Na místě činu: Zmizení v hotelu Cecil

• USA Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel
Dokumentárny / Krimi / Mysteriózny
USA, 2021, 3 h 42 min (Minutáž: 54–58 min)

Pověst nechvalně známého hotelu Cecil se po zmizení Elisy Lam ještě zhoršila. (Netflix)

JamesSi

Průměrnej až lehce podprůměrnej dokument, který má to štěstí, že našel skvělé téma. Nic nového jsem se já bohužel nedozvěděl, jelikož jsem byl jeden z těch kdo příběh sledoval kolem toho roku 2014. V té době se ale velká část o bipolární poruše už věděla (nevzpomínám si, že by někdo obviňoval nějakého metalistu). Stále však byla spousta věcí, která byla "zvláštní" (to s poklopem se ještě nevědělo/nebylo pořádně medializováno). Tenhle seriál by se dokázal natočit několika různými způsoby - buď sledovat celou historii hotelu nebo řešit dopad internetových sítí a popkultury na vyšetřování a nebo prostě řešit jen ty neuvěřitelné konspirační teorie k nimž nakonec došlo. Včetně porovnání japonského snímku Deep Water a podivných náhodách. Víceméně příběh Elisy v sobě má takovou spoustu konexí, že to skoro vytváří neuvěřitelnou myšlenkovou mapu samo o sobě. Lidi prostě hledají spojení tam, kde nejsou a tenhle příběh jich má spousty. Nakonec však musíme odstoupit a čelit tvrdé realitě, že šlo jen o bipolarní tumblererku, která se vypsávala na tomhle internetovém blogísku. Když si to uvědomíme zjišťujeme, že to snad není ani to nejzajímavější, co se v tomhle hotelu stalo. Ať už je to ubytování Night Stalkera, či že čtvrť inspirovala skvělou píseň v Little Shop of Horrors. A abych řekl pravdu - i když jsem ten příběh v té době sledoval nepoznával jsem nikoho ze xindloidních džustuberů, který se předhazovali jak se kdo "creepy" cítí. Pokud vím, většinou jsem o tom jen četl a jediné video, které jsem viděl bylo jen tvořené ze záběrů a komentáře - žádný ksicht inflencera tam nebyl. Zkrácení by prospělo, často se tvůrci opakují. PS.: Voni tam pili vodu z mrtvoly, that's what I call "Morbid" (podle slavného mexického metalisty). PPS: Herní vývojář použil video z výtahu jako "funny reference" do jeho šitoidní rpg hry YIIK a byl za to "naštěstí" strhán na Twitteru. ()

hhannie

Tenhle případ jsem celkem hodně sledovala a od začátku jsem měla za to, že to nebyla jen pouhá náhoda nebo dokonce sebevražda. Přece jenom hotel Cecil má dost divokou a kriminální historii. A když člověk ještě vezme v potaz některé podobnosti s dříve natočeným hororem Temné vody, řekne si, že je to přinejmenším divné. Dokument sám o sobě je vcelku dobrý, jen je roztahaný o vyjádření různých youtuberů (kteří s tím neměli zhola nic společného, jen si na tom případu honili sledovanost a hráli si na kriminalisty, psychology a v neposlední řadě patology) a záběry z jejich "šmejděníčka" na místě činu, aby toho nebylo málo a měli na svůj kanálík další senzaci. Místo toho mohli třeba dát prostor spolubydlícím Elisy, které s ní byly po čas jejího pobytu vlastně nejvíce v kontaktu a které se v dokumentu ani neukázaly. Místo toho nám ukázali podivný páreček z hotelu, který popisoval, jak jim šmakovala voda z nádrže, kde už se tou dobou "koupala" několik dní mrtvá Elisa. *SPOILER!* Děvče opravdu nebylo psychicky v pořádku, co si budeme, ale i tak mi na tom celém i po zhlédnutí tohohle dokumentu něco nesedí. Neříkejte mi, že v den zmizení hledá policie kolem nádrží (+nad nimi krouží vrtulník s termovizí), z nichž údajně měla být jedna otevřená (protože ačkoliv se v tisku a médiích chybně uvádělo, že víko bylo zavřené, bylo prý celou dobu otevřené) a nikoho nenapadne se podívat dovnitř? Buď je to v té chvíli opravdu nenapadlo a na veřejnost unikla chybná informace, se kterou se vyrojila také řada konspirací, a nebo to ve skutečnosti bylo tak, jak se všude uvádělo, a nyní je snaha o to, aby se případ konečně uzavřel a veřejnost se jím přestala zabývat. Prostě holka byla psychicky labilní, měla halucinace, vyšplhala po žebříku přes okno na střechu k nádržím, do které si vlezla, aby se schovala před nebezpečím v její hlavě, protože se takhle přece ráda doma schovávala pod postel. No, dobře, ale vlézt si do nádrže plné vody už je trochu jiný level, ne? Dále ani nezmínili, že se její mobilní telefon nikdy nenašel (i když ok, to v tomhle hotelu asi není nic zvláštního, tam se bude krást o sto šest). *KONEC SPOILERU* Ať tak či onak, dokument je rozhodně zajímavým vhledem do případu, ačkoliv by ve finále mohl mít klidně o jeden nebo dva díly méně, takhle to bylo zbytečně natahované a již řečené informace jen dokola omílané v různých verzích. Silnější 3 hvězdy. ()

