Národ sobě - kultura tobě

(koncert)
Hudobný
Česko, 2021, 218 min

Přímý přenos unikátního multižánrového koncertu z Národního divadla, jehož cílem je zkrátit čekání na restart živé kulturní scény po dlouhé pauze. Iniciátorem akce je Metronome Festival... Představitelé různých uměleckých profesí plní svou společenskou roli především tím, že přinášejí lidem zážitky, radost a zábavu. V současné době to ale bohužel nejde dle nejideálnějších představ. Celá řada hudebníků, zpěváků, herců, tanečníků a dalších profesionálů z kulturní oblasti se proto rozhodla přijít s iniciativou, kterou by pomohla svým spoluobčanům neklesat na mysli v nynějším krizovém období, kdy zažíváme dlouhou pauzu v živé kulturní scéně. Z nejvýznamnější kolébky české kultury – Národního divadla – proto přinášíme přímý přenos ojedinělého koncertu, v jehož rámci vystoupí desítky účinkujících v neobvyklých kolaboracích. Například Mig 21, Meky Žbirka, PSH, Orchestr opery Národního divadla, Monkey Business, Václav Neckář, Klára Vytisková, 7krát3, Noisy Pots, Ondřej Ruml, DJ Roxtar, Michal Prokop, Ivan Hlas, Wohnout, Cirk La Putyka, The Atavists, Ota Klempíř, Poletíme?, Jana Kratochvílová, Lovesongs Orchestra a řada dalších. Národním divadlem bude provázet moderátorská dvojice z divadla VOSTO5 – Ondřej Cihlář a Petr Prokop. (Česká televize)

MirkaP

Samo o sobě by to bylo tak asi na 3*, moderátoři mi úplně nesedli, spektrum nabízeného umění bylo široké a pro každého, proto se taky asi každý v určitých místech nudil. Moc se mi líbily záběry exteriérové - z terasy na Hrad atd. Vzhledem k okolnostem to velmi potěšilo a proto 4*. ()

hwnd

Jako za celou myšlenku a některé interprety typu pan Prokop, Šporcl, Ruml, Anička, Poláková a určitě pár dalších dávám velký nadprůměr, rozhodně zpříjemnili sobotní večer v této debilní době. A připravit to a zvládnout celé bez publika, tak to smekám. Ale jinak to teda byla slabota. Nevím, proč to uváděla ta dvě trapná prkna (to v ND nikdo nechtěl nebo bylo ND jen jako pronajatý prostor, který s akcí neměl nic společného?) nebo proč se musely za každou cenu mísit žánry, snad každý by ocenil předehru k carmen v podání orchestru bez prznění nějakým pouštěčem desek. A asi budu vypadat netolerantně, ale za mě nechápu, že třeba výblitek kapitán cosi mohl vůbec překročit práh zlaté kapličky, no fuj. ()

meda2016

Super podnik! Super nářez! Super dík! Chyby? Vždyť to byl živák?! Podivné žánry, skladby? Každý nejsou stejní... Orchestr ND - bomba. Pustil jsem to do pořádaných beden. Byl jsem téměř spokojeny tím vytažením do jiného světa. S uvádějícími komentátory Vosto5ky trochu méně, málo šlapali na plyn svého Dada. Zato song pro Depardieu mu, doufám, někdo doručí. A taky potěšili ti potrefeníi píšící, kterým se otřásl operní dům. ()

kejly

Bohuliby napad, kultura mi take velmi chybi. Ucinkujici byli velmi dobri za 5 hvezd, celkove hodnoceni ale bohuzel srazi moderatori, kteri dostavaji odpad. ()

ČR

Pěkný večer . Nejlepší byli Ruml a Brzobohatý, Bára Poláková, Laterna Magica, Čechomor, Dusilová a Načeva..Obdiv patří orchestru za ty náhubky po celou dobu hraní..Moderatoři naprosto trapní. 80% ()

