Pozadí událostí

• angličtina Behind the Curtain (festivalový názov)
Česko, 2022, 5 h 2 min (Minutáž: 74–77 min)

Vojtěch Bohdanovský (Jiří Havelka) a Soňa Kostková (Petra Hřebíčková) jsou sourozenci. Oba učí na Univerzitě Palackého v Olomouci, oba prožívají krizi v manželství: Vojtu s pětiletým synem opustí žena, Soňa, připoutaná ke dvěma dětem, čelí manželovým nevěrám a věčnému přehlížení. Vojta ve volném čase píše detektivky. Soňa se jím nechá inspirovat a vydá pod pseudonymem velmi úspěšný erotický román Pozadí událostí.  Do funkce děkanky filozofické fakulty je zvolena ambiciózní Alice Klusová (Jitka Čvančarová). Ve snaze vymýtit veškeré projevy přežívajících sexistických stereotypů na škole se do jejího hledáčku se dostávají pedagogové a studenti, kteří pomyslnou etickou hranici překračují. Situace na univerzitě eskaluje ve chvíli, kdy dojde k sexuálně motivované vraždě studentky. Vyšetřováním případu je pověřena pětatřicetiletá kriminalistka Lída Stehlíková (Martha Issová), která žije v partnerském vztahu se ženou, s níž čeká rodinu… (Česká televize)

bastardius

Za mě dobrý a to znamená tři a půl hvězdy. Detektivní linka byla asi nejlepší počin pětihodinové série. Hřebejkovi se podařilo vytvořit příběh, který by měl v menší stopáži určitě problém být celistvý. Jenom se divím, proč ještě před kompletním odvysíláním lezl do DVTV a to ještě k Drtinové, která se jeví býti vším jiným, než objektivní novinářkou. Možná je, ale její projev je mi protivný. Veselovskému to většinou sežeru, umí zůstat nad věcí. Všechny postavy byly dobře vykreslené a fungovaly, ani Katarzia mi ve finále nepřišla tak mimo, jak se některým zdá. Prostě a jednoduše to jako celek to zafungovalo a je mi úplně jedno, jak moc to korespondovalo s realitou na kterékoli VŠ a jestli si tím Hřebejk léčil nějaké své komplexy. Issová zraje jak víno. ()

mehmed

První dva díly jsem tomu dal šanci, ale pak už to šlo z kopce a poslední díl to zabil. Mám pocit, že spousta komentářů je mimo. Srovnávat to s Případy prvního oddělení je nesmysl stejně tak, jako odsuzovat určitou přehnanost či bizarnost. Problém je ten, že tohle dílo samo o sobě nedošlo ke svému coming outu. Prostě nám nedokáže říct, čím vlastně je, když ne seriózní detektivkou s uvěřitelnými postavami a jednáními. Mě by vůbec nevadilo to, že policisté jsou totální diletanti a amatéři, že proděkan ŇuŃuŇu má nasazený chrup s fundusu z dob Dívky na koštěti, že skvěle přehrávající Čvančarovou chcete chvílemi zabít a chvílemi se smějete k popukání atd. atd. Jenže musí to být napsáno tak, aby na tu hru divák přistoupil od samého začátku nebo do ní byl postupně vtažen. Buď dělám seriózní detektivku nebo klidně střelenou parodii plnou bizarních postav a situací, a nebo to tak chytře kombinuji, že diváka celou dobu vodím za nos, aby si nebyl jistý, o co vlastně go až do originálního rozuzlení. Jenže se obávám, že tak geniální páně Hřebejk, Jarchovský a Sýkora nebyli. A navíc všechny své odkazy na kdejaké společenské předsudky a korektnost zabalili tak polopatě a otravně, kdyby to snad náhodou hloupý divák veřejnoprávní televize nepochopil. ()

Zofan

Kombinace trapné komedie a průměrné detektivky. Podle autorů je v tom nějaké poslání, ale pro mě to byl jen slepenec náhodných nápadů. Někdy lepších, jindy nedotažených a často prostě jen takových bez chuti. Herecké výkony jsou až na výjimky velmi zdařilé a vlastně to jediné mě bavilo. Ty výjimky to ale bohužel totálně shazují. Jak někdo někde řekl, Čvančarovou neobsazují kvůli hereckému talentu. ()

Hidoshito

Kriminální zápletka je u této minisérie naprosto irelevantní.:))) Pan Havelka je pro mě naprosté zjevení, tak přirozené (civilní?) herectví jsem v českém rybníčku už dlouho neviděl. Obraz dnešního zku*** světa, příšerné chování na všech úrovních/pracovištích a rozpadající se vztahy mezi lidmi, to vše je tam zachyceno opravdu famózně. Vytkl bych jen detail - obsazení některých vedlejších rolí, které by lepší herci zvládli určitě lépe. ()

slatkakuca

Jedno velký wtf...v životě už nechci vidět ani slyšet herecký výkon Katarzie, její projev mi rval všechny smysly. Čvančarová neuvěřitelná groteskní karikatura, Issová by byla neutrální, kdyby hrála normální scénář, Hřebíčková dobrý. Veselý a Havelka fajn, teda až na scénu, kdy se mu vrátí zmizelá manželka a on jí jakoby nic dá pusu a jde hned domýt talíř.... jakože cože? Bizarnosti tohoto stylu se táhnou celým seriálem. To to ten Hřebejk na place neviděl, jak je to divný, groteskní, bizární, špatně zahraný a herce ztrapňující? ()

Ekdahl

"Sadismus, čůrání, kákání." - Ano, takto by se dal shrnout zážitek z další ubohosti dua břídilů Hřebejk - Jarchovský. Málem jsem už na ten jejich idiotsky doslovný, prkenný, nepřirozený, antisexuální styl - ke své úlevě - zapomněl, tohle mi oživilo nejeden nepříjemný filmový zížitek spjatý s těmito hrobaři českého filmu. Budu se snažit na vše zase rychle zapomenout. Lepším zahraničním produkcím tohohle typu to nesahá ani po kotníky. ()

tba4u

Petr Jarchovsky uci scénáristiku na FAMU, predpokladam, ze jeho predmet se jmenuje Jak nacpat co nejvice klise do jednoho pribehu. V Pozadi udalosti se to klise jen hemzi. Dekanka fakulty, ktera odmita sexismus a vztahy pedagogu se studentkami je vykreslena jako totalni pi*a karikaturnich rozmeru. Tim vime hned v prvnim dile, ze tenhle serial se s timhle tematem vyporada v podstate bez jakekoli smysluplne uvahy. Samotny detektivni pribeh je naprosto plytky, a nevyuziva ani nabidnute zapletky typu “zmizele” manzelky podezreleho, z jejiz absence se dalo vytezit mnohem vic ze smeru podezreni na hlavniho hrdinu. Vsechna manzelstvi se hrouti, vsichni maji milence, bili jsou hodni, cerni kreteni. Neprekvapi smesne banalni rozuzleni, neverohodni policiste, proc musela byt vysetrovatelka lesba jsem vazne nepobral. Je to pouzite naprosto beze smyslu. Scenar spatny, dramaturgie jako obvykle v CT absentujici. Natocene je to pekne, ale k cemu to je, kdyz je to o nicem. U čtvrtého dílu už jsem fakt nahlas křičel co je to za sra*ku… Jedna hvezda za Havelku, který to fakt drží, a za filmové profese.  Jinak neni vic za co, a uz takhle je to dost. Je to fakt úplně zbytečný dílo. A to se mi nepíše lehce. ()