dubinak

Já jsem si sice nebyla jistá, jestli půjde o veškeré případy z hotelu, ale že to bylo nakonec jen o Elise, nebylo vůbec špatné počínání. Slušně vykonstruovaný dokument, který se opírá snad o všechno, co v případě zmizení Elisy Lam zaznělo, včetně šílených internetových konspirací. Je potřeba se dostat přes první díl, jehož finále vás bezpochybně donutí nechat začít hrát i druhou epizodu, protože přesně takto tenhle dokument pracuje a pokaždé si na závěr každého dílu staví diváka do role horlivého čumila. Přesně takhle si představuju dokument. O tomhle případě jsem v Enigmě četla nespočetněkrát, ale vždycky tam byly ty stejné žvásty o tom, že Elisa Lam byla nejspíše ovládána temnými silami, což je právě to, co se zdá být pravdou, pokud usuzujete jen na základě videa. Tento dokument ale řeší tolik detailů a dává si pořádný pozor na to co na začátku řekne, aby mohl na konci říct něco naprosto jiného a tímto stylem překvapuje diváka po celou dobu. Tvůrci zase zručně ukázali jakou má internet nedozírnou sílu ovlivňovat myšlení druhých a že všechno není přesně tak, jak se zdá a nemůžeme se spoléhat jen na to, co vidíme. Dalším gigantickým plusem je, že jako jeden z mála dokumentů o záhadě, dává do souvislosti srozumitelná fakta a dokonce vyvozuje i závěry, se kterými se se skteptik rád smíří a nadšenec do záhad bude nejspíš zklamán. ()

Visáč

Berlinger honí triko na tragickom osude chudáka bipolárnej holky a norí sa hlbšie a hlbšie do rabbit hole vykonštruovanej z Tumblr príspevkov a svedectiev youtuberov, konšpirátorov, ezoterických píč a online pseudo detektívov, aby vo finále sklidnil hormon a "triumfálne" vyložil karty na stôl. Dramaturgický fail. ()

Tom Hardy

Neuvěřitelná true story, u které si první polovinu říkáte, že ji musel psát Stephen King a u té druhé doufáte, že se zvrhne v horor a dojde na masakr všech creepy fanoušků, pro které se Elisa stala "sestrou / kámoškou co nikdy neměli". Dokument je to každopádně hrozně chytře postavený. Sice schválně vynechává informace, aby mohl po svém posouvat děj a jednotlivé drobky pouštět tehdy, kdy se hodí do zvoleného syžetu, ale coby celek to téměř dokonale funguje. Joe Berlinger prostě umí. ()

• Na začátku epizody je ukázáno, že Elisa zmizela v roce 2013. Krátce poté se objeví obrazovka, na které je vidět, jak Elisa dostává textovou zprávu od své matky na iPhonu s „výřezem“ v horní části displeje. „Výřez“ byl poprvé představen na iPhonu X v listopadu 2017, takže není možné, aby Elisa měla tento iPhone v roce 2013. (LUKICKK)
  • Jediné vědecké vyšetřování temných událostí a nevysvětlitelných jevů, které kdy majitel hotelu schválil, provedl v polovině 90. let parapsycholog Christopher Chacon. (LUKICKK)