Anatomie života

Česko, 2021, 19 h 51 min (Minutáž: 51–60 min)

Scenár:

Petja Peltomaa (pôvodný scenár), Terhi Arola (pôvodný scenár) (viac)

Jitka Schneiderová, Ester Geislerová, Martina Preissová, Barbora Černá, Karel Heřmánek ml., Jiří Štrébl, Jan Komínek, Ondřej Veselý, Václav Vašák (viac)

Zbrusu nový seriál Anatomie života vypráví osobní příběhy čtyř žen – sestřiček na traumatologickém oddělení. Ty kromě profesního života spojuje i přátelství. Hrdinky jsou každá v jiném věku a každá z nich řeší témata blízká divákům své generace. Nebudou chybět ani dramatické zápletky. Hlavní hrdinky společně prožívají zklamání, bolest i vyčerpání. I k jejich životu samozřejmě patří láska, radost a úspěch, a i na to se mohou diváci těšit. Seriál se odehrává převážně v adrenalinovém prostředí oddělení traumatologie, je tedy nejen plný napětí a specifického humoru, ale velmi důležitou roli v něm hrají také silné emoce. Přitom se nevyhýbá ani eticky kontroverzním tématům, která popisuje z různých úhlů rozdílným pohledem všech zúčastněných. Kromě dlouhodobých dějových linek čtyř sestřiček se v každém díle odehrají dva výrazné epizodní medicínské případy. V Anatomii života se zrcadlí aktuální sociální témata. Jde zejména o vyváženost osobního a pracovního života. A problémy spojené s péčí o dítě osamělým rodičem. V rámci nemocnice jsou lékaři i sestry často postaveni před závažná dilemata a hledají hranici mezi individuální, profesní a obecně morální zodpovědností. Snaží se pojmenovat a nalézt prostřednictvím jednotlivých případů taková řešení, která by byla eticky správná a spravedlivá. (TV Nova)

Recenzie používateľa bubun k tomuto seriálu (8)

Srdce v oblacích (2021) (E01) odpad!

Zrovna ve chvíli, kdy jsem chtěla zavrhnout epizodu coby nudnou, ve vrtulníku, který - samozřejmě na poslední chvíli - veze srdce od dárce k transplantaci, zkolabuje pilot (!) s probodlou plící žebrem (svym) - zranil se při hraní hokeje, Ester Geislerová poté, protože ve vrtulníku nemají příslušné nástroje, provede v onom vrtulníku pneumotorax pomocí brčka z Capri Sonne! Tak to mi opravdu zaskočilo sousto. Záchranář to poté ocenil slovy "skvělá práce!", srdce doručit samozřejmě stihnou, i transplantaci, ale jen tak tak! Další vynikající scéna je, když Schneiderová řekne zřejmě nově přijaté sestře Emě: "Přijdte potom za mnou na terasu." - Nevím, jak jiní diváci, ale já jsem si říkala, na jakou sakra terasu? A kdy 'potom'? Nicméně, Ema to asi všechno věděla, nebo instinktivně vytušila, protože o pár scén později kráčí opravdu na terase ke Schneiderové, která kouká na město, a říká:"Skvělá zašívárna!" A Schneiderová s rozvahou odvětí: "Občas je pro člověka dobrý podívat se na věci shora." Moudrá to žena. Já bych tohle promítala na Otrlém divákovi. ()

Konec hry (2021) (E02) odpad!

Halka Třešňáková potěšila, ale bohužel z žumpy epizodu nevytáhla. Jinak vše při starém, co se týče vrcholů seriálu; skvělé hlášky ("Já vás vypnu voba!" , nebo mé oblíbené: "příznaky zlomenýho srdce nejsou vidět"), Preissovka opět tahá informace z pacientů - tentokrát z malé holčičky, opět se zde naskytnou pozoruhodně dojemné scény, třeba jako ta na konci, když Třešňáková umírá, a po boku jí sedí jak manžel, tak milenec, kteří se předtím o Halku rvali jak koně. Protokol nemocnice samozřejmě logicky říká, že zavolat měli zákonného manžela, ale Halka, ještě předtím, než zkolabovala, chtěla "Mirdu". Takže nemocnice zavolala muže oba, no problem, jen se tady klidně porvěte. Ale nemocnice měla štěstí, manžel i milenec byli krotcí jako beránci. Dovolím si zde přepsat část jejich dialogu, který hodnotím jako majstrštyk, převyšuje totiž level běžné demence tohoto seriálu. Manžel:"Já jsem jí strašně miloval. Akorát jsem jí to asi neuměl říct." Milenec:"Ona to věděla." Manžel:"Myslíš, že jo?" Milenec:"Určitě. Taky tě milovala.", načež manžel odšroubuje zátku z placatky, a oba si připijou nad tělem manželky/milenky. Tyhle příběhy psal sám život. ()

Zmýlená neplatí (2021) (E06) odpad!

