Japonsko, (2021–2022), 9 h 13 min (Minutáž: 23–24 min)

Predloha:

Rifudžin na Magnote (kniha)

Kamera:

Šindži Tonšo

Lynn, Hiroki Maeda, Ajaka Nanase, Jumi Učijama, Konomi Kohara, Hisako Kanemoto, Tomokazu Sugita, Tošijuki Morikawa, Ai Kajano, Júki Takada, Džun Fukušima (viac)

Čtyřiatřicetiletý samotář se navzdory celoživotnímu týrání a šikaně odhodlá k hrdinskému činu, který však skončí tragicky. Překvapivým zvratem událostí se probudí v novém světě jako Rudeus Greyrat. Od svého otce Paula také dostává výcvik s mečem a spřátelí se se Sylphiette, dívkou jeho věku. Rudeus se chopí své druhé životní šance a snaží se překonat strastiplnou minulost a snad i najít lásku – úkol, který ve svém předchozím světě nedokázal splnit. (mikki089)

Jeoffrey

Mushoku Tensei: Isekai Ittara Honki Dasu je mnohými označován za jednoho z otců isekai žánru, ale nehledejte v tom nic složitého! Jde vlastně jen o to, že série novel, která je předlohou tohoto anime, je mezi prvními, které s tímto tématem vyšly, tato konkrétně v roce 2012. Prostě vycházela ještě před tím, než se isekai novely a anime staly tím mainstreamem, jakým jsou dnes a patří do stejného období jako třeba SAO, Log Horizon, Overlord... Není proto divu, že i tato úspěšná knižní série přilákala pozornost anime autorů a z původní společné iniciativy studií White Fox a Egg Firm vzniklo naprosto nové studio Bind, jehož primárním úkolem je co nejpřesnější adaptace těchto novel. Opravdu vzniklo celé nové animační studio jen kvůli tomuto jednomu anime! Sice hlavním důvodem byla lepší organizace zdrojů a práce, ale i tak je to hodně neobvyklý případ. Každopádně na adaptaci je ta pečlivost a láska k předloze opravdu znát. Po vizuální stránce je to nádhera, některé fantasy exteriéry krásně vynikají, prostředí je neskutečně bohaté, kdy vidíme louky, lesy ale i nehostinnou poušť, mrtvou vegetaci... Svět jako takový je propracovaný do detailů, vše je krásně namalované, opravdu je se čím kochat. Kromě bohaté geografie má celý svět i bohatou faunu a floru, kterou postupně objevujeme. Také se stále víc ukazuje, že má svět i mnohé co nabídnout na poli kulturním i historickém. Očima malého chlapce se seznamuje se vším kolem sebe a snažíme se pochopit rozmanitost a bohatství toho všeho, co je kolem nás. Shrnuto do jedné věty - svět je tu výborně propracovaný! Stejně tak tempo je příjemné, pozvolné, ale pořád dostatečné k tomu, aby nás bez problémů vtáhlo a udrželo. Je osvěžující sledovat hrdinu od jeho prvních krůčků, procházet s ním jeho dětství, vidět jeho pomalý vývoj a objevovat vše kolem. Plus vše parádně doplněno úžasnými vnitřními komentáři Tomokazu Sugity, které tomu dávají nový rozměr. Navíc fakt, že zde máme 34 letého muže v těle malého dítěte, který si nese různá traumata z předchozího života, tu hraje opravdu roli. Není to jako třeba Kamitachi ni hirowareta otoko, kde si říkáte, že se hlavní hrdina v těle dítěte chová jako dítě a tak je celý isekai aspekt naprosto zbytečný. Tady hraje původní postava z našeho světa důležitou roli, ať už v tom kladném, nebo i záporném smyslu. Tím myslím to, že hlavní hrdina se často chová nepřirozeně dospěle, dokáže komunikovat s jinými dospělými postavami na úplně jiné úrovni, než jak by dle svého věku měl, dokáže taktizovat i používat různé lsti a přetvářku, aby dosáhl svého. Co se negativního vlivu týká, tak v původním světě byl hlavní hrdina dost zvláštní a ne zrovna sympatickou postavou, podepsala se na něm šikana, společenská izolace, nedůvěra... A tady v novém světě musí s těmito aspekty svého charakteru bojovat a hraje to i roli v jednom z dílů. Kromě toho je to úchyl a i tohle se hodně na seriálu podepisuje. Rudy má skoro až nezdravý zájem o sex, což vede k některým divným a občas i zbytečným ecchi scénám (obzvlášť když vezmeme v úvahu současný věk postav a fakt, že je v těle Rudyho dospělý chlap), které ale zase z části vysvětluje právě to, že hlavní hrdina má o sex opravdu velký zájem a uvnitř je dospělý muž, který