém, umělecky hodnotném a nebojím se říct až lehce lechtivém úvodu už jen nudné klopýtání za nějakou tou festivalovou cenou dle scénáře, čím míň se dá na to koukat, tím větší naději to na nějaké to zvíře či rostlinu na poličku má, chjo. ()

pallok

Smolný pich aneb Pitomý porno je český názov tohto interesantného filmového počinu mne doteraz nič nehovoriaceho režiséra a scénaristu Radu Jude. V úvode som mal pocit, že pozerám Varešku jak pichá Volopi*a, potom sa hriešnica poprechádzala po Bucurešti, čo jej vo filme trvalo tak polhodinku, nato prišla druhá časť filmu v podobe akejsi zvláštnej encyklopédie zmyslov aj nezmyslov a v tretej časti šlo už len o verejnú popravu alebo omilostenie hriešnej učiteľky seksu a nejakého kultúrneho predmetu. U mňa dobrý za 5*. Vo filme sa objavila aj Petra Nesvačilová, jediná z rodičov nemala rúško ale štít podľa vzoru nášho expremiéra, asi aby si ju niekto nesplietol napríklad s Angelinou (v rúšku). ()

tsgarp

Tak na tento film jsem se moc netěšil, čekal jsem že to bude "hustý" a taky že jo :-) Od prvního záběru :-)  Nicméně, měl jsem z filmu rozporuplné pocity od zajímavé až po "hnusný" Nakonec mi došlo, že je to filmařský, zejména kamerou a také herecký velmi povedený snímek.  za to palec nahoru.  No a příběh? Trochu jsem se ztrácel, pro mě by bylo fajn některé věci více vysvětlit, ale v zásadě velmi zajímavý počin, který reflektuje rumunskou současnou společnost a svléká ji doslovně donaha.  poslední část filmu mi připomněla film učitelka od Hřebejka  - jsou to situace, ze kterých se mi vaří krev a učí mě být lepším člověkem. ()

gquan

Pseudointelektuálne moralistické flexenie s predvídateľným obsahom a prevarenými témami. Upachtená kamerová maniera. Dosť slabé herecké výkony. Občas preblikne aj chytrá satira a humor, takže dve hviezdy. A keď chceš parafrázovať Kuhna, si ho najprv prečítaj, nech tam nedáš nezmysel, Radu. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD