Černá komedie na motivy povídky Karla Čapka o muži, který proti své vůli zasvětil život boji za spravedlnost. Příběh z Čapkových Povídek z jedné kapsy je ve filmu transponován do mediální situace konce 60. let. Číšník Selvin je obviněn z vraždy vlastní tety. Usvědčuje ho služebná. Ale jeho matka se rozhodne za svého syna neúnavně bojovat. Vybere si k tomu bezvýznamného lyrika a submisivního hypochondra, básníka Leonarda Undena a přinutí ho, aby se proti své vůli stal bojovníkem za spravedlnost... (oficiálny text distribútora)

mosem

Příběh má humorné prvky, ale rozhodně bych jej nepovažoval za komedii. Zdá se, že již dávno platí že pravdou je to co považují za pravdu novináři. Ukazuje, jak média dokáží strhnout davy na svoii stranu a veřejné mínění pak "válcuje" spravedlnost. Karel Čapek i v tomto případě prokazuje svoji genialitu a nadčasovost. A s mistrem Hrušínským nelze udělat chybu. ()

ostravak30

Spravedlnost pro Selvina může být námět přesahující jakoukoli mediální dobu. I dnes média vyrábějí rádoby celebrity reality show. Média překrucují, zveličují a vytvářejí si své hrdiny doby. Selvin takový je. Sám se ostatně podivuje nad tím, jak ho média vykreslují a jak dotvářejí celkový obraz o jeho osobě. Takhle se navíc dá snadno manipulovat s veřejností, což se ostatně děje. Na druhé straně vyjma skvělého Rudolfa Hrušínského jsou některé věci přehnané a i ta ironie pak dostává kapánek na frak. Jiné naopak upozaděny. Své poselství to má ale jasně dané a nutno říct, že pro tehdejší obyvatelstvo ještě silnější. ()

Max Q.

Tak na tenhle film jsem se těšil a přišlo zklamání. Pořád jsem čekal, kdy mě to chytí, kdy začnu být zvědavý, ale ono nic. Myslím jsem se ani nedodíval do konce. Těžko říct, kde se stala chyba. A kdo ví, možná je ten film dobrý a jenom mně uniká. ()

Cesty timem

Kolik podobných zapomenutých nebo zamknutých (a potom zapomenutých) skvostů ještě je? Tyhle role Hrušínskému seděly. Liškova tady tak monumentální hudba geniálně dotváří osudovost příběhu, oslavuje básníka Undena při jeho cestě za spravedlností a výborně vykresluje cynický obraz filmu. ()

Trucker

Je to nuda - kromě "velkolepých" večírků a demonstrací před soudem je zde už jen neskutečně otravná vlezlá bába a její stejně povedený vyžírkoidní synek. Jinak o ničem. ()

honza.g

Od génia je i průměrná předloha hodně dobrá. TV zpracování povídky je malinko rozvleklejší, ale autoři nic "nepokazili" - vykreslili čapkovsky zjednodušené charaktery postav věrně a příběh nechali volně plynout. Pozoruhodné je nařčení komise Nobelovy ceny za literaturu z toho, že cenu udělila člověku populárnímu a nikoli literárně výjimečnému. Možná to nějak souvisí se sedmi nominacemi K.Čapka. (Švédové jsou v podezření, že pod heslem "Neutralita nade vše" udělení ceny protihitlerovsky se vyjadřujícímu Čapkovi zamítali jen proto, aby nerozlobili Německo.) ()