Gallipoli

Historii australsko-novozélandského armádního sboru (ANZAC), zdecimovaného v roce 1915 na poloostrově Gallipoli, chtěl režisér Weir natočit už dříve, ale kvůli značným finančním nákladům byla realizace filmu neustále odkládána. Dlouhá příprava a režisérova neústupnost se vyplatily, neboť Gallipoli patří k nejpůsobivějším protiválečným snímkům, vůbec. Příběh australských mladíků, jejichž naivní představy o válčení jsou krutým způsobem uvedeny na pravou míru, je přes svůj historický rámec právě dnes velmi aktuální. Velkoryse pojatý film vyniká kupodivu především drobnokresbou jednotlivých postav. Kvality scénáře, důsledně vycházejícího z historické skutečnosti, umocnila suverénní a přitom nápadná režie. Emotivní účinek díla znásobují citlivě použité hudební motivy různých žánrů. Film Gallipoli získal celkem 9 australských filmových cen (nejlepší režie, mužský herecký výkon - Mel Gibson, mužský herecký výkon ve vedlejší roli - Bill Hunter, kamera, scénář, zvuk, střih a výprava). (oficiálny text distribútora)

S120

Zajímavý film z doby první světové války, kdy Anglie napadla Osmanskou říši a pokusila se o invazi na poloostrově Gallipoli. Snímek sám o sobě příliš ničim nenadchne, setkáváme se s mladými australskými "fanatiky", kteří chtějí za každou cenu bojovat a připojit se k britskému válečnému stroji. Celý film nemá velký spád, je zbytečně roztahaný a ani dějově to není moc velká podívaná. Vše vynahradí až úplný závěr, kdy je konečně hlavní hrdina nasazen do akce a může si válku osahat z blízka. Takže díky závěru filmu se dá snímek hodnotit pomětně pozitivně. ()

Eradin

Tři hvězdičky. Víc ani když zamhouřím obě oči. Tři čtvrtiny filmu se podobaly klasickému rodinnému filmu, jakých se každoročně točí stovky. Navíc, šílená kyberhudba byla jedna z nejhorších věcí, které mé ucho muselo kdy snést. Rada pro další diváky? Pusťte si jeden díl McLeodových dcer, na rádiu nalaďte Evropu 2 a poté shlédněte posledních dvacet minut tohoto filmu. A o nic důležitého nepřijdete. ()

zurivymlok

Pro mě strašlivé zklamání. Dlouho jsem se na tento snímek chystal. Vysoké hodnocení, mladý Mel Gibson, na režijní stoličce Peter Weir byly dlouho lákadlem. Bohužel se mi dostalo téměř dvouhodinové nudy, přičemž silnější moment bylo pouze finále snímku. ()

davebono

Sonda do první světové války z pohledu zaoceánských hrdinů. Dobrý film, ale občas jsem se u něho nudil a to na 4* být nemůže. Navíc třicet let po premiéře mě film už tak nenadchnul, což u jiné klasiky neplatí, třeba takový Vetřelec. A taky mě spíše začala zajímat první světová jako taková, jelikož trochu více historických souvislostí by filmu neuškodilo. Takže celkově je to na 3*. ()

Venus7

Tento film jsem viděla už kdysi, snad před 20 lety, a teď, když jsem zjistila, že ho v televizi dávají znovu, jsem si vybavila dvě věci: mladého a krásného Mela Gibsona a jeho běh v zákopech. Věděla jsem, že mě ten konec filmu tehdy dost dostal, ale už jsem přesně nevěděla proč, a protože jsem nemohla vynechat příležitost se znovu podívat na mladého Mela, film jsem musela zase vidět. Jak válečné filmy nemám ráda, tak v tomto filmu je naštěstí válka až na konci. Bohužel (bohudík?) i těch pár minut stačilo na to, aby nám film ukázal nesmyslnost a krutost války. Tolik naprosto nesmyslně zmařených lidských životů... a když se do toho zapojí vygumovaný zelený mozek... bodáky proti kulometům. Opět mě ten konec dostal a určitě si o této bitvě ještě něco nastuduji. (jo a Melovi to tam fakt slušelo :-) ()

agent00074

Příběh je dobrý, ale scénář a některé „ochotnické“ výkony film (dle mě) sráží dolů. Na válečný film málo války, na drama málo dramatu… pro mě spíše nuda. Dávám 2* ()

Tomulka

Jestli to takto bylo ve skutečnosti tak je to další historický úlet takový nesmyslný útok by si nikdo nedokázal představit. No jo v pohodlí a za stolem se to vždy dobře rozhoduje. ()