Horn

U prvního dílu jsem nevěděl co si mám myslet. Pak jakože detektivka a nakonec super parodie. Chápu, že pro mnoho lidí neuchopitelné, ale za mne v pohodě. Po delší době něco co už pětkrát nedávali, dost dobrý Havelka, dokonale přehrávající duo děkanka, proděkan. Jako detektivka o ničem - v podstatě naprosto neschopní vyšetřovatelé - pachatel se musel přiznat sám, protože oni naslepo obviňovali všechny okolo. A k ústřednímu tématu kontroverze - je diskutabilní jak často svádí vyučující studentku a jak často je to obráceně - schopnosti některých žen využívat sex k získání čehokoliv po čem touží jsou obrovské. Závěrem - pokud k celému dílu přistoupíte od začátku jako k parodii, tak si to užijete. PS: Katarzia nikdy více. ()

Korpy22

Na seriál jsem se začal dívat až po té, co jsem od ostatních lidi slyšel jen kritiku. Tím pádem se pro mě stal velmi milým překvapením. Další audiovizuální počin Jana Hřebejka je totiž opět naprosto kontroverzní. A proč? Jedná se o téma vztahů mezi učiteli a žáky, konkrétně na vysokých školách. Je zde probíráno téma znásilnění, šovinismu, xenofobie a feminismus a tím se seriál stává velmi aktuálním. Jsou to témata která lidi zajímají a řeší je. Teď se ale přesunem k tomu, do jaké míry se to povedlo zpracovat. Scénář je velmi zdařilý, nachází se zde spousta vtipných momentů a suchých hlášek, které nejsou prvoplánové. Zároveň s postupem času čím dál tím více přibývá karikaturních scén, které ze začátku působí celkem neohrabaně, ale v závěru celému počinu dodají jakousi tu uměleckou hodnotu.  Kamera a zvuk je perfektní, nádherně barvy a s tím i barvitý zvuk, konečně se na to dá koukat. Díky FAMU! A na závěr herci. Můžeme zde sledovat velkou plejádu silných charakterů,  od machistického policistu, přes Děkanku, která připomíná Barboru Tachecí až po sourozence učitele, co vlastně nemůžu na fakultě ani psát. Celý seriál má velmi příjemnou zápletku a stojí na knize “pozadí události”. Jediné zklamání je ukončení seriálu, který je tak jakože ukončen/neukončen. A na mě působí jako kdyby někdo režisérovi řekl, že místo 5  dílů budou nakonec jen 4. ()

Montmorency

Asi do půlky jsem to brala vážně, jakože detektivní pátrání po sexuálně motivovaném zločinu....pak se z toho vyklubala docela zábavná parodie, skvělé karikatury postav policistů a hlavně Vančury a Čvančarové, která byla naprostá třešinka na dortu s matrózní vizáží ruské estébačky, tragikomicky se nakládá s vážnými tématy, ale je třeba se feministicky uvolnit a brát to jako srandu, což podle přečtenych recenzi, moc lidí nepochopilo...veliké mínus jde za Katarziu - naprosto příšerný neherecký nepřirozený projev, kdykoliv byla v záběru, chtělo se mi vypnout...(ale zase na druhou stranu, když o tom tak přemýšlím, tak přesně takhle si představuji feministickou "umělkyni" :-)) ()

Lucie.Luca

Zdejší i externí slabé hodnocení je skvělou paralelou k jedné z mnoha dějových linek této příjemné záležitosti: satiru prostě někteří jedinci nepoberou, nebo se v ní nedej bože poznají a pak se mohou kousnout do zadku. Jak příznačné! Já osobně na protest dávám pět hvězd, i když normálně bych to vzhledem k volnějšímu tempu viděla tak na čtyři a půl. Je také třeba ocenit, že Hřebejk konečně zase natočil koukatelnou věc. Párkrát jsem se s chutí zasmála, potěšil i sympoš Havelka v jedné z hlavních rolí. Rozhodně budu doporučovat dál. ()

