Historicky první snímek oceněný Oscarem za nejlepší film vypráví příběh milostného trojúhelníku, když se dva mladí chlapci Jack Powell (Charles "Buddy" Rogers) a David Armstrong (Richard Arlen) zamilují do jedné dívky, Mary Preston (Clara Bow). Z obou rivalů v lásce se stanou přátelé, když po vstupu Spojených států do první světové války společně bojují proti Němcům jako bojoví stíhači. Za letecké bojové scény získal snímek druhého Oscara v kategorii nejlepší technické efekty. (contrastic)

Marek1991

Prvý film, ktorý získal Oscara za najlepší film, prvý film, kde sa objavila skrytá reklama, navyše film, ktorý stál dosť veľký obnos peňazí a ktorý vojnu neukazuje úplne zle, je tam až príliš veľa nadšenia, nacionalizmu, fanatizmu, nenávisti voči nepriateľovi, ktorého ani osobne nepoznajú, ďalej priam vražedných súbojov braných ako keby to boli hry, proste s niečím takým sa nedokážem stotožniť. Obrazovo a hudobne je to v poriadku si myslím, obrazovo je to teda fakt skvelé, ale to robí asi skôr tá nedávna rekonštrukcia. Navyše ako film s prestávkou to nie je napriek veľkej dĺžke otravné. ()

Wiliem

Tak nějak nevím ale jediné co se dá na snímku skutečně ocenit je to že po technické stránce je opravdu vzhledem k době vzniku na vysoké urovni. Tím ale má chvála končí, příběh je totiž až neskutečně kýčovitý, jednoduchý, místy nesouvislý, prostě skutečně jak když někdo v dnešní době natočí Pear Harbor, kde zapomenou na příběh a soustředí se pouze na efekty. Otázka je podíval bych se na film znovu, jednoznačná odpověď zní ne, takže tomu odpovídá i mé hodnocení. Jo a hudba je ve snímku naprosto otřesná. 50% ()

classic

Veľkolepý, nemý, patriotický s potrebnou dávkou pátosu pôsobivý film, ktorý sa môže hrdo popýšiť ako PRVÝ, že získal tradičného Oscara za najlepší film, to ma napadne akonáhle si predstavím pojem WINGS! Film z obdobia 1. svetovej vojny o láske k dievčati Márie, ktorej nie sú opätované city od Jacka Powella, ktorý sa zahľadel do kamarátovej frajerky Sylvie. David Armstrong je z bohatej rodiny a nepáči sa mu predstava, že Jack by mal mať niečo viac so Sylviou, ako on sám! Amerika vstupuje do prvej svetovej vojny, a tak najprv RIVALI, potom kamaráti Jack s Davidom narukujú na front (či skôr lepšie povedané do oblakov, kde trávia v podstate viac času ako na pôde, de-facto oni sú len a len vo vzduchu ako špičkoví leteckí stíhači...), aby zvádzali nekonečné boje proti nepriateľovi Nemecku. Film hýri parádnymi leteckými súbojmi vo vzduchu, čo isto okopíroval aspoň trochu Howard Hughes s Pekelnými Anjelmi. Vskutku vynikajúco prevedené špeciálne efekty, čo na tú dobu UDIVUJE + zo spodu sú excelentne zachytené bitky, ale nie tak, ako v All Quiet on the Western Front z roku 1930! Tak, či tak som spokojný s Krídlami, kde sa režisér snažil o čo najväčšiu realitu, a taký Gary Cooper sa tu len mihne na pár sekúnd! CLARA BOW je nádherná! Charles 'Buddy' Rogers si zahral svoju najlepšiu úlohu! Richard Arlen sa ešte vyskytol v niekoľkých známych snímkoch. ()

Oktavianus

Academy Award 1929. Velkolepý film, u kterého se mi nechce věřit, že vznikl před více než devadesáti lety. Ostatní snímky té doby převyšuje o hlavu a je to naprosto zasloužený první nositel Oscara. Jistě, je z dnešního pohledu trochu naivní a hlavní hrdinové Jack a David jsou vlastně naprostí supermani; vůbec piloty ve filmu obestírá aura superhrdinů a nedivím se Blackadderovi v Černé zmiji, že si právě z této glorifikace "leteckých es" dělá legraci. Ovšem vedle Upíra Nosferatu a Kabinetu dr. Caligariho se jedná o jediný němý film, kdy jsem ani na chviličku nekoukl na hodinky, kolik ještě zbývá času. Není to soudržné dílo, fantastické a napínavé letové scény plné soubojů jsou o moc lepší než scény z vojenského zázemí (kde to vypadá jako na skautském táboře) nebo když mají oba letci opušťák a chlastají v Paříži (nad bublinkami, co pronásledovaly ožralého Jacka, kroutím hlavou ještě teď). Na začátku oba piloti pálí po Sylvii, aby se na ni v průběhu děje zapomnělo... Ale dojem, umělecký i trikový dojem zastiňuje všechno ostatní a hlavně proto dávám o hvězdičku víc, než by si to (čistě objkektivně) zasloužilo, protože dojem z filmu je velkolepý. Je mi tam sympatický i americký patriotismus, který se na Velkou válku dívá ve stylu "přišli jsme, viděli jsme, zvítězili jsme" - ale neměli to Američané právě tak? Zaujala mě taky Clara Bow, která byla dost roztomilá (a je púrima vědět, že letěla na upíry a někdy v té době si to vesele rozdávala s Belou Lugosim) a koneckonců i oba hlavní hrdinové. Prostě úžasný předchůdce Pearl Harboru - a z mého pohledu lepší. ()

Frajer42

Velmi pěkný film. Není divu, že pár let po jeho vydání nějakou chytrou hlavičku napadlo, že by mohly filmy dostávat ceny. Stáří filmu prostě nevěřím. Efekty jsou naprosto kolosální a hudba Josefa Svatopluka Zámečníka se musí každému vrýt hrozně hluboko pod kůži. Samozřejmě pouze obrazně řečeno. Hudba se totiž vrýt ve skutečnosti nemůže vůbec nikam, neboť nemá rycí nástroj. Kdo ji neslyší, tak tomu už jistě metal rozežral sluch. Příběh byl moc pěkný a byl podán nevtíravou formou. Pětihvězdičkový byl tento film tak do roku 1960, čtyřhvězdičkový přibližně do roku 1980. Dnes to budou kvalitní 3*. ()

• Wellman, trvající na důsledném realismu, se učinil nezbytnou součástí všech aspektů produkce, od spolupráce na scénáři přes výběr neznámých mužských protagonistů až po určování postavení kamer. Jen málo filmů závěru němého období se mohlo pochlubit náklady jednoho milionů dolarů. Rozpočet Křídel dosáhl na miliony dva, k nimž je ještě nutné přičíst hodnotu šestnácti milionů, jež produkce získala od vlády ve formě vojenské letecké techniky a personálu. Natáčení se účastnilo více než šedesát pilotů a několik tisíc pěšáků. (Zdroj: Letní filmová škola)
  • V tomto filme sa odohral historicky prvý homosexuálny bozk pred kamerou. (lulusik8)
  • Na rozdíl od literárního námětu film do příběhu uvedl atraktivní mladou ženu, o jejíž přízeň soupeří hlavní hrdinové, v podání nejpopulárnější herečky Paramountu té doby Clary Bowové. Ve své autobiografii „A Short Time for Insanity“ (Krátký čas pro šílenství) z roku 1947 Wellman píše: „…natáčení byla gigantická záležitost, jediný prvek, který jsme nebyli schopni kontrolovat, představovalo počasí.“ Režisér oproti dosavadní rutině trval na přítomnosti mraků v záběrech. „V pozadí je třeba mít něco konkrétního. Jen tak lze vytvořit neznalému divákovi představu rychlosti letadel v duelu a fotograficky je to také hned zajímavější.“ Není divu, že se Křídla stala monumentem v historii americké kinematografie. (Zdroj: Letní filmová škola)