a-ja

Ti moderátoři jsou neskutečně ubozí a trapní, proboha... :-( Nojo, tak si to pro sebe celý uzurpovali hlavně ti hoši, co jsou momentálně (politicky) v kurzu a co spolu mluví - Dyk, Ruppert, Dusilová, Poláková (i když ta byla fajn, i ve spojení s Bártou)... Proč do písní MIG 21 tančila Márová (přišlo mi to pro ni vcelku dehonestující) nebo do písně úžasných Clarinet Factory skákala holka, co vypadala, jako když má zrovna epileptický záchvat? Kde byli opravdoví bardové Národního divadla (Štěpnička, Janžurová, Němec aj.)? A jaká multižánrovost s tímhle převážně alternativním obsazením? Co takhle nějaká svižnější muzika (beat, rock, metal se neodvažuji už snad ani vyslovit)? Chybí tady skutečné hvězdy a kvalitní, roky prověřené kapely, kterých už nám, pohříchu, moc nezbylo (Korn, Vondráčková, Zagorová, Janů - i když tyhle tři úplně nemusím, Olympic, Tři sestry...) Takže zatím (do 22.50) byli fajn jen Šporcl+Beat box a Clarinet factory (za ně půl hvězdy), jinak nuda, nuda, šeď, šeď... A pokud je to pořad skoro čtyřhodinový, chtělo to (když tedy prý pro povzbuzení - já z toho ale zatím mám spíš depku) moderátory, kteří by tam přinesli inteligentní humor (jo, pár dobrých dialogů by neškodilo)... Tak jo, druhá půlka hvězdy za Kemela a tu cimbálovku, co doprovázela Putyku... https://www.novinky.cz/kultura/clanek/david-gaydecka-o-koncertu-narod-sobe-kultura-tobe-vsichni-umelci-dostali-zaplaceno-40352536 ()

Mistr119

Dávám hodnocení, které je ovlivněno i spolusledovateli a souhlasím s ním. Na jednu stranu je fajn ukázat všechny žánry, na stranu druhou ale nevěřím, že vybraní interpreti jsou v těch žánrech to top, co se tady u nás najde..a jestli se má někdy kultura znovu otevírat, tak v některých případech, ať se radši vůbec neotvírá... Byli tam ale i interpreti, kteří to zachraňují: výborní byli Ondřejové, MIG 21, Poláková s ženským nonetem aj. ()

hindator

Méně je někdy více! Prapodivné kulisy, levné a trapné vtipy moderátorů, divoký (a evidentně nedomyšlený) výběr některých "umělců",... To všechno sice dohromady tvoří dlouhý a, co do počtu účinkujících, rekordní projekt, ale celek většinou nudí, někdy odpuzuje a, bohužel, to nezachrání ani některá skvělá vystoupení (Brzobohatý & Ruml, Pokáč s Aničko, Čechomor,...). Příště lépe, naše placená veřejno-právní televize! ()

T.E.Elf odpad!

Kdo si nepamatuje, jak dopadli pejsek a kočička při tvorbě dortu, musí si tím projít. Patláma matláma, trapnost jak z Eurovize. A ten zvuk ... nemastný, neslaný - strašný. Nikdy bych neřekl, že pro mne bigbeťáka, bude duet Jeníka a Kecal z prodané nevěsty nejlepší hudební zážitek za celý večer. ()

EternalS

Mockrát děkuji všem co se podíleli na vzniku toho velice neobvyklého počinu. Čekal jsem klasickou televizní mainstreamovou nudu a dočkal se vrchovaté nadílky alternativní multižánrové show se špičkovým zvukem v naprosto profesionálním provedení, a to vše naživo. Některá nezvyklá spojení by měla rovnou vydat vlastní desku. Moderátoři naprosto v pohodě, nestali si nikterak rušivým elementem, skeče byly krátké a mezi jednotlivými vystoupeními byly jen poměrně krátké prodlevy. Za mě top: Nafrněná (mám malinko podezření, že to nebylo tak úplně naživo - bez odposlechů, navíc s prostřihy z různých částí Národního divadla...), Poláková & Bárta, Brzobohatý & Ruml, PSH & baleťáci, 7krát3 & Korn & Pivec, Šporcl & Jaro Cossiga, Clarinet Factory & Lacová, Lenka Dusilová a hodně překvapivě Cristovao & Komenda. Morcheeba byla už jen třešnička na několikapatrovém dortu. ()

xtraffic

No jo no, sraz hipíků za peníze koncesionářů. Nemastné neslané. Když někdo mimo hlavní proud řekl národ sobě, tak je pomalu zlobr a hnědá košile, ale když to říká libtard, tak cajk... ()