jerrik7

Komentáře mnohých zde jsou velmi depresívní („Podľa mňa tento film nemal veľmi veľa spoločného s vojenským filmom“ „Na válečný film málo války, na drama málo dramatu… pro mě spíše nuda“, „celkově dost o ničem, pár scén ale fajn je a Mel Gibson se tu činí“). Zdá se mi, že tyhle komentáře psali přesně takoví mladíci, jací v té nesmyslné válce zařvali. Mám obavy, že tihle komentátoři by v příští válce zařvali úplně ze stejné romantické naivity, jako ti z filmu a nic by na tom nezměnilo, že ten podle nich „nudný film o ničem“ mohli shlédnout. Nejspíš si nevšimli, že film není válečný, nýbrž protiválečný. Asi nadbytek testosteronu. Režisérů znám jen málo, amerického, s výjimkou Miloše Formana, žádného. Z amerických herců znám dva. Paula Neumana a Jacka Nicolsona. Americkou herečku neznám ani jedinou (zapřeháněl jsem si jenom nepatrně). Přesto mám tu drzost hodnotit na tomto fóru filmy a mnohé z nich dokonce komentovat. V hodnocení zdejších filmových znalců vůbec nechápu výroky jako: „herec předvádí výborný výkon, byť ještě nedostává až tolik prostoru ...“, „ve filmu zaslouží vyzvednout překrásný hudební doprovod“, „bylo sympatické slyšet ve filmu muziku Jean Michel Jarreho“, „šílená kyberhudba byla jedna z nejhorších věcí, které mé ucho muselo kdy snést“, „naprosto skvělá hudba“, atd. atd. Nezajímá mne zda herec předvádí dobrý nebo špatný výkon, ani zda hudba je dobrá nebo špatná. Hvězdičkami hodnotím zda se mi film líbil, nebo nelíbil. Často vysoko hodnotím film i vyloženě průměrný, když mne zaujalo neobvyklé téma, třeba z úplně jiného kulturně historického prostředí, jako Indie, Thajsko, Kolumbie, Austrálie... Film Gallipoli je toho příkladem. Velmi mne zaujal hlavní hrdina, ten blonďáček, zatímco ten tmavovlasý mi vůbec nesedí a zdálo se mi, že hraje děsně toporně. A hle, blonďáček (Mark Lee) je zcela neznámý australský herec, zatímco tmavovlasý je všemi zbožňovaný Mel Gibson ve své hvězdné roli. A co má být. Film byl úžasný, nezapomenutelný. Pro mne určitě ne díky jakémusi Mel Gibsonovi, nýbrž díky pro mne velmi zajímavému historickému tématu (Australané ve WWI a WWI na Osmanské frontě) ()

Drussus

Očekával jsem strhující válečný film a dostal jsem pomalý, ale celkem poutavý film o dvou Australanech, co se dobrovolně přihlásili na největší jatka australské armády. Jatka, která zavinil svou neschopností Winston Churchill. On také Churchill nebyl žádný vojenský génius, byl to jen tvrdohlavý buldok. Což se právě, pro Australany bohužel, projevilo nejvíc u Gallipoli. Je to smutný válečný film s minimem válečných scén. Film o zmaru mladých životů a talentů, film o neschopnosti velení, film o oddanosti nesmyslným rozkazům. ()

dauby

Mám Weira rád, ale tenhle film mě docela zklamal. Děj je hrozně rozvleklý, scénář až prostinký. Dva a půl hvězdy je velmi shovívavé hodnocení. ()

Cliness

Nejsem fanda historických válečných filmů, ale tohle je jeden z nejlepších co sem viděla. Krásně vystihuje zbytečnost války. Mladý Mel Gibson v něm sehraje skvělou roli. Efekty jsou na tu dobu taky hodně obdivuhodné. Určitě doporučuju. ()

gizi

Film na mě působí velmi přirozeně a nenásilně, dlouho jsem takový pocit neměl. I když se z velké části může zdát, že se nic moc neděje a že je to takové o ničem, není to pravda. Závěr jistě mnohým vhrkne slzy do očí. 75%. ()

Papinianus

Uznávam. Prvé 3/4 filmu som sa nudil, no posledná polhodina zachraňuje celý film. Mel Gibson patrí medzi mojich najobľúbenejších hercov, no v tomto filme vidno, že jeho čas ešte len príde. Ale ajtak hral výborne. ()

iamblichos

No po prvom zhliadnuti dost sklamanie, oproti hodnoteniam, co som si tuna precital. 3/4 filmu mi prisli dost rozvlacne, a ked sa dej dostal na bojisko, az privelmi mi pripominal Kubrickove Paths of glory. Naviac mi vobec nesadol "soundtrack", striedanie Albinoniho Adagia a Jarreho... ()

cluge

SMUTNÉ,SMUTNÉ,SMUTNÉ Adagio For Organ And Strings ..DOKONALÁ HUDBA Asi nejsmutnější konec válečného filmu.Nikdy nezapomenu když jsem ho poprvé viděl někdy v 16letech v TV.smutek,smutek,smutek. ()

radek.896

I když jsem viděl jen druhou polovinu, tak mi stačí na plný počet. Dost jsem se bavil u projížďky městem na oslích, jak předháněli důstojníky a u obchodníka, kde chtěli vrátit peníze...vylezli a pak si jeden všiml, že to byl obchod naproti :D Konec, jak tam Mel běžel vzkázat od generála ať zastaví útok a pár sekund před ním vyběhli, byl mrazivý. Poslední záběr na běžícího australana byl mocný! Pro mě je to hned 2. nejlepší válečný film po Apokalypse... ()

grawien

První světová válka je ve filmech trestuhodně opomíjena! Jak ukazuje Gallipoli v hlavní roli s mladičkým Melem Gibsonem, lze natočit skvělý film i o bojích proti Turecku, ačkoli se nabízejí zajímavější témata z evropského bojiště. Díky tomuto filmu jsem si nastudoval mnoho informací o australských vojácích, kteří padli v této bitvě. Film je kvalitně natočen a finální scéna mi zůstane uložena v paměti pravděpodobně navždy. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Worthington chce dobýt Cařihrad

Worthington chce dobýt Cařihrad

14.06.2012

Bitva o turecký poloostrov Gallipoli patří k nejkrvavějším událostem 1. světové války. Britsko-francouzská operace, které se zúčastnila i ANZACS, tedy spojená australsko-novozélandská armáda, měla za… (viac)

Peter Jackson jde do války

Peter Jackson jde do války

19.12.2009

Dokonce hned do dvou. Není divu – jeho „rodinný thriller“ Pevné pouto prozatím sbírá rozpačité recenze, takže Jackson příště zrežíruje něco, co mu jde nejlíp – nějakou megalomanskou válečnou řež. Ve… (viac)