Bílý fenomén

Dokumentárny / Športový
Česko, 2021, 52 min

Réžia:

Vít Olmer

Český ženský tenis je v posledních letech na světové špičce. Úspěch je však mnohdy vykoupen stresem a zdravotními problémy, tenistky čeká nejen sláva, ale i lidská závist a zloba... Dokument mapuje pozadí fenoménu českého ženského tenisu, který dobývá svět – v současnosti máme osm hráček v první stovce. Ženský tenis měl u nás vždycky skvělou tradici, ale taková smršť úspěchů mladých hráček v podstatě z jedné generace je naprosto ojedinělá. Film si klade otázky, co je v pozadí, prezentuje příběhy některých z vybraných špičkových tenistek, jejich namáhavou a často klikatou cestu, která je dovedla na vrchol. Ale poukazuje i na stinné stránky „bílého sportu“ jako celku, vyplývající například z někdy až úporného drilu rodičů, kteří nekriticky přeceňují talent potomků, do nichž implikují svoji někdejší nesplněnou touhu po slávě a především po penězích. Zpětná vazba se pak projevuje tím, že děti postihují závažné psychické problémy, které mohou negativně poznamenat jejich další život. Což se bohužel stává častým příznakem současné doby, a to nejen v oblasti tenisu. (Česká televize)

MichalStxt

Název by spíše evokoval retro anebo Wimbledon? Nemyslím, že dobrý a reprezentativní výběr hráček. Rozhovory vedeny rozvláčně. Když si přečtete v titulcích jméno poradce (Antonín Bolardt mladší), tak je jasné, proč v dokumentu není zastoupen trenér Markéty Vondroušové. Otec poradce byl někdejší nehrající kapitán ČR v Davisově poháru. A jeho velkým odpůrcem byl tehdy reprezentant Jiří Hřebec, který je dnes jedním z trenérů Markéty Vondroušové. ()

Detektiv-2

Očekával jsem sportovní dokument, ze zákulisí úspěchů našich předních tenistek, ale místo toho jsem dostal na Českou televizi velice amatérsky zpracované rozhovory, který měly až bulvární patok. Negativně hodnotím i otřesnou kameru a šťouravou průvodkyni tohoto počinu. Pár zajímavých informací, které jsem chtěl dostat přišlo, ale bylo jich tak z 10% celého dokumentu. ()

Slarque

Netuším, zda Vít Olmer a Simona Chytrová mají nějaký vztah k tenisu. Dokument mě o tom moc nepřesvědčil. Ostatně také dojde k závěru, že za úspěch našich tenistek může nasazení jejich rodičů. Což může překvapit jedině někoho, kdo o tenisu slyší poprvé. Ze současných tenistek jsou v dokumentu zapojeny hlavně čerstvé maminky (Lucie Šafářová a Andrea Hlaváčková) a pak ještě Marie Bouzková a Tereza Martincová. Naši špičku zastupují aspoň Markéta Vondroušová a Karolína Muchová v rozhovorech přes Skype. Pamětníky potěší Helena Suková. Chápu, že natáčení poznamenala pandemie covidu-19, ale výsledek je dost televizně průměrný. ()

castor

Téměř všude ve sportu „se preferují muži“, jak říká hned v úvodu Helena Suková. Jenže ženský tenis minimálně poslední dekádu vytlačuje ten mužský. Duo Štěpánek a Berdych pověsilo raketu na hřebík, není kde brát. Obecně ženský sport není tak sledovaný jako ten mužský. U tenisu to neplatí. Každá z našich nejlepších hráček má svůj jedinečný příběh. Škoda, že průvodkyně Simona Chytrová pokládá „podivné“ otázky a kolikrát krouží ve zbytečných sférách (jakou má souvislost Šafářové kariéra se soukromím s Tomášem Plekancem?). Bavit se s Vondroušovou v dokumentu, který má být komplexní a zajímavý i třeba za čtyři roky, že je v karanténě nebo zda je v současnosti spokojená se svým týmem, je úplně mimo. Nebo u Bouzkové, že dodělává bakalářský titul. Tohle společenské pojetí (třeba jak Karolína Muchová brnká na kytaru a píše song nebo jak vnímá koronakrizi) mi nesedlo. Spíš bych čekal, že se každá hráčka hlouběji vyjádří k úskalím bílého sportu: život v taškách, nalajnované pojetí života, často sama na turnajích, neustálé cestování, zdravotní i psychické potíže, role rodičů a jejich přehnané ambice za plotem. Nejzajímavější byl rozhodně David Kotyza. ()

nakedsoul

V dnešní době už úroveň dokumentů je jinde. Asi chtělo počkat a mít tam většinu včetně top a ty hovory po Skypu si odpustit. Náš ženský tenis patří do nejužší světové špičky a dostal dokument na úrovni ženského softbalu nebo florbalu...nic proti těmto sportům. A pseudo familiérní oslovování Karllínko, Markétko to bylo až kýčovitý,...aspoň za snahu víc ukázat, že to není finanční sranda malý plus...proč to nebylo sakra komplexnější i historicky..s Navrátilovou a Mandlíková..srovnání emigrace atd...dokument o Dukle před týdnem daleko lepší.. ()