rodl

Při srovnávání dvou seriálů mírně se dotýkajících identických témat - Pozadí událostí a Pět let (já bych je tedy vůbec nesrovnával, ale hojně se to dělo/děje) - má tento seriál jedno velké plus. Tvůrci si všimli, že lidi se v "normálním" životě také smějí a baví. V Pěti letech i pití kávy a pojídání dortů vypadá jako velké utrpení. Mně Pozadí událostí bavilo, byť to samozřejmě není vrchol tvorby režiséra ani scénáristy. Kritická mediální smršť, která z obou pánů udělala nekorektní, ve 20. století zamrzlé boomery, mi přijde absurdní. Myslím, že těch místy až parodických přehrávání se dopustili právě proto, abychom pochopili, že to celé je nadsázka. No, všichni to nepochopili, nebo alespoň nepřijali, protože jsou asi témata, o nichž se s nadsázkou psát nebo točit nesmí (a jsme zase u Pěti let).  A přijde mi smutné, že v rámci toho svatého tažení proti zneužívání mladých slečen v nevýhodném postavení nechutnými a bohatými plešatými chlápky (které se jistě děje a jistě to není v pořádku) úplně zapadlo jiné důležité téma sérií otevřené. Psaní diplomových a disertačních prací někým jiným, než oficiálními autory. Ale to nám nějak ne zcela dobře zapadá do obrazu zkaženého světa ovládaného sexistickými padesátiletými heterosexuály. A Olomouc zase hrála exkluzivně. ()

patril

ze seriálu jsem rozpačitá-na všech frontách, světlé a originální momenty tu určitě byly, na druhé straně absolutně nevyužitý potenciál a zklamání po tom, co se o tom namluvilo a co se dalo od ověřených tvůrců a obsazení očekávat....nevím, jestli to byl záměr (důraz na civilní herectví, improvizaci za každou cenu?), ale chvílemi to připomínalo studentský film-některé scény opravdu hraničili s neprofesionalitou (režie, střihu, scénáře?)...např.když se Oskar Hes přizná "pusťte mě, to jsem byl já", Marta řekne policistovi, ať ho pustí a vezme dovnitř, policista ho stále drží a Oskar znovu zopakuje stejnou větu "" ?!...to mi přijde, jako chyba, která se dá změnit opakováním záběru.... pokud se stále upjatá děkanka vyjadřuje slovy jako frapantní apod., jak může potom říci, notabene při kondolenci rodičům mrtvé "prohnat kňoura bučinou"?!, takovými nepochopitelnými interakcemi a texty se to v seriálu bohužel jen hemží... ()

vopajslikova

Zvláštní, jak si ženy stále myslí, že když budou vychrtlé, budou krásnější. Nebudou. Navíc budou vypadat starší. Sprosté slovo vyřčené ve správný okamžik může vyznít vtipně, tady ale jde přes čáru, vyznívá trapně a rozhodně z policajtky neudělá tvrďošku. Postava ztvárněná Jitkou Čvančarovou mi silně připomínala Umbridgeovou a jen těmi šílenými kostýmky to nebylo. Bodík za krásnou Olomouc. ()

RiMM

Nemozem hodnotit viac ako 1*. Herecke vykony slabe, jedine vynimky Petra a Jirka. Policia ako zo skolky, vysetrovanie by zvladli aj skolkari lepsie. Dekanka cisty Pinochet. Najhorsie co mohlo byt je gender ideologia ktora sa tlaci aj tam kde ju netreba. Vymyvanie mozgov tym, ze dve lezby su samozrejmost...JDU BLEJT VELEBNOSTI. No a nepochopitene, kto obsadil Katarziu do filmu ? To mal byt trhak ? Zufalstvo a dalsia nepodstatna postava. Vykon slaby, rec nezrozumitelna cez zuby - katasrofa. A zaver ? No ako v rozpravke o snehurce a 7 trpaslikoch, vsetko sa na dobre obratilo a zili stastne... Cisty holy..ud. ()

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky