Depeche Mode: Walking in My Shoes

(hudobný videoklip)
všetky plagáty
Krátkometrážny / Hudobný
Veľká Británia, 1993, 5:18 min

Walking in My Shoes byl vydán jako druhý singl z osmého studiového alba „Songs of Faith and Devotion“ britské kapely Depeche Mode. Videoklip natočil jejich dvorní režisér Anton Corbijn. Ocitáme se ve většinou černobílém animovaném pozadí, do kterého vstupují členové kapely v různých historických kostýmech společně s deformovanými postavami ze středověku, které jsou inspirovány nizozemským malířem Hieronymusem Boschem, který používal symboliku lidí připomínající zvířata (ptačí muž a žena bruslící na ledě). V americké MTV byl klip vystřižen o záběr, kdy nahé ženy sedí na klínech členů kapely. Zpěvák irských U2 Bono se nechal slyšet, že skladba patří mezi jeho oblíbené písně, které mu zachránily život. (Trajektt)

Anderton

Pre mňa najlepšia pieseň aj najlepší klip DM. Corbijn prejavil vskutku naplno svoju fantáziu, talent a um. Nič lepšie nemohlo vystihnúť slová a hudbu, než univerzum Hieronyma Boscha a Corbijn sa v "rohových" čiernobielych záberoch nechal inšpirovať fotografiami Irvinga Penna. No a máme tu aj Danteho peklo... proste dokonalosť, prečo bol na cenu MTV nominovaný (inak stále super) klip k I Feel You a nie tento, je pre mňa dodnes záhadou. Najlepšie pustiť si ihneď po Browningových Freaks. ()

Trajektt

V tomto klipu prolínajícím se s animovaným pozadím vidíme frontmana Davida Gahana, který představuje ďábla se svým červeným rozostřeným obličejem jak se snaží různá gotická individua svést na scestí. Holandský režisér Anton Corbijn se nechal inspirovat italskou klasikou s názvem „Božská komedie" od středověkého umělce Danta Alighieriho, ale také obrazy holandského mistra Hieronymuse Bosche, zejména obrazem „Pokušení svatého Antonína", kde poprvé vytvořil postavu tzv. Ptačího muže, kterého Anton vyšperkoval ještě tím, že mu dal ženskou podobu a nasadil jí na nohy brusle. No prostě z ní udělal Ptačí ženu, to je přesně ten obrázek, kterej na Vás kouká z mýho profilu. Dále zde vidíme velké množství zdegenerovaných postav, včetně zbytku členů kapely, kterým se jejich ksichtíky škaredí v houpavém tónu ze strany na stranu a také představitele církve, kteří zde podlehnou svému chtíči a o to přesně tomu ďáblovi s rudou držtičkou jde. Režisér byl také inspirován uměleckým fotografem Irvingem Pennem a jeho fotografickým stylem 40. let, kdy nechával stát svoje modely v uzavřených rohových momentkách. Tato skladba byla zatím předělána dvaceti osmi hudebními seskupeními a já mám nejradši coververzi německé elektronické kapely Diesel Christ z jejich alba „A Tribute to the Masses", které bylo vydáno v roce 1993 a najdeme na ní mnoho předělávek kapely DM. PS:Jedna zajímavost pro milovníky této skladby. V této skladbě Alan Wilder nasamploval hlas kytovce, který poté počítačově upravil na keyboardu. ()

corpsy

Corbijn s chlapcami vytvorili jedno malé veľké videoklipové dielo. Presne zapadá do klipového prúdu, ktorú propagovali napr R.E.M. či Nirvana. Mystické obrazy, až náboženského, či sektárskeho výrazu, záleží od vás ako to a to beriete. ()

octopuska

Pro mě jeden z nej jejich songů. Miluji temný hlas Davida z kterého na míle čpí tragika, osudovost a všechen světabol světa, který se line, jako rajský plyn a nakažlivě se rozpíná do všech stran. Nejraději ho poslouchám v autě. Jakkoliv je temný, depresivní a tíživý, pro mě je naprosto povznášející a geniální. Spolu s Home jsou to opravdové klenoty. ()