má najednou reálné příležitosti, které mu náš svět nenabízel. Protože sexualita je v tomto novém světě (jako v tom našem) běžnou součástí životů dospělých lidí, navíc tu není televize ani internet a tak se dospělí oddávají těmto radostem podstatně častěji a neberou tolik ohledy na ostatní, protože je to přeci normální. Vždyť i Rudyho otec by mohl být podle našeho dnešního pohledu na věc vlastně docela nemorální postavou a úchylem, ale tím, že jde o dospělého chlapa se slabostí pro ženy a příběh se neodehrává v našem světě, jsem mu ochotný ledacos odpustit. Na druhou stranu bych asi ocenil, kdyby si Rudy své sexuální choutky nechal ideálně tak na patnáct let, protože vilné pohledy malého šestiletého děcka na mě působí tak nějak divně a nepřirozeně (Co bys jako chtěl dělat, vždyť se ti zatím ani nepostaví ?!?). Ale dobře, většina ecchi momentů tu dává pořád nějaký smysl, dokážu pobrat jejich přirozenost a je to po dlouhé době poprvé, kdy mi ta zbytečná sexualizace (fanservis) vlastně až tak nevadí, i když i bez ní by příběh mohl fungovat, jen by hlavní postava přišla o jeden ze svých základních atributů a některé Rudyho vnitřní dialogy by nebyly tak zábavné, takže by tím možná seriál i lehce utrpěl. Dále musím zmínit postavy obecně - všechny jsou velmi dobře zapamatovatelné, mají své silné charakteristické rysy, díky kterým budu i u další série po nějaké té přestávce nejspíš stále přesně vědět kdo je kdo a jaký je a žádná z postav mi navíc nepřijde nějak přehnaná, nebo nereálná, spíš naopak. Jako další povedenou věc vidím začlenění openingu i endingu přímo do příběhu, takže seriál neztrácí nějaké 3 minuty znělkami, protože ty jsou integrované přímo do děje a pomáhají originálně a přirozeně atmosféře děje. Takže dostanete v každém díle mnohem víc, než vám nabídnou ostatní anime je to přesný opak klasických shounenů, kde kromě obou znělek (opening + ending) ztratíte ještě dalších x minut opakováním toho, co se už dříve stalo = tady neztratíte zbytečně ani minutu. Když už jsem u té hudby, tak i ta je skvělá, parádně vše dokresluje a nelze si jí nevšimnout. Podtrženo a sečteno Mushoku Tensei je pečlivou, precizní adaptací, za kterou je spousta práce, ale i lásky, kterou si člověk díky zvolenému tempu opravdu užívá a těší se na další díly. ------ EDIT 19.12.2021 – Part 2 (ep.12-23) pokračuje velmi solidně v nastaveném standardu a přináší další vývoj jednotlivých charakterů a děje. Příběh se krásně rozvíjí a objevují se konečně i ti nejsilnější bossové zdejšího světa a zde anime opět ukazuje svoji sílu a to nejen na poli akce. Je to jiné než většina isekai anime, protože i když je Rudy v některých ohledech OP, přesto je jasně zřejmé, že má ještě hodně před sebou a že jsou tu stále ještě jiné a mnohem silnější postavy, a tak ani zdaleka není na vrcholu potravního řetězce. Zkrátka Rudy má pořád kam růst, víte, že stát se může cokoli a že ten hlavní příběh, ona velká hra mezi nejmocnějšími, o kterou se každá fantasy snaží a často jí autoři představí zbytečně rychle, tu pouze lehce vystrkuje růžky a velmi sympaticky láká na další velká překvapení a „turning pointy“, které určitě přijdou. On by totiž dobrý příběh nikdy neměl hned vyložit všechny své karty na stůl a ani dávat hrdinovi vše zadarmo. Vždyť i autoři kvalitních shounenů vědí, že je nesmysl dát hned na začátku hlavnímu hrdinovi sílu všechny porazit, protože diváky zajímá ta cesta na vrchol a chtějí se během ní o postavy aspoň trochu bát... Také mě docela mile potěšilo, jak byl provedený vstup Rudyho do dospělosti, z čehož jsem měl díky ecchi povaze seriálu vážně docela strach, ale ono to proběhlo všechno poměrně vkusně, logicky a přirozeně, takže i tady velký palec nahoru, stejně tak chválím za poslední lehce psychologický díl, který mi zase o něco víc přiblížil hrdinův minulý život, jeho povahu i její rozvoj. Tohle anime prostě dělá vše tak jak má a je opravdu neskutečně kvalitní podívanou. Po kompletní první sérii 9,5/10. () (menej) (viac)

Katakimiku

Je mi líto, že musím tu hvězdičku srazit, zvlášť když se z většiny jedná o skvělou ukázku toho, jak by mělo isekai nebo obecně fantasy anime vypadat. Bohužel jinak to pro mě nešlo, tím největším zlem byly totiž ecchi scény. Tím nemyslím nutně všechny, přece jenom anime vyobrazuje drsný svět, nevyhne se brutálním scénám a ani tomu ecchi, takže to v mnohých scénách dává smysl a svým způsobem přidává ještě na realističnosti. Stejně tak chápu (i když se na to rozhodně nekoukalo příjemně) jistou část osobnosti hlavního hrdiny, která má chuť krást všem ženám v okolí (bez ohledu na věk) kalhotky, protože se na něm podepsal životní styl, jaký vedl v minulém životě. Nicméně mnohdy už těch scén (stejně tak vyloženě fanservisu) bylo zbytečně moc. Čekala bych, že se Rudeus bude muset v tomhle ohledu změnit, že dostane od života větší "facku" než mu dávají jím očumované holky spolu s ,,Baaka!", ta totiž přišla až ke konci a byla sice intenzivní, ale z mého pohledu strašně pozdě. Když už jsem ale okecala ten jeden otravný bod, je na místě i chválit. Po delší době jsem totiž narazila na něco, co mě upřímně zaujalo světem, jeho kulturou, jazyky a vzhledem jednotlivých míst - do těch nádherně namalovaných pozadí se jednoduše nejde nezamilovat. Co mě taky zaujalo už v úvodu byla magie. Konečně to nejsou jenom generické magické kruhy, ale kouzla tady působí mnohem víc přirozeně a krásně, i když se třeba jedná jen o vodu, oheň nebo déšť. Krásná je taky vizuální stránka, netuším kdo vymyslel nepsané ale očividné pravidlo, že isekai anime by měla být co nejbarevnější, aby diváka zaujala - tady je v jednoduchosti a přirozenosti barev krása. Animace jako taková je skvělá, hlavně akční scény vypadají úžasně, hudebně je to taky povedené. Přidejte si k tomu uvěřitelně napsané postavy a silné emotivní momenty a máte jedno z nejzajímavějších isekai anime, které je za mě přesně na hraně 4 a 5 hvězdiček, záleží jak velkou váhu budete přikládat fanservisu. 8.4/10 ()