Vynikající! Patnáctiletou holku přivezou na tu jejich traumatologii s hroznou bolestí břicha, lékař i sestra se jí několikrát ptají, jestli nemůže bejt gravidní - odpověd záporná... Holka už je uspaná na sále, najednou chirurg zjistí, že je těhotná a začne řvát:"Jaktože mi to nikdo neřek! Vždyt říkala, že těhotná bejt nemůže! Testy jsme udělali!" A sestry na to:"Ale ne na hcg!", chirurg zařve "do hajzlu!" a shodí stoleček s připravenými nástroji k operaci a opouští sál.... Mezitím vedle na chodbě zpívá folklórní soubor odněkud z Moravy. Později z holky vypadne, že těhotná je s nevlastním fotříkem, ten to zapře. Její matka Seidlová se s ním na fleku rozejde. Později vtíravá a přeslazená sestra Preissovka z holky vytáhne, že si to samozřejmě vymyslela, protože chtěla od matky víc pozornosti. A co je na tom všem nejlepší? Že se do konce epizody vůbec nedozvíme, s kym teda ta patnáctka byla těhotná, vůbec se k tomu nevrátěj, protože je to samozřejmě úplně jedno! Když to neni nevlastní otec, tak je to asi fuk, nebo co... Se člověk musí smát. Záhadně modrající člen moravského folklóru je taky hodně zábavná zápletka, ale nebudu už víc spoilovat. ()

Závod s časem (2021) (E11) odpad!

Aj, tak já to tady poctivě zkoukávám, při představě, že ten seriál jedenáctou epizodou skončí (zpočátku to tady na čsfd ve výčtu epizod tak vypadalo), ale co nevidím, ono už jich je psaných třináct! Tak to popravdě asi nedám, koukat na nekonečný seriál, jakkoli by byl vtipný ve své trapnosti a přidementnělosti (pacientka v důchodovém věku na sestru Emu: "Vypadněte! Vypadněte vy fašistický svině!" "Co jí je?" "Myslí si, že je politický vězen a my jsme okupanti.").Člověk si myslí, že vidí konec, ale epizody budou pořád nabývat a nabývat... Tak to nevím, jak dlouho to vydržím. Věřím tomu, že finský originál je koukatelnější a každá druhá replika v něm nezní jako parodie na jihoamerickou telenovelu. Nebo jako hlášky z České sody. V této epizodě je dále výborný, že děda by radši nechal svýho vnuka chcípnout, než aby přiznal, že má doma viagru, takže čeká do poslední chvíle, kdy už se "hraje o minuty", než to z něj vypadne, přičemž to z něj ještě ke všemu leze jako z chlupatý deky, když to Schneiderový vypráví... A vnuk modrá a modrá, a tlak mu klesá, a klesá... A finální scéna - rodiče chlapce se vrátili z dovolené v Paříži ,a z papírové tašky pro něj něco loví, říkám si, že by to byl malý model Eiffelovky? Ano, je! Jak originální. ()

Na první dojem (2021) (E13) odpad!

Malou holčičku porazí auto, sanitka ji veze do nemocnice. Všichni jsou připraveni na její příjezd, ale ona převoz nepřežije. Všichni jsou smutní. O několik minut později vezou zesnulou holčičku kolem recepce, kde sedí sestry a kolem postávají (co by taky dělali) doktoři. "Proboha, proč ji vezou tudy?" "Oni musejí. Vchod do márnice se opravuje." Tak tento úvod mě patřičně rozsekal, dál už to bylo bez šťávy. ()

Rodiče a děti (2021) (E14)

Né, tohle je prostě tak strašný, až je to vtipný. Jedna hvězdička za Krytona. A kdyby pana Myšičku hrál fakt Myšička, a ne Carda, tak bych možná z radosti přihodila ještě jednu. ()

Nalezenec (2021) (E17) odpad!

Ačkoli je to zcela jasný záměr tvůrců, doktor Drahoš je čím dál tím víc vtipnej. A dcera Schneiderový má být hrozná schválně, to jo, ale JAK strašně příšerná je, to už jde podle mě za hranice původní představy tvůrců. ()

Nákaza (2021) (E18)

Schneiderová ke svému partnerovi: "Když jsi nechtěl, tak jsi tam jezdit nemusel!"  - wtf??  Vždyť si zcela jasně pamatuju, že v minulé epizodě mu řekla, prosila ho!, jestli by tam nejel "kvůli ní"! A on, ač nerad, jí tedy tuhle laskavost udělal. takže co to jako má bejt od tý Schneiderovky? No, nakonec drsně prozřela a asi to nebylo úplně příjemný. Ale za ty kecy jí to přeju, ačkoli rozhodně nepatří k těm nejhorším postavám seriálu. ()